Jde to Dobré Wow!

Sebevědomí dle mého názoru

Literatura > Úvaha
Sebevědomí dle mého názoru

 

Sebevědomí a jeho důsledky

 

     Sebevědomí je pocit a to člověka, který prvně, má rád sám sebe, svoje tělo a to jaký je.  Později už jen to, že má rád sám sebe mu dodává sílu a pocit výjimečnosti, když se rozhlédne okolo a vidí jak jeden si stěžuje, že není pěkný a támhleta zase, že má „hroznou“ postavu a nenávidí se za to. Je to možná morbidní, ale je to tak. Slabost ostatních se stává sílou sebevědomého. Sebevědomí v prostředí sebevědomých se stává psychicky slabší.

 

     Prozatím jsem mluvil o člověku sebevědomém, nyní bych si dovolil popsat člověka popisovaného v předešlých řádcích jako „člověka sebevědomého mladého“.

 

    „Člověk sebevědomý mladý“.

Dejme tomu, že se „sebevědomý člověk mladý“ vyskytne ve společnosti mnohem sebevědomějších než je on sám.

Ocitá se v situaci, s kterou se potýkají běžně nesebevědomí lidé a stává se nyní nesebevědomým a na rozdíl od nesebevědomých často agresivním, pociťuje nutkání prosadit se a dát najevo „semnou si není radno zahrávat“ společnost ucítí jeho chování, neboli slabost a buďto je tolerantnějšími lidmi ignorován, a nebo je ze společnosti vyřazen násilím. Máme tu vyřazeného sebevědomého ze hry vracejíc se do společnosti jemu známé a připravené nabažit ho svou slabostí.

Sebevědomí je boj, neustálý boj,dokazování si, porovnávání a závist.

Buďme rádi, že takovýto druh sebevědomí se vyskytuje pouze od dvanáctého do dvacátého, ve výjimečných případech do pětadvacátého roku života.

 

    „Člověk sebevědomý dospělý“

Je si vědom složitého procesu získávání pocitu nadřazenosti ve společnosti a určitých možností jak využít jeho chování k získání určitých privilegií a výhod. Nemluvě o využití samotného onoho procesu k získání nadřazenosti nad „člověkem sebevědomým mladým“ neboť ten neuvědomujíc si průběh procesu lze snadno ovlivnit.

    „Člověk sebevědomý dospělý“ si začíná uvědomovat, že k životu potřebuje společnost.

Společnost, kde se vyskytují jemu rovní, ti jež se mu snaží být rovní („lidé sebevědomí mladí“) a lidé neschopní dosáhnout jeho úrovně, neboli veškeré dostupné spektrum lidí v jeho okolí. V takovémto výběru se „Člověk sebevědomý dospělý“ nezajímá o slabost ani o ošklivost či podřazenost na základě získání nadřazenosti. Lidé a jejich agresivní, nesmyslné, často až absurdní chování samo „Člověka sebevědomého dospělého“ naplňuje pocitem výjimečnosti a nadřazenosti. To, že dokáže určit co je vhodné či špatné, dobré či zlé, chybu či správnost. Takovýto člověk se na základě ostatních učí, pozoruje a získává zkušenosti.

 

     U fáze „Člověk sebevědomý dospělý“ není možno určit věkové rozhraní, někteří lidé v této fázi zůstanou celý život. Často záleží, právě na tom v jakém prostředí a v jaké společnosti a v jakých situacích se člověk nachází, nacházel.

 

    „Člověk sebevědomý moudrý“

Člověk je smířen s životem, sebevědomí a moudrost je v rovnováze. Sebevědomí nezískává ze společnosti, ale ze zkušeností. Takovýto člověk jelikož chápe složité řetězce „akce a reakce“ má mnoho přátel a je velice oblíbený v celém spektru společnosti. Ovšem najdou se vyjímky mezi „sebevědomými mladými“. Chápe a uvědomuje si druhy lidí a potřebu se ke každému druhu chovat odlišně ať už tolerancí, upřímností, intenzitou, inteligencí.

 

     Tato fáze je vzácná v nízkém věkovém spektru (nejsou zkušenosti), vysokém (zmatené zkušenosti).

Pro přidání komentáře se přihlaste.
akrim
kvalita komentáře: 0 akrim 18. dubna 2009, 17:44
No tak toto je velmi dobré, takhle jsem o tom ještě nikdy nepřemýšlela, i když fakt ráda filosofuju:-)
Coyote
kvalita komentáře: 0 Coyote 26. listopadu 2007, 16:51
Malá editace :kuk:
Coyote
kvalita komentáře: 0 Coyote 16. listopadu 2007, 15:30
Fairiella
kvalita komentáře: 0 Fairiella 16. listopadu 2007, 13:36
Jé, no to se mi líbí, zajímavé dělení, zajímavý pohled a musím souhlasit :) mně se to četlo dobře, poté co jsem včera luštila Patočku :D :D
Coyote
kvalita komentáře: 0 Coyote 14. listopadu 2007, 19:23
bashelamba: :kuk: nejsem na tu cestinu moc no :ja:
bashelamba
kvalita komentáře: 0 bashelamba 14. listopadu 2007, 15:18
zajímavej pohled na věc.. to rozdělení mě zaujalo - běžně se dělí na nízké, zdravé a nezdravé (příliš vysoké).. tohle vidím prvně : )
semtam možná trochu dlouhý a těžko srozumitelný souvětí... hlavně to první, to mě zprvu úplně pomotalo a vyděsilo - možná tam habruje i nějaká čárka, ale tim si nejsem uplně jistá :)
  • Coyote Autor
    Coyote
  • 0 bodů
  • 6 komentářů
  • 0 hodnocení
  • 13. listopadu 2007, 22:28
  • 2662 zobrazení
  • 0 oblíbené