




















Souhlasím s tvrzením, že ten člověk, který nepoužívá vlastní rozum a nebojuje za svou svobodu, tak tomu ani nebude chybět. Postupně tohle začíná zaváděním čipů na záchod, aby bylo možné vyhodit toho, kdo jej navštěvuje nejdéle až po kontrolu vozidel systémem GPS, aby mohl zaměstnanec dostat pokutu tisíc korun za to, že ho v pracovní době vůbec napadlo se zastavit pro svačinu.
Vedení společností zavádí různé novinky jako třeba povinnost řemeslníků zapisovat do lejster poznámky o tom, co a jak dlouho dělal se svěřeným nářadím. Placené cestovní náhrady dovolených od ROH už jsou dávno pryč a tak, kde mnoho současných zaměstnavatelů přidá, tak jinde oškube. Zaměstnanci už ani nevstupují do odborů, aby si ubránili to málo, co jim z jejich práv ještě zbylo.
Zaměstnanci v nadnárodních korporacích
V důsledku vyšších zisků a efektivity začíná práce v těchto podnicích připomínat počítačovou hru „Tetris.“ Zaměstnanci jsou tak postupně nuceni zvyšovat tempo své práce přesně jako v této konzolové hře.
Jako vrátný a noční hlídač jsem zahlédl například zaměstnance elektrotechnického průmyslu, jenž obsluhoval šest strojů a nestíhal nebo ženu, která prováděla nespočet úkonů a při potřebě na toaletu se musela předem ohlásit. Tohle všechno tito zaměstnanci provádějí samozřejmě na úkor vlastního zdravotního stavu.
Vedoucí výroby v továrně hovořil zhruba dvacet minut se svojí podřízenou a chystal se odejít:
Potom se ji vedoucí při svém odchodu zeptal: „Stíháte svoji práci?“
Podřízená odpověděla: „Samozřejmě, nemusíte se obávat. Já tohle během dne všechno doženu.“
Zhruba za týden obdržela za odměnu zvýšenou pracovní normu jako ve filmu Botostroj, kde se majitel firmy kvůli zisku nezastavil před ničím a zastával heslo: „Jak je síla nerentabilní, pryč s ní! Lidí je jako hnoje, mladí, silní, zdraví a za babku.“
Když si dovolila nemocná pracovnice v americké korporaci svoji nemocenskou na zotavenou prodloužit o jeden týden, tak po nástupu do práce obdržela od svého mistra instrukci:
„Vzhledem k dlouhé pracovní neschopnosti se s Vámi už do budoucna nepočítá,“ prohlásil mistr.
„Ale já se musím jako samoživitelka starat o děti a zaplatit nájem,“ uvedla pracovnice a začala vzlykat. Proto ji začali utěšovat další zaměstnanci.
V tom si toho všiml mistr: „Hej, nejedou tady stroje, tak rychle všichni do práce!“
V letech 2007 až 2011 statistický úřad uvedl, že vzrostl počet sebevražd kvůli existenčním důvodům. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že v období ledna až května 2011 vzrostl počet lidí, kteří si sáhli na život o 40 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2010.
Hypermarket a jeho otrokářství
Práce v supermarketech vyžaduje disciplínu jako na vojně, když zboží musí lícovat s hranou regálu, nesmějí být žádné mezery mezi zbožím, všechno musí být vystaveno etiketou dopředu a kaskádovitě vyrovnané.
Tu a tam posloucháte buzeraci: „Hranovat, hranovat, hranovat! Zboží kaskádovitě vyrovnat a samozřejmě válcovat, válcovat, válcovat!“ To znamená přehazovat zboží podle dnů, i když se jedná o trvanlivé zboží a zeleninu, tak kontrolovat každou půl hodinu.
Sem tam se manipuluje s docházkou zaměstnanců, jak je zapotřebí. Neustále se hodnotí výkon prodejny – poměr tržby vůči zaměstnancům. Snižování stavu zaměstnanců způsobuje, že musejí pochytit všechno – záruční lhůty, běhání mezi pokladnou a doplňováním regálů.
Manipulace s hodinami už nesouvisí s lidskými právy. Pohoda, prostě jsme překročily hodiny, takže klidně pracujte zdarma třeba i hodinu denně navíc. Chodí kontroly a jen v určitou dobu je možné chodit chcát a pít. To vše za mizerný prachy a dřinu. Děkujeme a příjďte zase!!!
Šukací stroj pro manželku
Jednalo se o mimořádné Vánoční veselíčko. Janču hned ten večer její přítel odtahoval od stromečku dolů do garáže, aby se mohla podívat na to, co jí tam čeká za dárkové překvapení. Když odhrnul plachtu, tak jeho přítelkyně vyvalila očí na šukací stroj.
Tento stroj byl přesně ten typ šukací mašiny, kterou je možné zahlédnout v pornofilmech. Vedle lavice na lehnutí a opěrek na nohy byla umístěna tyčka, ze které vykukovalo zářivě růžové silikonové dildo. Výhodou takové šukací tyče bylo, že se dala nastavit pod různými úhly a s rychlostí přírazů.
