Jde to Dobré Wow!

Jak jsme si užívali šikanu na vojně

Literatura > Biografie / Sci-fi / Povídka

Pocházím z generace, která se narodila v polovině osmdesátých let ve dvacátém století. Jedná se o poslední „chlapské“ ročníky, které povinnou vojenskou docházku zažili, a tímto nesmyslem procházeli. Pokud zazněl povel "Sahara" nebo "Bufet," tak jste jako nováčci museli okamžitě donést nápoj nebo jídlo bez ohledu na denní dobu.

Každý, kdo na vojně byl, tak osobně ví o tom, jaké to tam bylo. Šikana a neustálá buzerace, takže žádné prázdninové dobrodružství. Občas se pořádaly diskotéky, které spočívaly v násilném probuzení a následném tancování šikanovaných. Většina si určitě ulevila, když vojna skončila. Navíc muži tak po roce 1989 přicházeli o finanční zdroje a zřejmě i započítávání svých pracovních let do důchodu, které by jim poskytlo zaměstnání.

Na vojně existovalo pravidlo, kdy nováčci jako „bažanti“ museli minimálně po dobu třech měsíců poslouchat starší a zkušené „mazáky,“ kteří těmto „bažantům“ dávali rozkazy a různé úkoly. Vzpurní jedinci proto nebyli pasováni na "mazáky" a koledovali si o pořádnou nakládačku například ve formě "Deka," kdy se oběti přehodil pytel přes hlavu a poté skupina vojáků kope a bije do doby, kdy oběť nejeví známky odporu. 

*****

Když ti přijde povolávák

Nemáš šanci ani za mák, když ti přijde povolávák.

Už je marná simulace. Nemožná je emigrace.

Tady už končí legrace. Nezbývá než rezignace.

Nemám šanci nemám nárok,

Přijdu domů nejdřív za rok.

Visací Zámek - Povolávák

*****

Chlapci a chlapy, zvolte si svoji šikanu!!!

Hned první týden jsem dostal návrh: "Hej, chlape! Pojď vyzkoušet odběr krve!" Tak se ptám: "A z jakého důvodu?" Mrdák odvětil: "Je to takovej náš přijímací rituál." Tak jsem si podle instrukci vložil hliníkový "ešus" pod nohy a čekal. V tom jsem dostal pěkně tvrdou ránu do nosu a tekla mi do nádoby červená. Tomuhle tedy říkávali na vojně "Odběr krve."

Když jsme s klukama zašli po propustce na pivo, tak jsme čekali na Mrdáka. V tom jsem dostal nápad, že bych se mu za tu ránu pěstí mohl zavděčit. Do toho jeho natočeného zvětralého piva jsem proto trošičku nachcal. Opravdu nikdy v životě bych nevěřil, jak dokáže po takovém přídavku pivo nádherně pěnit. Mrdák se nejdřív napil a začal nadávat: "Ty vole, tohle chutná jako kdyby to načepovali z vlastní prdele." Ale po chvíli mu to stejně nedalo a celé to do sebe obrátil. 

Při večeři mi na zemi upadl koláč. V tom jsem zahlédl našeho kuchaře, jak se mi začal z okénka smát. Tak jsem si ten sladkej koláč zvedl a hodil mu ho rovnou do jeho prasečího ksichtu. Potom se začali přidávat další vojáci a společnými silami jsme zasvinili celé to jeho výdejní okénko.

Kazeťák

Mezi nejoblíbenější šikanu patřil „kazeťák,“ když jste dvěma „bažantům“ strčili do rukou toaletní papír. Jeden držel „ruličku toaleťáku,“ a druhý měl za úkol namotávat tento papír k sobě. Při šikaně typu „kažeťák“ se jednalo o jediné. Bažanti museli při tomto úkonu zpívat písničku, kterou jim „mazáci“ zadali. Pokud „bažanti“ natrhli papír, tak dostali přes držku anebo jim byl zadán jiný úkol.

Kraken

Mezi nejčastější úkol patřilo vypouštění tzv. Krakena a umývání podlahy, na kterou svými kanadami „mazáci“ prováděli „batmany.“ Jedná se o černé čáry od bot, které se musejí vydrhnout z vinylové či PVC podlahy na pokoji. V jídelně a kuchyni se vypustila voda a ucpali se všechny odtoky v podlaze. Když byla všude voda 5 až 15 centimetrů, tak směna sloužící v kuchyni se nažene s kýblema s vodou, kdy i v pěti lidech tato zábava trvala několik hodin.

Závody šneků

Vojací se jako objekty šikany museli plazit nebo po čtyřech pohybovat s nočním stolkem na zádech po vymezené dráze. Každý z "mazáků" tak sázel na svého šneka. Šnek, který dorazil do cíle první, tak vypadl ze hry. Ostatní potom v závodech nadále pokračovali.

Gagarin

Pro nejvíce neposlušné „bažanty“ muselo být zřejmě poctou osedlat „kokpit“ plechové šatní skříně. Do této skříně mohli „mazáci“ kromě cloumání také navíc ještě kopat. Celá akce byla posléze zakončena tím, že se tato plechová „šatní skříň“ spustila ze schodů, což zřejmě mohl být dosti adrenalinový zážitek.

Jukebox

V tomto případě „mazáci“ zavřeli jednoho „bažanta“ do plechové šatní skříně, kde mu za jeho zpívání a výběr písní vhazovali svoje drobné. Když „bažant“ nechtěl zpívat nebo zpíval špatně, tak následovala „vesmírná mise Gagarin," kdy byla plechová skříň společně s tímto kosmonautem spuštěna ze schodů.

Hever

Šikanovaný si vlezl do úložného prostoru v posteli. Potom se postel zavřela a nechala se venku trčet pouze ruka. Jeden z "mazáků" pak na ni šlapal, načež zoban musel zvedat postel. 

Další varianty

Hamburger, kdy se šikanovaný zabalil mezi dvě matrace, svázal a shodil ze schodů. Mořská vlna, kde si šikanovaný strčí hlavu do záchodu a mazák spláchne. Teploměr, kde šikanovaný byl umístěn za okno a každou čtvrthodinu hlásil teplotu. Metro, to když šikanovaný předváděl vlakovou soupravu v podzemní dráze a pod každou postelí hlásil název stanice.

Kalkulačka a kostky

Kalkulačka spočívala v tom, že šikanovaný vstoupil do skříně a měl za úkol správně počítat. Když počítal špatně, tak bylo zapotřebí doplnit elektrolyt v baterii pomocí kýblu s vodou, aby kalkulačka správně fungovala. A když nefungovala, tak se na plechovou skříň namalovala čísla a šikanovaný se shodil ze schodů.

Stříhání vlasů

Maestro pyrotechnik měl na starosti stříhání vlasů. Kdo dal tomuto kadeřníkovi do banku „flašku“ nebo nějaký „cigára,“ tak byl ostříhán normálně. Kdo nedal nic, tak byl ostříhán ve stylu františkánského mnicha s lysinou uprostřed. Úplně dohola se v tomto případě totiž nestříhalo.

Pokud máte zájem shlédnout další formy kreativní šikany z vojenského prostředí, tak zaručeně musíte vidět film „Zobani,“ který zobrazuje drama nelítostného střetnutí nováčků s "mazáky" v československé armádě.

Pro přidání komentáře se přihlaste.
FERRIS
kvalita komentáře: 0 FERRIS 03. května 2016, 21:25
Zobani (film) Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech.
CSFD.cz - 73 procent http://www.csfd.cz/film/226256-zobani/prehled/
Mesje
kvalita komentáře: 1 Mesje 26. února 2016, 23:12
3 -
HumanART
Body od neregistrovaných
  • FERRIS Autor
    FERRIS
  • 17.4 bodů
  • 1 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 36 hodnocení neregistrovanými
  • 26. února 2016, 23:11
  • 5050 zobrazení
  • 0 oblíbené