Jde to Dobré Wow!

Bohumil Hrabal

Literatura > Kritika
Naprosté zostuzení literárního dědictví

 

Bohumil Hrabal
 
     Tento český spisovatel se narodil roku 1914 v Brně. Byl vychováván babičkou, a následně svým druhým otcem, Františkem Hrabalem, se kterým žil dlouhou dobu v pivovaru. V dospělosti pracoval jako výpravčí, balič papíru a kulisák. V roce 1956 se oženil se ženou Eliškou, která je známá v jeho prózách jako Pipsi.
      Nerozepisuji se o jeho rodinném životě bezdůvodně. Člověk, ať zběhlý literát či obyčejný smrtelník, by měl být alespoň minimálně seznámený s jeho osobním životem, aby lépe porozuměl příběhům ,které mu předkládá. Jelikož jeho bezesporu vynikající cit pro naslouchání zajímavým věcem z každodenního života, mu právě umožnilo z těchto příběhů a zážitků sepsat tolik zajímavých knih.
      Už skutečnost že své dětství prožil v pivovaru který vedl jeho otčím, poskytuje čtenáři nápovědu vzniku nápadu na povídku Postřižiny, která patří do celku „vzpomínkové prózy“. Stejně tak je to i se strýcem Pepinem, ke kterému se dokonce upjal více než k matčiným sukním a jehož vyprávění ho později velmi inspirovalo. Ovšem za sebe musím říci, že tento autor mne nikterak neokouzlil. Dalo by se říci, že dokonce naopak. Mnohdy jsem si během četby knihy -Obsluhoval jsem anglického krále- sám sobě říkal, jak tento člověk může být zařazován mezi naše nejlepší spisovatele, kde dlí česká elita jako je K. Čapek či V. Nezval apod. jejich kvality jsou neodiskutovatelné. Samozřejmě mi nepřísluší abych došelk takovýmto závěrům po přečtení pouze jedné knihy, ale i po nahlédnutí do jiných jeho děl, mi bylo překvapením, že i další příběhy jsou psány stejnou formou. Tím se rozumícelkově nesouvislý děj, nebo děj, ve kterém je pozornost upoutávána na každičkou postavu, byť je sebemenší. Dále pak samotné podání textu, který je nikdy nekončícím monologem. Dává mi to pocit, že autor mnohdy neví čím začít, jaké téma si  vybrat, jakou postavu zahrnout do příběhu, a tak udělá všechno najednou pokud možno v co nejrychlejším sledu událostí.  Vidím v tom spojení v jeho zálibě v surrealismu, kdy na mě kniha působila jako koláž několika slepených příběhů najednou. Dokonce jsem četl, že některé své příběhy i rozstřihával a skládal opět nesouvisle do jednoho celku. Když si tato všechna fakta ale uvědomím, nerozumím skutečnosti, že je tak oblíbeným autorem u tolika lidí, od vzdělaného intelektuála, až po obyčejného „pijáka“ kdesi v hospodě Pod Kaštanem. Mnohem více bych rozuměl tomu, kdyby byl oblíbený právě pro onoho vzdělance, pro kterého věřím, může být okouzlující a do jisté míry i šokující, náhled na život obyčejných lidí. O tom totiž celá Hrabalova tvorba je. Velmi prostou formou servíruje životy a strasti obyčejných lidí, ve kterých hledá tzv. perličky, neboli dobrotu, která jak věří, je schována v jakémkoli člověku ať už je jakkoli hrubý či vzdělaný.
Mé zklamání také do jisté míry vychází z faktu, že jsem viděl téměř všechny snímky, které byly na motivy jeho příběhů a povídek natočeny Jiřím Menzlem. Právě kvůli nim a jejich nádherné české poetičnosti, jsem byl rozhodnut si přečíst nějakou z jeho knih. Ale žádnému z těchto faktorů se mi nedostalo. Nemohu popřít, že mne několikrát mezi tou prostou mluvou zaskočila lehce načrtnutá filosofická témata a zamyšlení, která dávala tušit, že autor není kdejaký nevzdělanec. Leč forma autorem zvolená mi přijde osobně nešťastná a těch pár zářných chvil, co jsem u knihy zažil, několikanásobně přebijí útrapy, které vedly jeho prokousáním se, pokazily zhola celý prožitek.

