Jde to Dobré Wow!
Wesmírodivné lodě hadích kluků - Grafika - Sebastian-Wortys
Wesmírodivné lodě hadích kluků - Grafika - Sebastian-Wortys
Wesmírodivné lodě hadích kluků - Grafika - Sebastian-Wortys
Wesmírodivné lodě hadích kluků - Grafika - Sebastian-Wortys
Sebastian-Wortys

Sebastian-Wortys

Sebastián Wortys
  • 22.7 bodů
  • 16 komentářů
  • 11 hodnocení
  • 3 hodnocení neregistrovanými
  • 24. března 2020, 15:48
  • 1034 zobrazení
  • 0 oblíbené

Wesmírodivné lodě hadích kluků

Grafika > Ruční kresba / Bytosti / Volné téma

Informace, poznámkyZobrazit dílo na samostatné stránce

Všechny obrázky, kromě prvního, jsem zakreslil černým tenkým fixem 0,3mm na čtverečky poznámkového bločku (8,5x8,5mm).

1) Snílek wesmírodivný:
Když jsem vydal knihu Vtiposcifilo-z/s-ofie, která shrnovala mou povídkovou a myšlenkovou tvorbu, tak jsem měl najednou plno volného času, který jsem využil mj. ke čtení filosofie. V návaznosti na to mě napadlo vyzdobit si můj nový pokoj tak, abych omezil jeho kubismokracii, což mě vedlo k rozhodnutí pokročit v rozvoji mé umělecké tvorby. 19.1.2016 jsem si založil profil na HumanArt, následující dny si prohlížel díla ostatních, přemýšlel o mé čím dál méně mlhavé vizi, až jsem 6.2.2016 vymyslel obrázek Snílek wesmírodivný.

V podstatě je to hadí kluk s kočičími oušky oblečený v lycrovém unitardu (zentaii/ morphsuitu bez masky) uvnitř létající kyberpunkové měchýřovky portugalské, ze které vyrůstá bonsaj, paví pírko, lišejník dutohlávka třásnitá... ale i třeba BMX řídítka a elektronka na bioluminescenčním výběžku od mořského ďasa. Z tohoto obrázku se stalo primární východisko celé wesmírodivnosti, která se vyznačuje jakousi košatou kombinatorikou podivně bizarní „asambláže“ na přechodu mezi sci-fi a fantazií. A nejde jen o obrázky, podle Snílka wesmírodivného jsem vytvořil třeba i námět stejnojmenné povídky.

Důvodem, proč jsem obrázek zveřejnil až dnes je, že se stal „obětí“ mé tendence donekonečna a čím dál sofistikovaněji něco vylepšovat, což zahrnuje stále složitější kroky. Chtěl jsem systematicky analyzovat a abstrahovat (pokud možno) celou mou dosavadní vizuální tvorbu, abych výsledek mohl obtisknout do finální podoby.

U tohoto obrázku jsem to sice zatím nedokončil (publikuji rozpracovanou verzi z 13.7.2016), ale redukovanějším způsobem se mi to povedlo u Bytnosti wesmírodivnosti, která je součástí této série. Jinak doufám, že někdy dokončím ještě barevnou a animovanou verzi Snílka wesmírodivného.

2) Triple fold ufonek v létající wesmírodivné asambláži:
Úplně první náčrt minimalističtější verze od této létající wesmírodivné asambláže vznikl někdy mezi 2.1.2019 a 11.1.2019, přičemž nejpravděpodobnější je ten poslední den. Tehdy jsem si zapsal poznámku, že můj plexisklový contortion box by se mohl (pro bizarnější zážitek) vkládat do nějaké velké asambláže. Šlo by o zjednodušenou fyzickou verzi Snílka wesmírodivného.

Následovali další přechodové fáze mezi Snílkem wesmírodivným a Bytností wesmírodivnosti, přičemž tento obrázek (kreslený 15.1.2019 a 24.5.2019) považuji za nejzajímavější, protože z nich má nejpropracovanější detaily.

Oproti lodi Snílka wesmírodivného došlo ke změně mnoha tvarů téměř k nepoznání, avšak zůstávají třeba lyšejníky, elektronka, dráty, (zkrácená) chapadýlka, mozkovitá struktura, záklon (posunutý až do triple fold contortion pozice) a nově se krátce objevuje keramický izolátor...

Použitá techhnika, software

POKRAČOVÁNÍ POPISŮ:

3) Bytnost wesmírodivnosti: (25.5.2019)
Tento obrázek vznikl jako syntéza létající wesmírodivné asambláže a (doplněných) symbolů z živého stromového altánku, který zveřejním v sérii Wesmírodivné domečky hadích kluků (hadikluků). To, co mi u Snílka wesmírodivného přerostlo přes hlavu, jsem trochu jednodušším způsobem završil u tohoto obrázku.

Je to výsledek filtrace mé osobnosti, který obsahuje to, co souběžně považuji za mou víceméně nedílnou součást a čím se cítím být spíše jiný oproti většinové společnosti (ale pravda že třeba homosexualita tam téměř chybí, i když klučičí symbol je implicitní součástí Wo-antény).

