Pevný disk

Hardware

= pevný disk je trvalé magnetické záznamové médium, tzn. takové médium, které uchovává informace i po vypnutí elektrického proudu=Data jsou do paměti ukládány v podobě binární(dvojkové) soustavy.=Základní jednotkou informace je bit(b) a má dva stavy, 0 a 1.

Větší jednotkou informace je Bajt(B), který obsahuje osm bitůStruktura pevného disku:

Dísk se skládá z několika tuhách kovových talířů, které jsou potaženy povlakem oxidu železa a uloženy nad sebe ve vzduchově uzavřenm prostoru. Pro obě strany každého talíře má elektromagnetiskou čtecí a zároveň zápisovou hlavu, pod kterou se disko otáčí rychlostí 5400 či více otáček/minutu. Magnetická hlava se pohybuje v minimální vzdálenosti nad povrchem talíře. Tato vzdálenost je tak malá, že jakákoliv částice (zrnko prachu, vlas) by způsobila zničení povrchu. Proto jsou pevné disky uzavřené ve vzduchotěsných pouzdrech.Kapacita:

Množství informací, které se na disku může uložit, se stejně jako u vnitřní paměti měří v bytech. Dnešní běžně používané disky mají kapacitu větší než 20 GB. Velikost HDD je stejně jako u disket 3,5 palců. Pevné disky montované do přenosných počítačů mají pochopitelně rozměry jeeště menší.

Přidal: Nezn.uživatel

Zpět