 

Pro přidání komentáře se přihlašte.
libig
kvalita komentáře: 0 libig 06. listopadu 2008, 21:09
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 06. listopadu 2008, 20:56
Harr: díky
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 06. listopadu 2008, 20:54
Bakllazaan: Pokud se chceš o Hrabalovi dovědět víc, přečti si prosím "Životopis trochu jinak" je zde: http://www.odaha.com/bohumilhrabal.php?f=CurriculumVitae
libig
kvalita komentáře: 0 libig 06. listopadu 2008, 20:07
Bakllazaan: chtěl vydávat své knihy, tak trošku kolaboroval a bylo...underground mu to dlouho neodpustil...
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 06. listopadu 2008, 19:26
Harr: Snad máš pravdu:)
libig: vyměkl:)...co ho k tomu přimělo?...nevíš?
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 06. listopadu 2008, 11:32
Bakllazaan: Neřekla jsem tím, že bys měl autora vychvalovat, já tím myslela ho nezatracovat proto, že se mi nelíbí - tzn. nepoužívat vyjádření:"Mnohdy jsem si během četby knihy -Obsluhoval jsem anglického krále- sám sobě říkal, jak tento člověk může být zařazován mezi naše nejlepší spisovatele.."...jako by šlo o nějakého "pisálka"...Možná by opačný způsob tzn. nejprve číst a pak vidět film, byl lepší....
Nikterak Tě neodsuzuji, snažil ses, to je chvályhodné, třeba se později k Hrabalovi vrátíš a názor změníš...nebo taky ne....
Jsem ráda, že jsi spustil "polemiku".
libig
kvalita komentáře: 0 libig 06. listopadu 2008, 09:32
Bakllazaan: v tý době to mohlo být jiné a taky díky bohu bylo, ale ne jen díky hrabalovi - naopak, hrabal v sedumdesátých letech celkem dosti vyměkl a poskytl šílený rozhovor do stranických novin Tvorba...což mělo za následek to, že underground podnikl akci pálení knih bohumila hrabala...i taková byla doba...
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 06. listopadu 2008, 09:25
libig: Ano máš pravdu, vzniklo to v dý době, tak to nemohlo být ani jiné:stop:
Harr: Takže mi tady řikáš že mám autora vychválit za jakychkoli okolností... Když budu psát o někom koho nemám rád a zanechám všechny jeho kvality, tak už přece není důvod ho mít NErad:/ Toto je zkratka subjektivní článek, který se může v průběhu let změnit.
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 06. listopadu 2008, 02:11
Bakllazaan: Víš, nemusím mít někoho ráda, ale neberu mu jeho kvality, protože vím, že na něj nemám....o magnetkách Ti libig napsal své - taky si je pamatuji a málokdy se tam našlo něco, co stálo za čtení, ale vím, že u mnoha lidí byly populární. Ovšem je také pravda, že v "magnetkách" vyšel i Kafka a to je zcela jiný kafe. Jirotku samozřejmě znám, ale v magnetkách jej nemám.
libig
kvalita komentáře: 0 libig 06. listopadu 2008, 00:18
Bakllazaan: no to se ani nedivím, že ho neměl rád, nesahal mu totiž ani po paty...magnetky si pamatuju a byl to pěknej škvár...socialistický detektivky, opravdu kvalitka :)
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 05. listopadu 2008, 23:22
Harr: To samozřejmě beru, ale k tomu že poznáš kdy je dotyčný knize vzdálen...
Přece nemusím napsat esej "jen" vychvalující. Můžu to vzít také od druhého konce. Kde bysme byli kdyby sme jen chválili.
Dokonce ani můj děda ho neměl rád a to byl vcelku literát, jelikož psal detektivky (magnetky) s A. Jirotkou.
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 05. listopadu 2008, 20:44
Sice ta otázka položená níže se mne netýká, ale pokusím se Ti odpovědět: ...nevím, jak dalece se vykládá literatura u vás ve škole, proto se mohu vyjádřit jen k tomu, co jsi tu podal....číst se to dá, ve třídě, kde se nečte by to obstálo, u mne jako kantora ne, protože poznám, kdy dotyčný čte a kdy je čtení vzdálen. Jsem asi náročnější na znalost literatury, především české, protože sama jsem vždycky četla a měla načteno ještě dřív než jsme dotyčného spisovatele probírali. Prostě mě bavilo "soutěžit".
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 05. listopadu 2008, 11:35