Tužko-štětec symbolizuje psaní a vizuální umění, číslo 42 vtiposcifárny, otazník filosofii, „Newtonovo“ padající jablko symbolizuje metodologický/ epistemologický dadaismus/ anarchismus, jin jang smajlík značí štěstítvornost, propojení mozkovité asambláže s ufonkem je superorganismus, oko s křidélky symbolizuje svobodovolné vědomí, znak DNA a dvou hvězd představuje živý vesmír, antropický princip i teistickou evoluci. A to, že jde o dopravní prostředek a ne statický domeček, mimovolně značí mou zálibu v cestování (v komplementaritě s domovem), ale není to kompletní výčet významů...

Ufonek se vztahuje k dílu Wesmírodivní ufonci.

V budoucnu bych si tento obrázek rád nechal vygravírovat na Wortys-CWG (Czech Wood Geocoin), abych ho mohl rozdávat do kešek jako sběratelský předmět.

4) Evoluce wesmírodivnosti: (23.3.2020)
Když jsem reflektoval mou původní představu, jak wesmírodivné obrázky rozdělit do sérií (což se dělo průběžně s psaním tohoto popisu), tak jsem došel k závěru, že nejlepší by bylo vycházet z míry příbuznosti jednotlivých obrázků. A abych si byl opravdu jistý, který obrázek byl kterým(i) inspirovaný, tak jsem provedl rešerši v mém deníku. Výsledkem je toto schéma kulturní evoluce mé wesmírodivnosti, které zahrnuje i 7 jednoduchých náčrtů, které jsem původně neměl v plánu zveřejnit. Šipky znázorňují chod inspirace a dvě čáry mezi třemi obrázky značí, že mezi nimi sice není přímá návaznost, ale vznikly při stejném kreslení (podle verzí zelenými fixami).

Ve schámatu je mj. vidět, jak ze Snílka wesmírodivného vychází i Strukturobot rhizomorodný: https://www.humanart.cz/grafika-90829-strukturobot-rhizomorodny-video.html

Sebastián Wortys
Pro přidání komentáře se přihlaste.
ArtoCabari
kvalita komentáře: 0 ArtoCabari 03. února 2021, 11:57
1.5 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 01. prosince 2020, 14:47
Stratifikator: Pogo: Díky za hodnocení, :v19: .
Pogo
kvalita komentáře: 0 Pogo 01. prosince 2020, 14:45
2 -
Stratifikator
kvalita komentáře: 0 Stratifikator 01. června 2020, 16:15
1 tvou originalitu a promyšlenost bych chtěl mít
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 14. dubna 2020, 21:51
Dagnija: pietr: Díky za fajn hodnocení, :v19: .
pietr
kvalita komentáře: 0 pietr 13. dubna 2020, 11:01
3 :wau:
Dagnija
kvalita komentáře: 0 Dagnija 12. dubna 2020, 12:59
1 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 2 Sebastian-Wortys 30. března 2020, 22:15
hloupy_ivan:
Mnohokrát děkuji za obsáhlejší a hodnotný komentář, :v19: .

Také jsem rád, že si všímáš mého „výzkumnického“ přístupu a snahy i o jakýsi nadhled vůči mě samému.

Trochu mě až překvapuje, jak jsi z těch obrázků dokázal víceméně uhádnout, že jsem se kdysi věnoval mikroskopování. Nejraději zelených řas rodu Pediastrum: http://galerie.sinicearasy.cz/galerie/chlorophyta/chlorophyceae/kokalni-coccoids/pediastrum A možná ještě raději jsem měl velice rozmanité vzorky vod, kde člověk byl při posunutí o každý milimetr překvapený, jací úžasní tvorové tam jsou...

Svým způsobem mě i těší, že to považuješ za „nepochopitelné“ a to minimálně ze dvou hledisek. Za prvé to znamená, že nějaká má podstatná část může být „nepochopitelná“, což má sice své nevýhody (jako např. vyšší pravděpodobnost, že mé myšlenky nebudou dostatečně pochopeny), avšak má to i potencionální výhodu, která se váže na druhé z hledisek, takže ho nejprve uvedu. Fascinují mě tvary, kterým nejsme schopni racionálně přisoudit nějaký pořádný jednoznačnější význam. To znamená, že pokud jim někdo ten pořádný význam někdy dokáže přisoudit, tak může objevit něco, co přesahuje běžné pojetí racionality, :aha: . A vzhledem k tomu, že celou oblast povrchu Země lze celkem úspěšně chápat jako všepropojený tzv. evoluční výpočet jako např. umělá neuronová síť, kde vypuštění jednoho z mnoha již nastavených neuronů může vést i ke změnám narůstajícím motýlím efektem ve velmi podstatné, tak hypoteticky vše má nějaký podstatný význam pro celek. Jen naše přirozená omezení nám obvykle neumožňuji dohlédnout vzdálené hypotetické důsledky na první pohled zdánlivých nepodstatností, nesmyslů apod. Jelikož však tato díla v interakci s mým mnoho-hlediskem umožnila vznik tohoto textu, tak je možné, že jsem nějakou další část významu dohlédl. A tím se vracím k možné výhodnosti toho, že nějaká má podstatná část může být „nepochopitelná“ (alespoň pro mnohé vnější pozorovatele). Hypoteticky tedy mohu mít potenciál objevit nějaké nové smysluplnosti.

