Jde to Dobré Wow!
Myšlenky - Grafika - Sebastian-Wortys
Myšlenky - Grafika - Sebastian-Wortys
Myšlenky - Grafika - Sebastian-Wortys
Myšlenky - Grafika - Sebastian-Wortys
Myšlenky - Grafika - Sebastian-Wortys
Sebastian-Wortys

Sebastian-Wortys

Sebastián Wortys
  • 21.8 bodů
  • 30 komentářů
  • 8 hodnocení
  • 2 hodnocení neregistrovanými
  • 28. listopadu 2020, 17:24
  • 972 zobrazení
  • 0 oblíbené

Informace, poznámkyZobrazit dílo na samostatné stránce

V mnoha současných odborných knihách člověk nenarazí ani na jeden obrázek. Nevím, zda je nedostatek umělců, kteří by uměli kreslit abstraktnější myšlenky, nebo to má jiný důvod, ale domnívám se, že ilustrace pomáhají snáze pochopit, zapamatovat a připomenout si myšlenky. V této sérii chci několik takových zajímavých myšlenek zobrazit.

Kresleno černým tenkým fixem 0,3mm na malé papírky, takže v reálu jsou obrázky menší.

Delší úvod zde: https://swortys.blogspot.com/2020/11/metcalfuv-les-jine-ilustrace-myslenek.html

1) Metcalfův les:
Tento obrázek mě napadl tak, že jsem přemýšlel nad podobnostmi různých sítí. Metcalfův zákon se vztahuje k tomu, jak se s každým novým uživatelem rapidně zvyšuje počet možných vazeb v telekomunikační síti, přesněji o druhou mocninu jejich celkového počtu. Čím víc uživatelů, o to mnohem víc vazeb. Ale proč bychom tak měli přemýšlet jen v kontextu telekomunikací? A proč jen antropocentristicky? Třeba stromy bývají vzájemně propojené podhoubím, což jsou mimochodem možná největší organismy na planetě. Nejrozlehlejší známé podhoubí má skoro devět kilometrů čtverečních. Tito podzemní obři propojují stromy na les skrze mykorhiza, což je vzájemné symbiotické propojení hub s kořeny vyšších rostlin. A skrze tuto síť, občas přirovnávanou k internetu, si mohou krom živin vyměňovat i signální molekuly, což jim umožňuje vzájemně koordinovat své metabolismy tak, aby snáze čelily různým nepříznivým vlivům (klima, patogeny apod.).

Takže jsem měl představu nakreslit stromy vzájemně propojené podhoubím, jehož podoba je upravena podle Metcalfova zákonu. To se snáze dělá kruhem, takže vznikla jedna roztomilá planetka, což v tomto kontextu snadno asociuje hypotézu Gaia, podle které je Zeměkoule jedním obřím superorganismem, který provádí globální homeostázi, resp. reguluje sám sebe tak, aby byl schopen dál žít. To bylo prvně demonstrováno počítačovou simulací Daisyworld (Svět sedmikrásek), kde jsou na pomyslné planetě černé a bílé sedmikrásky, jejichž poměr se přirozeně mění tak, aby vyrovnávaly dlouholetý výkyv slunečního záření za vznikání co nejoptimálnějších podmínek pro své životy. V praxi je to však mnohem komplexnější a pravděpodobně to zahrnuje všechny živé organismy.

A aby můj obrázek odkazoval na Daisyworld, tak některé stromy mají listí tmavší a jiné světlejší. V reálu však pochopitelně existuje mnohem víc způsobů, kterými stromy interagují se svým prostředím. A když už byla řeč o tom, že jednotlivé stromy vzájemně podporují své společné přežití, ale i přežití (minimálně téměř) všeho živého, tak se můžeme ptát, nakolik mohou být tyto dvě homeostáze propojené, pokud vůbec má smysl říkat dvě místo jedné. Aby generační linie nějakého stromu mohla přežít, tak každý jednotlivý strom se musí souběžně starat o přežití své, svého lesa i všeho živého na planetě. A lidé už si pomalu začínají uvědomovat, že ani oni nejsou výjimkou. Abychom nevyvolali zhroucení celosvětového ekosystému, musíme zkrotit přemrštěný materiální konzum lidstva.

2) Myšlenkopocity:
Poslední dobou jsem si začal uvědomovat, že když člověk přemýšlí komplementárně, tak souběžně začíná i komplementární prožívat, nebo-li mnohem častěji zažívá ambivalentní pocity, tj. dvousečné složené z pozitivních i negativních emocí. Způsob myšlení neoddělitelně ovlivňuje způsob prožívání. To mě ještě více přesvědčuje o tom, že vztah pocitů a myšlenek je užší, než si myslí ti, kdož by chtěli být co nejracionálnější.

