Jde to Dobré Wow!

Chodba

Literatura > Úvaha
Jsem jediný, kdo kdy tudy šel?

Dlouhou kamennou chodbou rozléhá se ozvěna kroků. Jejich tempo není příliš vysoké a každou chvílí se ozvěna ztrácí. Strop chodby zdá se být v nedohlednu a podlaha je nepříjemně nerovná. Oken zde nenajdete. Zdá se, že prostor se v dálce rozšiřuje, ale s určitostí tak říct nelze, je zde až příliš šero. Nebýt světla z několika svícnů, dočista by měl člověk pocit, že tone v nekonečné, studené tmě.

 

Podél ledových zdí stojí v pravidelných intervalech rozestavěné lidské skulptury. První z nich, bílá jak lednový sníh, stojí ve zvláštní póze. Ruce má natažené dopředu, jako kdyby vás žádala o chléb nebo snad nějaký ten peníz. Její obličej je ale zaplněn výrazem naprostého pohrdání. Mírný, nepříjemný škleb, díky kterému máte chuť vzít do ruky kladivo a soše hlavu urazit. Co za událost vyvolá v sochařovi popud k vytesání tak zlého výrazu? Nevěrná manželka? Úmrtí nejlepšího přítele? A oč žádají ty ledové ruce, tak úpěnlivé natažené do prostoru? Odpuštění? Dá se vůbec uchopit? Tolik otázek a odpověďí je jen ticho. 

 

Po chvílí ozývají se další  kroky a jejich zvuk po chvíli opět hyne. Druhá socha stojí opřená o zeď. Chybí jí jedna noha, nejspíš byla uražena nepečlivým zacházením. V obličeji pěkná, mladá dívka. Zcela nahá. Rukama v kříž přidržuje si ňadra a dívá se směrem k zemi. Stydí se za ulomenou nohu? Nechce podívat se lidem do očí kvůli své nahotě? Nebo snad z jiného důvodu? Kamenné vlasy padají jí do obličeje a člověk by se musel mnoho ohnout a až k samé zemi hlavu přiložit, aby mohl zachytit její pohled. Na to však čas není.

 

Několik dalších soch minou kroky bez zastavení. Většině chybí nejrůznější části těla. Tu ruka, jinde celý obličej nepřítomen je – nos uražen, oči vyklovány ostrým dlátem a ruce v zápěstích uštíplá. Kdo sochy takto znetvořil? Jejich tvůrci? Nebo jejich majitelé? Někdo zcela jiný, možná? Co když sochy samy rozhodly se, že znetvoří svá chladná těla. Ovšem jak? Mohou snad něco takového sochy dělat?

 

Zdá se, že chodba nemá konce. Další a další znetvořené sochy, v nejrůznějších útrapných polohách. Kroky opět ustanou u jedné z nich. Muž, dobře rostlý, s ohnivým výrazem na tváři leží bokem proti zemi, levou nohu v koleni ohnutou. Sklání se k postavě, pravěpodobně ženské. Říci s jistotou to však nelze. Chybí jí opět celá hlava. Leží na zemi, jako kdyby jí do rakve položit měli. Socha muže dotýká se jí na břichu. Má to být nějaká zvrhlá milostná hra? Proč mrtvolná socha bez hlavy jěště mrtvolnější zdá se? Může být snad více neživá, než všechny ostatní sochy? A proč zrovna při milostné hře?

 

Poslední sochou, která leží uprostřed chodby o značný kus dál, je kamenný lidský plod. Bílý, neživý, bez výrazu. Ledově studený. Kdo, proboha, tesal by z kamene mrtvý plod? Pupeční šňůra stále vychází z břícha nemluvněte a končí pod jeho zády. Srdce usedá při pohledu na mrtvý kus kamene. Nezbývá než překročit ho dlouhým krokem a dojít až na konec chodby.

 

Zde stojí velké dubové dveře. S trochou síly otevřou se a za nimi.. ponurý hřbitov pro sochy nachází se, zasazen do hluboké noci. Zde mnoho otevřených hrobů, u kterých se krčí lidské postavy. Všechny v rukou dláta a kladiva, kterými pravděpodobně znetvořily sochy v dlouhé chodbě. Lidé přicházejí sem, aby tu pochovali svůj kus kamene, který s vášní poničili, aniž by si uvědomovali, jakého zla se dopouští. Doufají, že se jim podaří navěky zavřít dubové dveře a že se nebudou už nikdy muset vrátit na toto místo. Jeden po druhém do hrobů vrhají kamenné kusy lidských těl a snaží se zapomenout.. Zapomenout na všechno to zlo, co je sem dovedlo.

Pro přidání komentáře se přihlašte.
  • chocobo Autor
    chocobo
  • 0 bodů
  • 0 komentářů
  • 0 hodnocení
  • 05. února 2010, 22:49
  • 1932 zobrazení
  • 0 oblíbené
new © 2006 - 2020 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz