Blesk

Fotografie

Blesk je ve fotografii zařízení vytvářející velmi krátký světelný záblesk (typicky trvající tisícinu vteřiny) s barevnou teplotou připližně 5500 K k osvětlení snímané scény. Blesk je používán z mnoha důvodů (zachycení rychle se pohybujících objetů, barevné tónování), nejčastějším je ale potřeba dodatečného osvětlení záběrů, kde přirozené světlo nestačí ke správné expozici.

Jako blesk je označován jak samotný záblesk, tak i zábleskové zařízení, které jej vytváří. Dnes používané blesky jsou v drtivé většině elektronické, dříve byly používány záslekové žárovky na jedno použití nebo rychle hořící prášky.

Levnější fotoaparáty mají blesk zabudován přímo do těla přístroje, lepší modely umožňují připojení oddělených blesků přes standardizované patice. V profesionální studiové fotografii se používají velké zábleskové jednotky, sychronizované se závěrkou kabelem, rádiově, nebo opticky – pak stačí s fotoaparátem sychronizovat jen jeden blesk, a ostatní se samy odpálí, když zachytí nárůst úrovně osvětlení.

Přidal: kezooor

Zpět