Lidé minimálně dnes minimálně v Západní civilizaci mívají tendenci rozlišovat obsah své mysli na jakoby oddělené myšlenky a pocity, ale podle mého se jedná o dvě strany téže mince, které jen neumíme vědomě pozorovat současně. Buď zrovna vnímáme myšlenkovou stránku myšlenkopocitů, nebo emocionální stránku myšlenkopocitů, a nebo to střídáme. Pocit roste prakticky neoddělitelně spolu s myšlenkou, jen se vždy jedna z částí procesu odehrává víc ve vědomí a druhá víc v podvědomí. A je potřeba snažit se o rovnováhu vědomého utváření myšlenek a vědomého utváření pocitů.

Více zde: http://swortys.blogspot.com/2018/12/koncept-myslenkopocitu.html

Použitá techhnika, software

3) Symbol dadavědy:
Dadavěda je hybrid mezi uměním, vědou a filosofií. Oproti umění klade větší důraz na znalost přírodních věd a filosofie. Oproti vědě je mnohem svobodnější a smí říkat i nesmysly, aby vědu přiměla k netradičním reakcím, které mohou vést k objevu nových souvislostí. A oproti filosofii mj. klade mnohem větší důraz na vizuální vyjadřování.

Na obrázku jsou tři pokusy o logo/ symbol dadavědy. Největším je Newtonovské jablko, které šipkou znázorňuje své padání, jež je symbolem nevypočítatelných/ náhodných/ nečekaných objevů. Dadavěda však tento způsob objevování chce umocňovat souhrou rozumu a iracionality, takže jablko je zde vyplněno mozkovitou texturou, což znázorňuje rozum i iracionalitu, protože mozek sám o sobě bývá symbolem racionality, ale jeho přítomnost v průřezu jablka je iracionální.

A pak je tam ještě odměrná baňka z chemie, jejíž hrdlo se zahýbá a mění ve štětec (jeden ze symbolů umění), který ji jakoby kreslí. Obdobně třetí logo znázorňuje mikroskop, jehož podstavec se mění na tužku, která kreslí to, co jakoby pozoruje.

Více zde: http://swortys.blogspot.com/2019/09/dadaveda-aneb-umeni-i-beze-smyslu-jako.html

Či zde: http://swortys.blogspot.com/2020/06/epistemologicky-anarchismus-nejen-smysl.html

4) Dadavědecká rekombinace:
Oproti pokusům o logo dadavědy se tento obrázek pokouší naznačit možnosti surrealistických rekombinací nejen výzkumného vybavení, ale i předmětů jimi zprostředkovaného pozorování. Podobnými způsoby lze přimět vzdělanějšího diváka, aby se zamyslel nad souvislostmi, které by ho jinak nemuseli napadnout, kdyby zůstal v „čistě“ vědeckém paradigmatu.

Podobně inspirativní mohou být dadavědecké otázky, které jsem vymýšlel hledáním souvislostí náhodně zvolených odborných pojmů. Prostě jsem si vylosoval nějaké pojmy, pak zkoušel hledat možnosti souvislostí a ty nejlepší vzniklé otázky jsem zveřejnil na psanci.cz. mezi nimi třeba: „Jakého Wittgensteinova brouka v krabičce má asi chatbot?“, „Je determinismus obdobou Cotardova syndromu?“ či „Patří rozšířený fenotyp člověka do učebnice biologie?“.

Další zde: https://www.psanci.cz/dilo.php?dilo_id=41132-dadavedecke-otazky

5) Kubismokracie:
Náš svět je plný obdélníků, kvádrů a běžně si to už ani neuvědomujeme. Přesto se na ně každý den díváme, naše podvědomí si toho může být vědomo a při pohledu na ty pravoúhlé hrany nás může tiše chronicky ujišťovat o smysluplnosti a důležitosti toho, co pro nás symbolizují. Kvádry nejsou v mimolidské přírodě běžné, jsou to idealizované a materializované konstrukty našeho základního způsobu myšlení. Mimo jiné symbolizují unifikovanost, ale i jednoduchost Occamovu břitvu alias KISS. Je až trochu překvapující, v kolika vlastnostech se kvádry shodnou s nejmocnějšími lidmi. Jakoby kvádry byly jejich reprezentace či až náboženské ikony a my na to zapomněli. Jaký je vlastně rozdíl mezi sektou a firmou, kde zaměstnanci musí dodržovat šéfova přikázání, jinak jsou trestáni či dokonce propuštěni?

Více zde: http://swortys.blogspot.com/2019/07/kubismokracie-vzajemne-spoluvytareni.html

