Fantasy

Literatura

Fantasy je oblast umění, jak literárního, tak výtvarného i filmového, jež vychází z pohádky a mytologie. Podobně jako ve sci-fi (s níž se fantasy částečně překrývá) je definována rekvizitami a prostředím, kam je dílo situováno.

Ve fantasy prostředí žijí často nadpřirozená stvoření, například elfové, trpaslíci, hobiti, draci, lykantropové, trolové, upíři, démoni, víly. Základním kamenem fantasy bývá magie. Tvoří část nadpřirozena fantasy, ať jde skutečně o magii (tedy něco proti zákonům naší fyziky), o vyspělou technologii (o které třeba jen čtenář ví, že je technologií) nebo jen o triky, které působí na okolí jako magie. Příběh se nejčastěji odehrává v jiném světě, jehož reálie odpovídají starověku či středověku (často se jedná o z historického hlediska nesmyslnou směs obou); existuje ovšem i současná nebo historická fantasy, která se odehrává (alespoň jako) v našem světě.

Autory, kteří nejvíce ovlivnili současnou podobu fantasy, jsou zejména Robert E. Howard (hrdinská fantasy) a J. R. R. Tolkien.

Přidal: kezooor

Zpět