Jde to Dobré Wow!
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Chutné šlechtěné umění - Fotografie - Sebastian-Wortys
Sebastian-Wortys

Sebastian-Wortys

Sebastián Wortys
  • 13 bodů
  • 7 komentářů
  • 6 hodnocení
  • 4 hodnocení neregistrovanými
  • 30. ledna 2020, 19:30
  • 865 zobrazení
  • 0 oblíbené

Chutné šlechtěné umění

Fotografie > Barevnost / Příroda / Zátiší

Informace, poznámkyZobrazit dílo na samostatné stránce

Přestože se mi v minulosti, pomocí značných výkyvů podmínek růstu, povedlo vypěstovat kedlubny mutantních tvarů (tzn. ne se změnou genotypu), ve kterých možno hledat obličeje, tak zelenina nebývá (přesněji se nezdá) tak variabilní, aby byla pro mnohé umělce dostatečně zajímavým médiem jejich antropogenních ideálů.

A když už variabilní je, tak nemusí být snadné variabilitu použít, jelikož zelenina nemusí být poslušná. Aby se mi povedlo vypěstovat třeba jeden lusk mezidruhového křížence fazole (což je vyšší level inovace než nová odrůda v rámci druhu) s jednoznačně odlišným fenotypem, tak jsem několik let musel sázet alespoň sto různých fazolí a později jsem to zvýšil na pár stovek, než se mi to povedlo.

Naštěstí však existují i kukuřice, jejichž škála fenotypů se blíží duze a s míšením nemají problém. Jen tedy rozmanitost těchto amerických rodaček nebývá vidět přes slepou skvrnu panující žlutokracie v mnoha českých obchodech. Před několika lety jsem ji však prokoukl a loni dospěl k názoru, že kukuřice jsou dostatečně variabilní na to, aby mohly být spoluaktivním uměleckým médiem (na úrovni fenotypu i genotypu), ne jen pasivní součástkou, kterou lze substituovat prostřednictvím imitace.

Takže v případě kukuřic lze mluvit o jakémsi šlechtitelském umění (obecněji bioart), což má zajímavé důsledky v tom, že umění může být mj. živé, poživatelné, chutné či samovolně evolvující.

Na fotkách lze vidět sedm kukuřic, přičemž každý klas má jinak barevná zrníčka a jedná se o výběr z čtyřiceti dvou kusů. Později jsem našel i zajímavější křížence, ale ty už jsem nestihl tak krásně vyfotit (v trávě na holografickém reptile spendexu za slunečného dne).

V budoucnu bych rád zkusil namíchat kukuřici s převahou zeleně kropenatých zrníček, která zatím naposledy byla jen místy. Když je však budu sázet poblíž sebe, tak poměr zelených zrníček se na některých kusech bude zvyšovat. Jinak se nejedná o chlorofyl, ale prolínání modrých a žlutých barviv. A pokud vypěstuji dostatečné množství dostatečně rozmanitých kukuřic, tak z nich možná zkusím udělat i jednoduchou mozaiku/ asambláž, než jich část sním a část znovu zaseji.

Použitá techhnika, software

POKRAČOVÁNÍ POPISU:

A jak už jsem zmínil v knize Vtiposcifilo-z/s-ofie v průběhu roku 2015, tak by mohlo být zajímavé do přešlechtěných kukuřičných monokultur sem tam zasít nějakou neobvyklou odrůdu. Myslím, že by to ty homogenní monolity „kulturně“ obohatilo a podpořilo jejich genoplasticitu, která se podílí na přirozené kolektivní imunitě, takže i ti hyperprotektivní velkozemědělci by pak hypoteticky mohli alespoň částečně omezit pesticidy při dosažení stejných výsledků z hlediska množství a kvality (zde ve smyslu minimalizace plísní aj. chorob).

A samozřejmě to otevírá dvířka i pro jakýsi biodiverzitní aktivismus, kdy se velkozemědělství může stát pasivním a nevědomým šiřitelem genů starých odrůd kukuřice, popř. jiné zeleniny. Třeba v českém hrachu dosud lze mezi zhruba tisíci zrny nalézt jedno zrno některé z odrůd strakatého hrachoru setého, který jedli naši prapředkové. Pořád ještě ne a ne vyprchat, staří předkové dosud šeptají. A i my můžeme na dlouhou dobu promluvit do směsi zrn.

Závěrem bych ještě rád vysvětlil, proč jsem kukuřice nepoložil jen do trávy. Jedná se o jakýsi dvojsmysl postřehnutelný prostřednictvím dvou úhlů pohledu. Z estetického hlediska pochopitelně zrnitá barevnost ještěřího spandexu harmonicky koresponduje se zrnitou barevností kukuřic. Ale z konceptuálního hlediska naopak dochází ke kontrastu technopolitní společnosti s ekofarmářskou, jelikož spandex je, na rozdíl od kukuřic, produktem moderních technologií. A tento kontrast otevírá cestu k jakémusi disipačnímu systému, jenž pochopitelně nemíním na úrovni fyzikální nýbrž myšlenkové, přičemž za možný výstup považuji touhu po jakémsi solarpunkovém usmíření technokratů s ekofarmáři.

Sebastián Wortys

POUŽITÁ TECHNIKA:

Křížené kukuřice (bez vizuálních efektů) na holografickém reptile spandexu, oblíbeném základu mého oblečení.
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 28. listopadu 2020, 17:44
PsiNa: Díky za hodnocení, :v19: .
PsiNa
kvalita komentáře: 0 PsiNa 12. října 2020, 14:03
1.5 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 02. února 2020, 23:08
Emi: Ó, děkuji, to je inspirativní, :v19: . Možná kdybych našel vhodný podklad, tak bych z těch zrníček zkusil udělat živou obdobu pixel artu.
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 1 Sebastian-Wortys 02. února 2020, 23:02
lucas_ross: Mesje: Díky za fajn hodnocení, :v19: .
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 02. února 2020, 13:41
1 Každé zrno má ponteciál úrody. Dívám se na to a slyším obraz. :)
The Boy Who Wouldn't Hoe Corn
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 02. února 2020, 08:17
3 -
lucas_ross
kvalita komentáře: 0 lucas_ross 01. února 2020, 01:52
3 -
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 31. ledna 2020, 17:18
mikimaus: Děkuji, že mi přisuzuješ oroginalitu, :v19: .

Stratifikator: Děkuji, ale pokud vím, tak ayahuasca se nešňupe, ale pije. Důvodem té znalosti však není, že bych ji někdy zkusil. Jinak podle mě je dnešní doba dostatečně halucinogenní i bez psychotropních látek.
Stratifikator
kvalita komentáře: 1 Stratifikator 31. ledna 2020, 12:35
1 tady si někdo šňupnul ayahuascu :wau: :smk: :wau: přiznej se :jo:
mikimaus
kvalita komentáře: 0 mikimaus 31. ledna 2020, 09:25
2 originální to opravdu je a celkem čumim :wau:
HumanART
Body od neregistrovaných

Složka Nezařazené fotografie

Různorodé nezařazené fotografie...