Ant:
Slovosled je bez chyby.
Obrat Volit menší zlo
rámuje situaci jako zlo
v každém případě - ať
už zvolím cokoli.
Je to postoj k situaci na
rovině obecnější.
Obrat Volit menší zlo jako
vyjádření o situaci, která se
mě netýká bezprostředně ale chci ji někomu přiblížit...... znamená popsat situaci slovy,
jakými si ji popisovali určití lidé,
až se to jaksi stalo lidovou kategorii.
K tomu nejlépe Filip Outrata v
Deníku Referendum:
Vyprázdněná marketingová demokracie, jakou představuje Andrej Babiš, směřuje k popření demokracie. Nesnažme se o exaltované potírání nepřítele, ale hledejme raději menší zlo.
Okřídlené úsloví praví, že volby v demokratickém systému jsou hledáním menšího zla. V aktuálních volbách, přímé volbě prezidenta České republiky, se o tom diskutuje o něco víc než dřív. Danuše Nerudová po prvním kole voleb, vzápětí poté, co skončila třetí a nepostoupila do kola druhého, označila Andreje Babiše za zlo, které je třeba porazit. Stojí za to se trochu zamyslet nad významem „zla“ a „menšího zla“ v politice.
Tam, kde jednou ze stran je „Zlo“ s velkým písmenem, není
prostor pro hledání menšího zla. Vlastně to neznamená nic jiného, než že se nejedná o demokratické volby v pravém slova smyslu, ale jakýsi zásadní, osudový střet, který teprve rozhodne o tom, zda demokracie nastoupí či přetrvá. Je to jakýsi návrat před demokracii. Je jisté, že mnozí občané a voliči právě tak dnešní situaci, a vlastně ne pouze dnešní, ale již několik let dozadu, chápou.
Přesto se snad dá říci, že takové chápání volebního střetu je do velké míry produktem mediálního a marketingového prostředí. Tedy právě toho prostředí, které umožňuje pravidelně volební vítězství populistům, jako je Andrej Babiš. Ti totiž potřebují právě jednoznačný, ničím nekomplikovaný obraz nepřítele, proti němuž je možné nejlépe mobilizovat voliče. Slovo mobilizace je tu velice (až mrazivě) případné, protože jít volit se v tomto mentálním nastavení podobá tomu jít do války......
Filip Outrata, DR
Díky za vyjasnění, zdravím.