Jde to Dobré Wow!

„Volný“ čas aneb Fenomén New Age

Literatura > Fejeton
Takový menší fejeton o "odpočinku" v dnešní době...

Znali to už staří beatnici a hippies. Východ je to pravé! A tím nemyslím Partu brusiče Karhana, tím myslím východ jako Nepál, Tibet a Jábet. Opravdový boom ale nastal až na začátku osmdesátých let minulého století. Najednou každý hledal svou spirituální esenci, trh hýřil různými buddhismy, sešlé a ne tak sešlé babice na vás chrlily tarot jako jehovista letáky…

Bohužel to přežívá dodneška. Nemluvím samozřejmě o všech, snad ani o většině ne, ale také nemluvím o jediném člověku.

Dnes, když někdo onemocní, tak místo aby zašel k doktorovi, jak tomu má být, jde nejdříve k akupunkturistovi, akupresuristovi, jógínovi vypadajícímu jako Meher Baba nebo Maharishi Mahesh Yogi, poté k chiropraktikovi, astrologovi a když nic nepomůže, tak nakonec ještě zajde ke kartářce, kdyby ta nemoc měla být fatální, tak aby neutrácel zbytečně za doktory, ale vesele si střádal mamon do hrobu. Že má v konečném důsledku víc nemocí než na začátku této štreky, netřeba snad podotýkat. Přinejmenším se dozví, že jeho šen je nevyvážený, jeho čchi zabrzdilo už někde v sousedním okrese a své čakry Muladharu a Vishuddhu má někde úplně jinde, než mají být, ať už to znamená cokoliv.

Hektické tempo současného světa nutí lidi odreagovávat se čím dál bizarněji. Přes den se honí za kariérou, nejí, nespí, někdy ani nedýchají. A ve volném čase? Dnes už jsou možnosti neomezené. Můžete si koupit komplet 24 CD plných pískání kosatek pro vaše meditace, za jejichž přemrštěnou cenu by už pomalu byla kosatka skutečná. Můžete se objímat se stromy a zachraňovat vakokrta písečného či gaviála indického před vyhynutím. Můžete se stát makrobiotiky a jíst krmi, která zní jako nějaké nové sprosté slovo.

A to vůbec nemluvím o ostatních lidech. Verbující mormoni na ulicích vám potvrdí, že jejich víra je ta pravá a všichni jsme v Kristu, ačkoliv odmítají vysvětlit, jak se tam do něj všichni vejdeme. A nesmíme zapomínat na astrology, kteří vám doopravdy potvrdí, že Venuše je v třicátém domě a sedmé ulici a teď že je ta nejlepší chvíle dělat rázná a nebezpečná rozhodnutí, například přečíst si knihu od Jiráska.

Není daleko lepší stát se intelektuálem? Nosit černé roláky, brýle tlusté jako lahve od Coca-Coly, pod paží nosit Johna Miltona nebo studie o generativní gramatice Noama Chomského a v MP3 přehrávači pak Bergova Vojceka, Edgarda Varéseho či Karlheinze Stockhausena? Scházet se pod rouškou tmy s ostatními intelektuály a opravovat pravopisné a stylistické chyby v graffiti na panelových domech, a pak zapadnout do jazzového klubu, kde si můžete navzájem recitovat své neumělé verše o transcendentních banalitách a rozhněvané bestii matce?

A že si přitom neodpočinete? To je možné, ale věřili byste že to očividně funguje?

 

Pro přidání komentáře se přihlašte.
Bakllazaan
kvalita komentáře: 1 Bakllazaan 13. dubna 2009, 18:43
Astrologii a mormony bych do "soudku" s New Age neházel. To začínáš pak mluvit o néčem jinym...ale koukám že to bereš jako volný čas. Je tam toho krapet moc, to je pravda a líbilo se mi to až do půlky. Vtipnou gradaci v poslednim odstavci si prodlužoval tak dlouho, až to grády ztratilo :)
gorik
kvalita komentáře: 0 gorik 02. února 2009, 20:02
No nevím jestli to byl záměr, ale máš tam napsaný místo sen - šen, teda jestli to nebyl úmysl. Celý fejeton bereš dost s nadhledem, to se mi líbí. Jenom mě dost odradil konec prvního odstavce, máš tam toho podle mě hodně, protože jsem se tam ztrácela:( Ale tak je to třeba i mým naladěním:)
Určitě by se to dalo napsat líp, ale myslím si, že jsi na dobré cestě.
slamxcz
kvalita komentáře: 0 slamxcz 01. února 2009, 19:16
Zajímavé zamyšlení, ale neviděl bych to až tak vyhroceně :)
Pogo
kvalita komentáře: 0 Pogo 01. února 2009, 18:40
výborné postřehy to ano, ale nezatracuj všechny okultní a náboženské praktiky, co my víme jak to funguje:jo:
pavla
kvalita komentáře: 0 pavla 01. února 2009, 16:12
1 pěkně napsané, promyšlené, podle mého pěkně zpracovaný fejeton:)
  • Woyzeck Autor
    Woyzeck
  • 1 bodů
  • 5 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 01. února 2009, 12:32
  • 2663 zobrazení
  • 1 oblíbené
© 2006 - 2020 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz