V podstatě se jedná o kultovní tuzemské míchané nápoje, které se vyznačují nízkou cenou, originální recepturou a kreativními názvy. Mezi nejznámější patří Magické oko, Vodníkovo sperma, Utopený komunista a další lidové koktejly.
Unikátní sběr receptů, které kolovaly mez studenty a „štamgasty“ po hospodách, barech, klubech a kolejích se pokusil sesbírat do své kuchařky mladý kulturolog Mgr. Alexandr Guha. Tato kniha byla vydána pod názvem „Pravé české míchačky.“
Hospodské tradiční míchačky
Mezi nejznámější vinné míchačky patří Houba. Jedná se o kombinaci coly s červeným vínem. Víno s doplněním velkého panáka rumu se nazývá Bambus. Pokud do vína kromě rumu přidáme fernet, tak výsledek se nazývá buď Rudý kladivo nebo Leninova pomsta. Bílé víno s nápojem kofolového typu se nazývá Pomeje.
Mezi další známou míchačku patří Alpský ryzlink. Jde o nápoj, míchající dohromady levné ovocné víno (čůčo) s Alpou, lihovým roztokem rostlinných silic, obvykle užívaným k ošetřování pokožky. Lidé na okraji společnosti popíjeli coby náhražku alkoholu čistící prostředek Okena, přefiltrovaný přes plátek chleba.
Likérové míchačky tvoří vaječný koňak, zelená a griotka. Kombinací zelené a „vaječňáku“ se nazývá Vejce se špenátem, Žabí hlen nebo „Flusanec.“ Nejdříve nalijeme vaječný likér a do něj postupně podél obvodu či do středu doléváme peprmintový likér.
V případě vaječného likéru a griotky musíme do griotky nalít vaječný koňak. Tím získáme míchaný nápoj zvaný mozek. Pokud místo višňového likéru použijeme peprmintový, změní se před námi obyčejný mozek na mozek vojenský.
Vrcholová trojkombinace zelené, vaječného koňaku a griotky se vzhledem ke své barevné kombinaci nazývá semafor. Do sklenky je důležité neprve nalít „vaječňák,“ který je nejhustší. Ten je důležité podlít podél skla griotkou. Jako poslední je navrch opatrně přilita zelená.
K tomu, aby došlo převrácení alkoholového semaforu do správné polohy (tedy zelaná dole a červená nahoře) bude zapotřebí sklenici otočit vzhůru nohama a nápoj obrátit do krku.
Griotkové míchačky. Smíchání tuzemského rumu a griotky vzniká nápoj čert. Smícháním griotky a ginu vzniká Červenáček z Rychlých šípů. V případě míchání griotky s alpou vzniká pití s názvem krámy yettiho mámy. Smíchání griotky s vodkou se nazývá plameňák, růžovka, polská vlajka nebo utopený komunista. Griotka smíchaná s pepřem či tabascem podávaná ve zkumavce se nazývá Krvesaj.
Zelené míchačky. Kombinací „peprmintky“ a alpy, v poměru 2:1 nazýváme jako vítr z hor. V opačném případě se toto pití nazývá vodníkovo semeno (velký panák je možné doplnit kapucínkem, tedy mlíčkem původně určeným do kávy). Smícháním zelené a fernetu vznikne drink zvaný, tzv. cikán v trávě (někdy hovno v trávě). Spojením zelené a rumu vzniká míchačka s názvem Koně v trávě nebo Halí belí. Smícháním zelené, rumu a fernetu vznikne barevný mix s názvem Cesta do pravěku nebo Vetřelec.
Sauronovo oko, kde se místo zelené použije absinth. Nedávno jsem se dozvěděl, že existuje, také variace, které se říká Slizký červ, kdy se místo zelené použije vaječňák. Ten zůstane u dna a táhne se vlastně jako červ v názvu.
Pivní míchačky. Magické oko (tygří oko) je vytvořeno tím, když do půllitru piva opatrně spustíte malý panák zelené (nikoliv vlít, ale přidat i se skleničkou). Pivní žabinec vytvoříme, když na dno prázdného půllitru nalijeme malý panák griotky a sklenici pak dolijeme černým pivem, kde do bílé čepice opatrně vmícháme přiměřené množství „peprmintky.“
Míchání piva:
Pivo je možné smíchat s citronovou šťávou – vzniká Radler, s kolou – vzniká Diesel, s kofolou – vzniká Kožich medvěda, kolou a rumem vzniká – Ropák, s červeným vínem – vznikne Vozembouch. Pivo smíchané s medovinou se nazývá Korma.
Alkoholický koktejl s názvem Horníkův zával vznikne tím, že se do půllitru nalijí čtyři panáky libovolných destilátů přesahujících 40 procent alkoholu, které se zavalí malým pivem navrch.
Tequila po česku:
Kofila (česká tequila) se skládá z panáka tuzemského rumu, špetky kávy a jedné lžičky cukru. Recept: Naplňte panáka tuzemským rumem. Umístěte lžíci cukru ve vašich ústech, odstraňte lžíci. Ingredienci držte v ústech, převalujte a polkněte.
Turbotequila je tequila smíchaná se sektem (šampusem) v poměru 1.1. V kombinaci s ginem se nazývá Mexická bomba a přidáním ginu s vodkou se tomu říká Mexická bomba. Bouchaná tequila je doplněna o nealkoholickou citrónovou limonádu s bublinkami. Sklenička s touto směsí je přiklopena pivním táckem a následně je s ní bouchnuto o stůl. Obdobným způsobem se připravuje nápoj s názvem Prskavka, který obsahuje jako sycený modifikátor tonik a jako alkoholický základ vodku.