libig: Tak to je svatá pravda. Ale nešlo mi "jen" o obsah, ale i o formu jakou sem to podal, jestli se to dá číst:)
Poslední větou jsem se vracel k tomu, že Nezval nepsal jen "socanský" realismus. ale i jiná díla.
libig
kvalita komentáře: 0 libig 05. listopadu 2008, 10:44
Bakllazaan: smysl této debaty vidím v tom, že by tě měla vést k zamyšlení nad tím, zda podobná školní práce obstojí i jinde, než na půdě třídy...bohužel, jak známo, úroveň a styl výuky, neklade na žáky v tomto směru příliš vysoké nároky ... to ovšem není výtka vůči tobě, naopak oceňuji tvůj zájem a iniciativu :)
poslední větu jsem nějak nepochopil...
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 05. listopadu 2008, 10:14
libig: Eště by jsem mohl říci, že je to školní práce a do termínu jsem toho více přečíst nestihl. Jinak bych samozřejmě nepsal o autorovi, bez větší znalosti. To je jedna věc. Ovšem nemění to nic na tom co bych si myslel soukromě. Alespoň prozatím. A ano. Nevím o všem a o všech vše. Takže vychazím z toho co vím a ikdyž sou znalostí omezené nejsou jiné po ruce. Osobně předpokladám, že třeba za rok bych se v lecčem poopravil.:aha:
PS: Je zajímavé že se zaměřuješ zrovna na toto dílo, když dokonce i jistou částí přispíval do Osvobozeného divadla.:aha:
libig
kvalita komentáře: 0 libig 05. listopadu 2008, 09:26
ještě mě tak napadlo: píšeš, že nechápeš (!)jak může být tento člověk zařazován mezi naše nejlepší spisovatele...zde jsi se usvědčil z naprosté neznalosti české literatury. jinak bys podobnou blbost nenapsal...o tom, že jsi od Hrabala vlastně téměř nic nečetl již byla řeč, ale ještě si dovolím jednu poznámku...zmiňuješ v této souvislosti jméno Vítězslava Nezvala, kterého řadíš mezi ty velikány, kterým Hrabal není roven...by mě zajímalo, co jsi četl od něj a zda po přečtení jeho socrealistických poém Stalin či Zpěv míru, bys náhodou nezměnil názor...chci tím jen ukázat, jak může být ošidné vytvářet si subjektivní názor při celkové neznalosti autora....
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 05. listopadu 2008, 01:14
Já nevím, kam jsi se ve svém čtení dostal a to teď nemluvím jen o Hrabalovi. Z Tvé kritiky jeho děl jsem měla pocit, že jsi začal něco málo číst a přestal jsi, protože tě odradil styl psaní, tedy, že nemáš "načteno"....Většina děl výše zmiňovaného autora je o lidech a lidičkách. I ten obyčejný človíček je vykreslen tak, aby si k němu čtenář našel cestu a přitom věděl, jaký vztah k němu má sám spisovatel. Není třeba číst mezi řádky, nejsou tu myšlenky hluboko schované a ač nevyřčené, vyjdou najevo z chování a jednání popisovaných osob a situací, proto Hrabala čtou vzdělanci i obyčejní lidé. Každý si tam najde to své. Samozřejmě, neberu ti tvůj názor, ale bohužel mluví z něj neznalost.
libig
kvalita komentáře: 0 libig 04. listopadu 2008, 22:59
Bakllazaan: kritika nemůže být psána bez důkladného seznámení se s autorem...abych tě parodoval :w8:
Bakllazaan
kvalita komentáře: 0 Bakllazaan 04. listopadu 2008, 22:27
libig: Ano, možná jsem nemusel být tak tvrdý. Ovšem jeho styl, který mi není pochutí zůstává i například v knize Ostře sledované vlaky, kterou mám rozečtenou. Ta je musím říci daleko lepší, ale i tak je pro mne z větší části né nečitelná, to nemohu říci, ale zkrátka hůř se čte. Mluvil jsem o tom s jedním profesorem češtiny a ještě jiným člověkem, a vesměs - říkám "vesměs" se naše názory shodovaly.
PS: sám si canc:w8:
PS: každopadně díky za příspěvek, kritika nemůže být vedena bez dialogu.
libig
kvalita komentáře: 0 libig 04. listopadu 2008, 22:05
tak teď jsem jaksi zmaten...nechápu...jen tak mimochodem, kolik jsi těch knih od Hrabala přečetl? myslím celých, ne jen záložku, či pár stránek...co mě nejvíc fascinuje, že sem hodíš takovej canc na základě přečtení jedné knihy...ve vlastním zájmu bys to měl smazat, budeš jen pro smích...
  • Bakllazaan Autor
    Bakllazaan
  • 0 bodů
  • 20 komentářů
  • 0 hodnocení
  • 04. listopadu 2008, 21:54
  • 3056 zobrazení
  • 0 oblíbené
new © 2006 - 2020 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz