Jde to Dobré Wow!

Iron man 2

Literatura > Recenze
Recenze druhého dílu filmu o železném muži.


Iron Man 2

Železňák se vrátil. A s ním přišel zákon.
(A naneštěstí i málo filmových kopií s původním zněním - tedy, ne že bych na dabing mohl nadávat, já patřil mezi ty šťastně využívající titulkového luxusu, jež nabízí Slovanský dům. Nikdy se mi však nestalo, abych prolétal jedno kino za druhým jenom kvůli několika písmenkům - Tit/Dab.)

Tak nějak si to představoval Tony Stark, omaskovaný železný hrdina, který se před celým světem přiznal ke svému inkognitu a stal se tak celebritou číslo jedna. Ženy se mu nabízejí po stovkách, aniž by hnul prstem, celý svět sleduje každý jeho krok a Tony si toho náležitě užívá. Dokonce si zajezdí i ve formuli.
Jenomže žádná idylka není tak idylická jak se zdá. Krev Tonyho Starka pomalu ale jistě nabývá na toxicitě palladiem, hlavní složkou energetického článku, který je pevně usazený v Tonyho hrudi. Tony stále více pije.
Jo, a mezi "diváky" světově proslulého Iron Mana je i Ivan Vanko s tváří Mickeyho Rourkea, syn geniálního ruského vědce, kdysi spolupracujícího s otcem Tonyho Starka, kvůli neschodám však vyhoštěného. Přímo na Sibiř. Samozřejmě, ruská touha po pomstě je bezbřehá a tak Ivanovi tatínek na smrtelné posteli milerád poskytne plán k obloukovému reaktoru, který je základem k úspěchu  Tonyho Starka.
Je jasné, že tyto informace Ivan nevyužije ke stavbě výnosné elektrárny, raději si postaví svoji verzi obleku.
Rus však není jediným Tonyho problémem. Až na pár výjimek se k němu mocenská část světa postavila zády - americká vláda zosobněná senátorem Sternem (Garry Shandling), který je příjemný asi jako díra o velikosti desetikoruny na ponožce v místech, kde by se měl hřát palec, prahne po jednom z Tonyho obleků, aby tak získala ultimátní zbraň pro další "zachovávání míru" (rozuměj zastrašování). K její straně se příliš ochotně přimyká Tonyho zbrojařský konkurent číslo 1 - slizký Justin Hammer (Sam Rockwell).

 

plakát


Děj bohužel neoplývá přílišnou originalitou v pohledu k prvnímu dílu. Většina stopáže je znovu jen čekáním, než záporák numero uno Whiplash (tedy Ivan), navlékne svůj typ kombinézy. Zbytek je vyplněn i podobnou vatou - hádky Tonyho s asistentkou Pepper Pottsovou obsahují staré známé jiskření jako na kdejakém náměstí při oslavě příchodu Nového roku, intriky, konfrontace s nevůlí světových vůdců a konkurentů, konfrontace sám se sebou a svým svědomím, existencionální krize. Většinu snímku opět zaplňuje konverzační část, jejíž hlavní zbraní na divákovy sympatie je Tonyho nekonečné sebevědomí a narcismus, který dokonce sám přiznává. Potěší naopak zmínka o projektu Avengers, jehož se snad brzy také dočkáme ve filmové podobě.

Herecké výkony tohoto snímku jsou do jednoho naprosto bezchybné, ale spousta z nich také ničím oslnivé. Robert Downey Jr. podobným stylem hraje již třetí svoji velkou roli (Iron Man, Sherlock Holmes), takže nepůsobí tak originálně a neokoukaně jako napoprvé. Přesto jeho hvězda stoupá vzhůru a odvažuji si tvrdit, že je Downey skvělým komikem. Gwyneth Paltrow tolik prostoru nedostala, nebo se mi to jenom zdálo a tím pádem ho nijak excelentně nevyužila. Postava Scarlett Johansson Natasha Romanoff je možná pro silnější pohlaví (tohle klasické členění na slabší/silnější pohlaví Natasha jistě ráda poupraví) vítaným bonusem, přesto se neubráním dojmu, že zbytečným.
Trestuhodně málo prostoru a propracovanosti pak dostala postava Mickeyho Rourkea. Zato úlisnosti Sama Rockwella se divákovi dostávalo ve velkém po kýblech a Sam Rockwell si svojí roli očividně ve stejné míře užívá, což si zase užívám já.

 

Mickey Rourke coby WhiplashScénář z pera Justina Therouxe, jehož doporučil Robert Downey Jr. po spolupráci na Tropické bouři, je plný postav, hlášek, akce, dialogů, Starkova sarkasmu a Tonyho samotného, zároveň v něm chybí více hlášek, akce, kvalitních dialogů, propracovanějších postav a důvod, proč ti lidé vlastně Starka tak žerou, i když je to jen namyšlený macho.

Jon Favreau natočil film s koulemi. Velké množství poskakujících spoře oděných slečen, velké množství výbuchů, spojení s AC/DC, a přestože je dvojka o něco temnější než předchozí díl, stále nepostrádá svoji odlehčenou atmosféru. Snad jen akce mohlo být o trochu více, obzvlášť ve střední části snímku.
I když Favreau sjíždí klasická komiksová dějová schémata, jeho rukopis je rozpoznatelný od temného Nolanova Temného rytíře, prvních dvou až filozofických X-menů a pubertálního Spidermana. Ideální blockbuster a já naštěstí nejsem ovlivněn (prý) nekvalitním dabingem.

Hodnocení: 75%

 

Robert Downey Jr.
 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
  • joehot Autor
    joehot
  • 0 bodů
  • 0 komentářů
  • 0 hodnocení
  • 06. května 2010, 00:14
  • 2246 zobrazení
  • 0 oblíbené