Vůči těm ilustrátorům se mohu vymezit minimálně specifičností tvarů základních detailů a maximalizací jejich hutnosti (3. obrázek bude mít v podobě CWG šířku cca 3cm). Ale i tak děkuji, že jsi mě zkusil k někomu přirovnat, :v19: .
hloupy_ivan
kvalita komentáře: 2 hloupy_ivan 30. března 2020, 19:32
No mně to rukopisem připomíná spíš takovou fúzi mezi Nepraktou-Holým-Vyčítalem ovšem s důrazem na automatickou kresbu, která ovšem zjevně má za sebou nějaký symbolický plán. Pozoruhodný je sklon vnímat sám sebe a svou tvorbu s takovou výzkumnickou odtažitostí, s těmi rozbory postupů a pochodů podobnými, jako by šlo o nimrání v tvorbě nějakého desetiletí mrtvého výtečníka... Zajímavý je také sklon ukázat fylogenezi těch jednotlivých konstrukcí. Co na tom celém baví mne je ta "zelená realita" proměněná v pérovky-schémata. Připomíná to mikrobiologické ilustrace v kombinaci se snímky z mikroskopu, ovšem s tím, že předloha i interpretace jsou smyšlené. To by mi přišlo nosné i mimo tenhle, pro mne jinak trochu nepochopitelný projekt.
twoclicks
kvalita komentáře: 0 twoclicks 30. března 2020, 16:46
1.5 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 28. března 2020, 13:43
Má odpověď na soukromou zprávu ohledně této série děl:
Na surrealismu se mi líbí mj. svoboda od konvencí každodenní kolektivní reality a jeho potencionální podíl na epistemologickém anarchismu, resp. neoddělitelnost umělecké kreativity od procesu poznávání, :v19: .
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 28. března 2020, 13:31
lucas_ross: Mesje: Děkuji za hodnocení, :v19: .
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 26. března 2020, 13:15
3 -
lucas_ross
kvalita komentáře: 0 lucas_ross 26. března 2020, 00:13
3 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 25. března 2020, 20:59
Harumi: Jsem rád, že tě to zaujalo a že znáš číslo 42, :v19: . A děkuji za hodnocení.

Emi: Díky za komentář a hodnocení, :v19: .
Harumi
kvalita komentáře: 2 Harumi 25. března 2020, 13:35
3 42...odpověd na otázku života, vesmíru a vůbec :D Je to moc zajímavé a ohebnost těch mimozemských bytostí můžu jen závidět.
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 24. března 2020, 21:43
1 :bueh: :che: Yeah men!
malycka
kvalita komentáře: 3 malycka 24. března 2020, 18:45
Sebastian-Wortys: (:-) Ano, tak nějak jsem si to představoval.... (:-)) Ale přiznám se, že vysvětlení superorganismu jsem si musel přečíst povícetkrát než jsem jej uchopil z té správné strany....(:-)) Kecám..... Tak nějak bych mohl říct, že pochopení slovního vyjádření je stejně náročné jako pochopení kresby, ale můj vnitřní kluk to pochopil dřív než mé sedící těleso na židli. (:-))
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 24. března 2020, 18:33
malycka: Ano, jsou to živé (surrealilstické) vesmírné lodě, které ve své struktuře obsahují mozek. A uživatelé těch lodí jsou s ním spojeni, čímž vzniká takový relativně jednoduchý superorganismus (s možností kolektivního vědomí), tj. organismus složený z více jedinců, :v19: . A děkuji za komentář.
malycka
kvalita komentáře: 0 malycka 24. března 2020, 18:24
1.5 -
malycka
kvalita komentáře: 1 malycka 24. března 2020, 18:24
Jo, dlouho jsem na Humanartu koukám nebyl..... Má to tvůj styl.... v první chvíli když to na mě vykouklo tak se mi vybavily dřevoryty Zdeňka Mézla, ale jen na chvíli, Tvůj styl je jinde. Nevím jestli je to jen můj dojem, vidím tam v těch úkrytech hadích kluků různé části lidských těl jako mozek atp? (:-)) Dá se souhlasit s názorem dole, ale když na to člověk chvíli kouká, tak v tom je i nějaký řád a záměr. (:-):aha:
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 24. března 2020, 18:20
Ant: Děkuji za tvůj názor na můj surrealismus. A četl jsi popisy a článek o kubismokracii?
Ant
kvalita komentáře: -1 Ant 24. března 2020, 17:01
viac menej chaos skôr viac ako menej
HumanART
Body od neregistrovaných

Složka Různé kresby

Různorodé nezařazené kresby...