Jde to Dobré Wow!

Obchodní dům aneb osel a stín III.

Literatura > Scénář / Vícedílné / Povídka

Práce v supermarketu někdy přináší životní situace, které připomínají divadelní hru od Voskovce a Wericha s názvem Osel a stín. V této hře z Osvobozeného divadla se mezi sebou dohadují majitel oslů Nejezchlebos a Skočdopolis povoláním zubař, který má zájem si pronajmout osla, ale trvá na tom, že si nepřeje, aby musel připlácet za stín, který osel vrhá.

 

Vratné láhve: Zákazník se obohatil nálezem lístku v lahvomatu a škodu musel pod dohledem hlídače a vedoucího vracet prodavači.

Informace: (odpoledne) Prodavač nápojů, prosím na informace. Pán nám dneska vracel Bernard přepravky i se sklenicemi. Budeme potřebovat je prohodit za 3 prázdné kastle a jeden plný se 17 sklenicemi, jejichž nominální hodnota je 451 korun.

Informace: (večer) Prodavač nápojů, prosím na informace. Máte lístek, který jste měl odevzdat?

Prodavač: Zapomněl jsem v lahvomatu lístek, který jsem vám měl odevzdat na informace, takže to zaplatím na místě ze svých peněz.

Informace: Budeme o tom informovat hlídače a lístek možná dostanete tento týden nazpátek, protože se jedná o bezdůvodné obohacení.

Informace: (o den později) Prodavač nápojů, prosím na informace, nutné. Máme tady pána, který si včera vyzvedl lístek v nominální hodnotě 450 korun, který jste tu zapomněl.

Hlídač: (mluví k zákazníkovi) Pane, podle záznamu z kamerového systému jste včera našel jste lístek, který si v lahvomatu zapomněl náš prodavač. Vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o krádež, tak záležitost vyřešíme na místě zaplacením 450 korun prodavači nebo zavoláme Městskou policii.

Zákazník: Já vám ty peníze donesu zítra.

Vedoucí: Buďto si peníze se mnou vyzvednete z auta a zaplatíte je hned anebo voláme Městskou policii.

Zákazník: Tak dobrá, já si peníze vyberu z bankomatu a škodu prodavači uhradím.

Prodavač: Jak jste na paná tak rychle narazila?

Informace: To je jednoduché, tento pán měl svoje kupní zvyklosti. Každý den vracel 3 piva a hned nám bylo podezřelé, že vrací lístek v hodnotě 450 kroun.

Prodavač: Děkuji vám za pomoc.

Zdroj: autor

 

Akce vápno v Praze: Miloši Cachovi přišla faktura za znečištění veřejného prostranství vápnem v celkové hodnotě 112.840 kč.

Miloš: Dne 8. 3. 2012 jsme se sešli v předem domluvené a veřejně oznámené době na Václavském náměstí v Praze a napsali na ploše cca 500 m2 nápisy vápnem

Městská Policie: Jste obviněni z poškozování cizího majetku a způsobení škody celkem 112.840 kč. Nápisy čistil vůz Technické správy komunikací Hlavního města Praha (faktura v hodnotě 41.356 kč.

Miloš: Další den pršelo, nápisy částečně smyl déšť. U nápisů chyběl ještě vlevo dole nápis – Ředitel Městské policie Prahy 1 Stejskal je vůl! Podotýkám. Jednak nás tam psalo podstatně víc, než jen já. Náklady na čištění nápisů na Václaváku nemohou být takto vysoké. Navíc hlavní město Praha se evidentně dopoustilo trestného činu § 220 – Porušení povinnosti při správě cizího majetku, tj. majetku občanů Prahy, pokud zaplatilo Technické správě komunikací takto absurdně vysokou cenu.

Soudkyně OSP1: Rozhodla v roce 2013, že se o trestný čin nejedná a předala případ přestupkové komisi Prahy 1.

Přestupková komise: Zde se projednávání případu protáhlo tak, že překročilo 1 roční promlčecí lhůtu a tím to skončilo.

Soudkyně OSP1: Dne 5. 4 v roce 2016 přečetla vešekré náležitosti případu. Soudkyni stačila faktura TSK pro Hl. m. Prahu za vyčištění prostoru ve výši 41.356 kč.

Miloš: Omluvil se kvůli práci v zahraničí. Upozornil, stejně jako v předchozím líčení, zda se žalující strana, tedy TSK řádně omluvila kvůli neúčasti, když je přítomna pouze její právní zástupkyně s tím, že tuto povinnost má.

Soudkyně OSP1: Prohlásila, že není důvod, aby se omlouval, protože zástupkyně má řádnou plnou moc.

Miloš: Pokud jde o čištění václaváku, tak se jednalo o mechanické čištění pozemku (vodou a kartáči) a nikoliv chcemické čištění, což tedy znamená, že se nejedná o trestný čin poškození cizí věci.

Aktivisté: Dne 16. 4. 2016 po výslechu jsme ještě znovu vedli polemiku o tom, jaká vlastnická práva má Hlavní město Praha, čím majetkem je vlastně pozemek Václavského náměstí a zda-li má Hlavní město Praha právo vymáhat škodu, či zda-li má toto právo TSK. A především podle jakého práva je možné vymáhat škodu, když podle předchozího soudu jsme se trestného poškození cizí věci nedopustili a též jsme se nedopustili ani přestupku.