Přítelkyně na tento přístroj nedočkavě naskočila. Stroj se pomalu hýbal dopředu a dozadu a zajížděl svoji spokojené majitelce do kundičky. Jeho přítelkyně u zákroku tvrdila: „Je to opravdu něco úplně jiného, než si to dělat sama a takový tvrdý kokot jsem ještě nezažila u žádného chlapa.“
Přítel vzal ovládání a řekl: „To samozřejmě ještě není všechno. Ukážu ti další funkci.“ Vzal do ruky ovládání a zrychlil pohyb šukacího stroje. Holka se třásla po celém těle a její kundička dostávala pravidelnou odměnu od umělého čuráka, který ji nepřestával mrdat. Nakonec začala křičet: „Oh oh oh, tohle je. Ah ah ah, mnohem lepší orgasmus. Oh oh oh, než při masturbaci.“
Vzpomínka na pracovní úspěchy
Současné továrny mnohdy připomínají Chaplinův snímek Moderní doba z roku 1936, což je satirický portrét vykořisťovatelské společnosti, kde kapitalismus lidi mění v neživé objekty. Za tento snímek byl nakonec scénárista a komický herec v USA roce 1952 označen za komunistu a vyhoštěn se zákazem vstupu.
Srovnáme-li například práci a normy v roce 1971, tak automobilka Opel požadovala po svých zaměstnancích o 40 procent vyšší normy a efektivitu práce ve srovnání s automobilkou v Mladé Boleslavi, což potvrzuje skutečnost, že zaměstnanci v socialismu byli méně zatěžováni pracovními normami.
Nedávno mi příbuzná vyprávěla o své práci na přelomu 80. až 90. let 20 století: „Normu jsem stíhala udělat za čtyři hodiny. V práci jsem si udělala v klidu ráno kávu, zbytek volného času jsem prokecala nebo práci prováděla pomaleji. Z práce jsem odcházela o něco dřív a neměla jsem noční směny, takže jsem po práci vyzvedávala svoje děti.“
V dnešní době je práce na prvním místě a samozřejmě i na úkor rodiny. Kaizeny, kamery, práce na směny přes víkend a zvyšující se buzerace. Momentálně uvažuju nad tím, že jak budu mít více času, tak si nějakou rodinu v důchodovém věku také pořídím, teda pokud se ho vůbec dožiju a neodloží jej do devadesátky.
V práci se rozdávají Kaizeny za dobré nápady. Původně se mělo za cíl odstranit papírové ubrousky, aby se ušetřily finanční zdroje. Po poradě se nakonec došlo k závěru, že sušení rukou bere dělníkům více času, který potom mohou využít v práci.
Samozřejmě jsem měl v úmyslu navrhnout kaizen měsíce: „Z toalet by se mohl odstranit toaletní papír. Ušetřily bychom takto zbytečné finanční výdaje. Navíc podle taylorismu by to pro dělníky znamenalo, že by už nemuseli při své činnosti praktikovat zbytečné pohyby navíc.“
Raději se usouložit k smrti
Obrovské pracovní nároky jsou ideálním zabijákem vztahů i intimního života. Spisovatel Bukowski prohlásil: „Velcí milovníci jsou vždycky lidi s volným časem. Mrdal jsem líp jako somrák než teď jako dělňas s píchačkama.“
Pokud má člověk v práci únosnou normu, tak je sex v práci tou nejlepší věcí na světě. Člověk si v pracovní době užije a ještě za to dostane zaplaceno. Ve svém životě razím heslo: „Raději se ušukat k smrti, než vzpomínat na pracovní úspěchy.“
Slovníček pojmů:
Tetris- je počítačová hra, kterou vyvinul sovětský vědec Alexej Pažitnov. Veřejnosti byla představena dne 6. června 1984. Cílem hry je skládat bloky ze čtyř čtverečků, které padají po obrazovce a hráč je ukládá do dolního konce hrací plochy, když je řádek plný čtverečků bez děr, tak zmizí. Úkolem hráče je odmazávat řádky.
ROH – revoluční odborové hnutí. Monopolní odborová organizace v socialistickém Československu. Zaměřovala se na vybírání členských příspěvků, organizování společenských a rekreačních aktivit včetně provozování rekreačních objektů pro pracovníky.
Dildo – je anglický název pro sexuální pomůcku ve tvaru umělého penisu, který je používaný především k masturbaci. Nejstarší známý umělý penis je 20 cm falus z prachovce z období před 30.000 let, který se našel v jeskyni nedaleko německého města Ulm.
Kaizen – japonská filozofie zaměřená na trvalé zlepšování ve všech oblastech života. Při uplatnění v pracovní oblasti kaizen trvale zlepšuje všechny aspekty podnikání, od výroby po vedení a od ředitele po pracovníky na montážní lince.