Bodyshot je eroticky vylepšená verze pití tequily. Zpopularizoval ji především český film Samotáři od scénáristy Petra Zelenky. Bodyshot spočívá v tom, že ležící dívka (nejlépe na stole v podniku) si vloží plátek citronu mezi zuby, do pupíku je nalita tequila a sůl je servírována na pokožku v oblasti dekoltu. Pořadí konzumace ingredicencí je pak stejné - z ňader je slíznuta sůl, z bříška vysrknuta tequila a na závěr je ústy přímo ze rtů sněden citrón.
Multimíchačka:
Multimíchačka v tomto finálním přehledu koktejlů využívá likéry, a tím i jejich barevnou škálu, se nazývá Paleta. Jedná se o postupnou konzumaci panáků různých barev. „napříč spektrem" - začínáme hnědými frťany rumu a fernetu, přes zelenou až po červenou griotku. Výtvarný rozměr tohoto postupného opití značí, že se touto paletou dokázeme dokonale zmalovat či zmatlat.
České koktejly:
Beton je prvním českým koktejlem. Složení: Becherovka s tonikem (Becherovka – 4 cl, citrónová šťáva – 1 cl, tonic – 20 cl, k dozdobení plátek citrónu a drcený led. Odkazuje na stejnomjmenný hutný stavební materiál, který je taktéž umělým slepencem pojiva (cement) a plniva (kamenivo), V nápojové analogii je becherovka plnivem a tonik pojivem. Kvůli vylepšení materiálu je obvykle přidávána citronová šťáva.
Bavorák je jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších českých nápojů. Složení: Fernet Stock a tonik (Fernet – 4 cl, tonik, led a citrón) ve vysoké sklenici (longrovka). Název koktejlu není odvozen od německých aut značky BMW, ale jedná se o zlidovělou formu původního názvu „Bavorské pivo."
Longdrink:
Kolomaz je název odkazující na barvu tohoto nápoje. Jedná se o nejpopulárnější longdrink, který obsahuje rum a colu. Možné je také kombinovat rum s kávou. Studený rum s kávou nazýváme „kafe se šutrem“ nebo „kávu s chladičem.“ Když ale zalijeme poctivého turka horkým rumem, tak se jedná o „vlčí dech.“
Další české recepty: Čochtan - víno + soda. Šakalí dech - rum + svařené víno. Dědeček na scestí - Praděd + brandy. Cesta do pravěku - zelená + fernet + rum. Lepidlo - vaječňák + kakao. Ponorka - vodka + šampus. Fau cvaj - dvě vodky + šampus. Sojuz 3 - tři vodky + šampus. Cucánek - vodka + žlutá limonáda. Stalinův hněv - rum + griotka + víno + sekt. Jakešův mozeček - griotka + vaječňák. Krvavé kombiné - vodka + jahodový džus. Drátěnka - vodka + ocet + pepř + nalámané párátko. Hanspaulský sklepmistr - kofola + lihobenzin. Tučňák - vodka + cola. Ukrajina - Curacao + vaječňák. Trikolora - vodka + griotka + Raketa (dříve se na místo Curacao používal modrý nápoj Raketa s chutí připomínající zubní pastu Tuttu Frutti).
Kultovní Klasikovy míchačky: Vzteklej pes - vodka + kapka tabasca + malinový sirup. Džum - tuzemák + jablečný džus. Koně v trávě - tuzemák + peprmintový likér. Speed - vodka + pomerančový džus. Poblitý pošťák - Curacao + tuzemák + mléko. Další alkoholické míchané nápoje: Fontána - gin + kiwi sirup + citronová šťáva + Sprite. Párty - gin + borůvkový sirup + Sprite. Tom Colins - vodka + ovoce, pomerančový sirup + citronová šťáva + jemně perlivá voda. Mandarinkový černoch - fernet + citron + šťáva + ovoce + Coca-cola.
Na závěr:
Pravé české míchačky - Karkulka v lese (strana 42): „Červený višňový likér je zde personifikován do lidové pohádkové postavy. Zelený peprmintový likér zas dotváří přirozené prostředí lesa, kde se ona griotka v této vyprávěnce nachází." Existují ještě kultovní drinky jako Big Lebowski - vodka, Kahlúa coffe liquer, smetana nebo Henry Chinasky (Charles Bukowski) - vodka a 7up.
Shot míchačky v baru Sklep ve Vyškově: Prezidentova zhouba - Becherovka, ginger beer, tabasco. Nymfomanka - Bayleis, Kahlúa coffe liquer. Perverzák! - Havana, limetový fresh, gum sirup, třešinka. Harry, jdu do baráku! - Vodka, Cointreau, limetový fresh. Další míchačky: Lady Dží - Beefeater, ibiškový sirup, soda, ovoce, koření. Oplodňovák - Beefeater Pink, Prosecco, citronová limonáda. Vasektomie - Bombay gin, tonik, brusinkový džus, citronová limonáda. Vasektomie - Bombay gin, brusinkový džus, citronová limonáda. Bobulky - Fernet Citrus, hroznová limonáda, limetový fresh. Tvoje teta - Havana, Tequila, džus, ananas a pomeranč, grenadina. Mrcha - vodka, ginger beer, limetový fresh. Viagra - Vodka, Havana, Tequila, Gin, Blue Curacao, citron, limonáda.
Tohle všechno jsou známé hospodské recepty, které se mi podařilo za svůj život v různých hospodách zaznamenat. Tyto recepty a mnohé další sesbíral kulturolog Mgr. Alexandr Guha v rámci jeho disertační práce na filozofické fakultě UK v Praze. Další recepty jsou z knihy Po práci legraci: Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu od autorů Jana Nejedlého a Jakuba Šoufara.