Miloš: Rozhodování u příštího soudního líčení bude nelehké, svým charakterem bezprecedentní a důvodně předpokládáme, že je předmětem politického nátlaku (návaznost na akce typu Occupy Wall Street).

Aktivisté: Jak však stále deklarujeme, jsme rozhodnuti prosazovat svá politická práva u jakýchkoliv dalších soudů. Na soudy se těsíme, uvidíme, kdo všechno se projeví ve své funkci jako zaprodanec a kolaborant a kdo jako moudrý a poctiví člověk. Skončíme u Ústavního soudu nebo pojedeme až do Haagu.

Soudkyně OSP1: Dne 19. 5. 2016 uvedla, že se jí zdá částka za čištění dlažby na Václaváku od vápenných nápsů nadhodnocená a vyžaduje stanovisko soudního znalce v oblasti ekonomických nákladů a ocenění práce vynaložené na čištění.

Aktivisté: Chceme dosáhnout toho, aby se psaní vápnem na veřejném prostranství nepovažovalo za škodu, ale za užití v souladu s Ústavou ČR. Veřejná prostranství jsou totiž majetkem občanů, jednotlivé městské části a Magistrá jsou pouze správci našeho majetku. Kde není škoda, není možné vymáhat náhradu za její nápravu. V první fázi jsme tedy soud vyhráli a byli jsme zproštěni obžaloby. Avšak protistrana se odvolala k Městskému soudu, který rozsudek Obvodního soudu (OSP) zrušil a vrátil jej zpět na Prahu 1 ke stejné soudkyni.

Závěr: Případ byl odročen na neurčito. Kocourkov jménem Česká republika

Zdroj: autor, ze zdrojů New World Order Opposition

 

Úryvek z šesté scény divadelní hry Osel a stín od Voskovce a Wericha:

Paprikides: (vstoupí s berlou, ozdobenou zlatým paragrafem, a tluče jí o zem). Jménem zákona a z moci vrchního županosa Abdéry žádám o ticho. (Rvačka se utiší) Jaký to poprask na tržišti v hodinách ranních?

Kontokorentos: Přivlastňují si oslařův majetek!

Hippodromos: Přivlastňují si slunce!

Lid: Jo! Jo! Jo! Jo!

Paprikides: Jaké to tlachy slyší ucho soudcovo?

Skočdopolis: Pane rado, já mám vosla, ten má stín a ten stín já chci pronajmout.

Nejezchlebos: Vy to rozhodnote, pane rado. Že stín patří každému?

Paprikides: Třesky plesky! Jednací řád, úřední postup, číslo jednací, podatelna. Pak spravedlnost. Žaluje někdo?

Skočdopolis: Ano, já jeho.

Paprikides: Pak jste žalobce, vy pak obžalovaný. Kdo jsou advokáté?

Kontokorentos: Zastupuji žalobce.

Hippodromos: Obhájím obžalovaného.

Paprikides: Předmět sporu osel a jeho stín budou odvedeni do soudního depositu. Pře bude zahájena tehdy, až paprsek sluneční, proniknuv oknem soudní budovy, dotkne se sochy Spravedlnosti. Zkrátka ve tři čtvrti na deset. Rozejděte se v pokoji.

(Ochází, Žebrák odvádí osla, Lid se rozchází)

Skočdopolis: (ke Kontokorentovi) Vašnosti, le o tho vosla nepřijdu?

Kontokorentos: Ne, ten vám bude vrácen.

Skočdopolis: A kdy?

Kontokorentos: Až soud rozhodne.

Nejezchlebos: (k Hippodoromovi) A do večera to bude vyřízený?

Hippodromos: Ba ne, to bude veliký proces a významný.

Skočdopolis: Ale já večer musím být v Athénách.

Kontokorentos: To nebudete, příteli.

Nejezchlebos: No jo, ale my tam musíme být oba, my máme partii kuželek.

Skočdopolis: Za tu drachmu to nestojí. Já to odvolám.

Kontokorentos: Nemožno, to už není vaše věc.

Hippodromos: To už je věc veřejného zájmu. Jaké by to byla civilizace? (Odeje s Kontokorentem)

Skočdopolis: A to jsme v pěkný rejži...

Nejezchlebos: A vosel je v rejži a stín je taky v rejži.

Skočdopolis: My jsme si měli nafackovat.

Nejezchlebos: A seřezat se v tichosti. Ale aby se o tom nedozvěděla civilisace. (Oba vyjdou na předscénu).

Opona

Zdroj: VOSKOVEC, Jiří a Jan WERICH. Hry Osvobozeného divadla. Praha: Československý spisovatel, 1961.

 

 

 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
Kai
kvalita komentáře: 1 Kai 10. března 2022, 07:35
3 FERRIS:
zajímavý námět.(Že by na horror?)
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 23. února 2022, 18:54
3 .
Hmmm
.
Midas
.

.
.
.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 23. února 2022, 15:49
3 -
HumanART
Body od neregistrovaných
  • FERRIS Autor
    FERRIS
  • 11.4 bodů
  • 2 komentářů
  • 3 hodnocení
  • 6 hodnocení neregistrovanými
  • 23. února 2022, 11:09
  • 313 zobrazení
  • 0 oblíbené