Jde to Dobré Wow!

Kubismokracie a vzájemné spoluvytáření člověk-prostředí

Literatura > Úvaha / Teorie / Kritika
Ilustrace kubisomkracie. Obrázek kvádru, který se s ustupující perspektivou rozpadá na jakousi biomorfní změť... (Autor: Sebastián Wortys)Když jsem před lety udělal jeden z pokroků v dlouhodobém pozměňování paradigmatu mého vizuálního způsobu obývání světa a vykročil vstříc důkladnější realizaci alternativ, tak jsem si uvědomil mj., že vizuální výtvory (nebo ještě obecněji jevy) v životním prostředí člověka jsou méně uvědomovaným způsobem komunikace. Různé kombinace tvarů a barev, kterými býváme obklopováni, často nevědomě spoluvytváří naší představu o světě, která zpětně ovlivňuje i představu o nás samotných.
 
Jak jsem napsal 30.11.2015 a otiskl v knize Vtiposcifilo-z/s-ofie, „jsme spoluutvářeni okolím, které spoluutváříme.“ Ale čím více lidstvo ovlivňujeme své prostředí, tím méně si uvědomujeme, že naše prostředí ovlivňuje i nás. Čím má člověk vyplněn třeba svůj pokoj nebo pracovnu, to pak ovlivňuje jeho myšlení/ vnímání/ hodnocení/ prožívání/ rozhodování...
 
Když na chvíli trochu odbočím, tak s tímto vědomím si, od přelomu roků 2018/19 převytvářím obraz 100 x 65 cm s kresbou komplexní vesmírné lodě, ze které umazávám méně zajímavé části a místo nich vkládám nebo dokresluji reprezentace mých oblíbeností, kterých už tam, přes vysokou pečlivost výběru, bude zhruba sto padesát. Dokončení je blízko a těším se, až si tuto kresbu pověsím v pokoji na již mírně pomalovanou zeď, ze které se už naplno začne stávat „beztvará“ či možná přesněji biomorfní asambláž, abych vyrovnával určitý jev, který mě přivedl k napsání tohoto článku.
 
Je až překvapující, že (především ve městě či v budovách) býváme obklopováni neuvěřitelnou spoustou pravoúhlých předmětů s rovnými hrany a plochy, které lze chápat jako příklady materiálů zmanipulovaných do nepřirozeně unifikované podoby. Je to reprezentace jakési vzpoury proti přírodě a symbol až totalitní jednotnosti.
 
Tato jakási obdélníkovitost, nebo přesněji kvádrovitost, bývá dokonce i tam, kde nemůže posloužit jako úspora místa, nebo kde dokonce ani není potřeba místem šetřit, takže její přítomnost nelze interpretovat jako ryze praktickou (ale i (v antroposféře) téměř všudypřítomný symbol ryzí praktičnosti by byl příkladem předmětu, který spoluvytváří naše myšlení).
 
V přírodě existuje i mnoho různě odlišných tvarů, jejichž efektivita je ověřená milióny lety evoluce, takže když v našem prostředí výrazně převažuje kvádrovitost nad „biomorfním designem“, tak nám z myšlení/ povědomí/ života spoluvytlačuje nedílnou část reality. V některých případech by se možná dalo i říct, že nám ji brání vidět.
 
Když během přemýšlení zkusíme ve svém okolí najít nějakou náhodnou inspiraci či konkrétní reprezentaci pro nějakou obecnou představu, tak často můžeme skončit u kvádrovitého předmětu a třeba takto kvádrovitost může pronikat do našeho myšlení.
 
Za zmínku nejspíš stojí i to, že v češtině máme dokonce slovo „kvádro“, které označuje víceméně unifikovaný pánský oblek, jenž nosí především muži s osobností či sociální maskou opracovanou metaforicky podobně jako kvádr. A kdo nosí kvádro, ten se obvykle chová jako kvádr, ne jako biomorfní asambláž nebo něco mezi (i když se to možná trochu mění).
 
Pokud si neuvědomíme třeba, že na jiných místech existují i lidé (nebo jiné bytosti), kteří se kvádrovitostí tak neobklopují a přemýšlí zásadně jinak než lidé ze světa obdélníků, tak nás možná ani nenapadne spekulovat, zda by kvádrovitost/ obdélníkovitost nemohla být třeba prvkem jakési hlubší ideologie, která se zdá být prorostlá většinou naší civilizace. Ideologie, kterou bychom si, podle uměleckého směru zvaného „kubismus“, mohli nazvat kubismokracie, což znamená vláda obdélníkovitosti nad lidmi, jež zahrnuje pojmy jako: opracovanost, jednoduchost, předvídatelnost, manipulovatelnost, jednotnost...
 
Otázkou však je, nakolik je kubismokracie jakýmsi mimovolným podvědomím naší civilizace a nakolik to může být vědomá snaha elit tajně spoluformovat myšlení masy do snáze manipulovatelného stavu.
 
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Ttragelaf
kvalita komentáře: 0 Ttragelaf 04. dubna 2023, 08:43
Vyhledání si to video.
Ohledně hodnocení pomocí smajlíků, nerad ho používám.
Většinou to nejlepší je nejméně hodnocené. Krásu ani pravdu nelze kvantifikovat ... všechno je svým způsobem krásné a pravdivé.
Pokud můžu, napíšu názor.
Je mnoho oblastí umění, každá je specifická a má své nároky.
Můžu se vyjádřit a diskutovat jen k tomu, co dělám, ochrana přírody a hledání spravedlností v přítomném světě.
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 30. března 2023, 11:37
Ttragelaf: Děkuji za komentář a hodnocení. :v18:

Jinak už existuje i samostatné video o kubismokracii:
Ttragelaf
kvalita komentáře: 0 Ttragelaf 27. března 2023, 19:06
Oprava:
promerujeme, vytycujeme, zmocňujeme
Ttragelaf
kvalita komentáře: 1 Ttragelaf 27. března 2023, 19:04
3 Souhlasím i rád jsem četl.
Kvadrovitost versus organické.
Geometrické je dílo pythagorejců. Proměřuje mě a vytyčuje mě od té doby, kdy se zmocňuje mě světa.
Jsme ale na hraně
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 26. března 2020, 13:16
3 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 25. března 2020, 21:07
Děkuji za pozitivní hodnocení, :v19: . Jen mi není jasný ten citát z písně "Everybody Wants To Be A Cat" (pokud správně předpokládám).
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 24. března 2020, 20:32
1 "Well, little lady, let me elucidate here"
  • Sebastian-Wortys Autor
    Sebastian-Wortys
  • 7 bodů
  • 6 komentářů
  • 3 hodnocení
  • 24. března 2020, 15:16
  • 330 zobrazení
  • 0 oblíbené