Sebastián Wortys
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Stratifikator
kvalita komentáře: 1 Stratifikator 26. února 2023, 12:07
1 líbí se mi ty hluboké myšlenky, které se za tím skrývají
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 03. prosince 2020, 10:18
Ant: Díky za video, které se zajímavě vztahuje především k prvnímu obrázku, :v19: .
Ant
kvalita komentáře: 0 Ant 03. prosince 2020, 07:40
To bolo nahrané z nejakého českého kanálu asi prima Tu je veľmi podobné skoro identické
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 02. prosince 2020, 20:34
Ant: „Video není k dispozici. Uživatel video odstranil“ – Co to bylo za video?
Ant
kvalita komentáře: 0 Ant 02. prosince 2020, 08:50
Sebastian-Wortys: ak si nevidel odporúčam.
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 01. prosince 2020, 12:30
lucas_ross: Díky, :v19: .
lucas_ross
kvalita komentáře: 1 lucas_ross 01. prosince 2020, 08:59
Sebastian-Wortys: tyjo super prace a dobry temata. Keep up the good work!
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 29. listopadu 2020, 22:55
JJ.. Země.. ..taky občas něco vypadne.:D
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 22:52
Emi: Ona vlastně Zeměkoule je tzv. evoluční výpočet. :v18:
Emi
kvalita komentáře: 1 Emi 29. listopadu 2020, 22:49
Počítařč, tak nekonečně složitý...42 Verbálně.. ..(For two) .:) :D
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 22:44
lucas_ross: twoclicks: Děkuji za fajn hodnocení, :v19: .
lucas_ross
kvalita komentáře: 0 lucas_ross 29. listopadu 2020, 22:41
3 Pekna vizualni prace. Az se vyspim, tak si to cely prectu.
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 22:37
BlackTangerine: Děkuji za zkušenost člověka, jehož díla jsou fyzicky vystavována. Až budu v rodném domě, tak se podívám na obrázky, které jsem měl několik let vystavené, zda či jak moc se u nich projevil rozdíl.
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 29. listopadu 2020, 22:26
Z vlastních zkušeností.:D Yep:D
BlackTangerine
kvalita komentáře: 0 BlackTangerine 29. listopadu 2020, 22:19
Sebastian-Wortys: No nesouhlasím. Obyčejná fixa ti za pár let udělá z díla jiné dílo. Z vlastních zkušeností. Ale zas pokud to nebude nikde viset ale bude v temnu proč ne.
twoclicks
kvalita komentáře: 0 twoclicks 29. listopadu 2020, 20:47
3 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 17:30
BlackTangerine: Používám obyčejný tenký fix, značku ne potřeba psát. A v drtivé většině případů používám jen černou barvu.

Myslím, že tady se celkem hodí citát z Waking Life: „It's like you come onto this planet with a crayon box. Now, you may get the 8-pack, you may get the 16-pack. But it's all in what you do with the crayons, the colors that you're given. And don't worry about drawing within the lines or coloring outside the lines.“
BlackTangerine
kvalita komentáře: 0 BlackTangerine 29. listopadu 2020, 17:21
Sebastian-Wortys: já myslela spíš druh, já mám třeba ráda akrylové fixy Molotow, syté barvy, výměnné hroty. :)
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 17:04
BlackTangerine: Obvykle 0,3mm, občas 0,25mm.
BlackTangerine
kvalita komentáře: 0 BlackTangerine 29. listopadu 2020, 16:27
Sebastian-Wortys: co používáš za fixy?
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 16:20
BlackTangerine: V reálu jsou ty kresby menší, dělal jsem je černým tenkým fixem.
BlackTangerine
kvalita komentáře: 0 BlackTangerine 29. listopadu 2020, 16:17
2 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 15:34
M.M.: Ano, i když možná trochu více metaoktofenokonvergenetické. :v19:
M.M.
kvalita komentáře: 0 M.M. 29. listopadu 2020, 15:29
3 to je metamorfamóní
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 29. listopadu 2020, 00:25
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 29. listopadu 2020, 00:19
Emi: Modrou barvu mám synestezií spojenou s přemýšlením, :v19: .
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 29. listopadu 2020, 00:10
Sebastian-Wortys: Takhle to vypadá, když se voda nastěhuje do koruny stromu.:D
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 28. listopadu 2020, 23:50
Mesje: Emi: Děkuji za pozitivní hodnocení, :v19: .

Emi: Jen si nejsem jistý, jak mám chápat to slovo "srozumitelné", abych mu rozuměl, :che: . Kdyby to bylo ironické, tak bych uvítal nějaké upřesnění, :v19: .

Jinak na mém webu mohou být popisy přímo u obrázků, takže se snáze vzájemně doplňují: https://swortys.blogspot.com/2020/11/metcalfuv-les-jine-ilustrace-myslenek.html
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 28. listopadu 2020, 23:42
3 Srozumitelné. Yep.:D
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 28. listopadu 2020, 23:23
3 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 28. listopadu 2020, 18:18
Ant: Ano, ten první obrázek by v komplexnější podobě byl určitě zajímavá mandala, protože Metcalfův zákon je při zobrazení vlastně druh mandaly, :che: . Obdobně i další cross-polytopes. Kdybys chtěl, klidně to můžeš zkusit překreslit po svém, když uvedeš, že to navazuje na můj obrázek. :v18:

Jinak děkuji za komentář a hodnocení, :v19: .

Ant
kvalita komentáře: 0 Ant 28. listopadu 2020, 17:59
Máš tam toho hodne popísaného už musím ešte sa k tomu vtátim
Ant
kvalita komentáře: 1 Ant 28. listopadu 2020, 17:55
3 Páči sa mi 1 bych si vedel predstaviť to rozvinúť do veľkej mandaly. O tom podhubí to je fakt som videl ...dobrý dokument
HumanART
Body od neregistrovaných

Složka Různé kresby

Různorodé nezařazené kresby...