Téma | fotíme na vejšku

Fórum > Fotografie > fotíme na vejšku

Záhlaví tématu

cílem je diskuze o fotografii na výšku, tedy o fotografii za použití přístrojů s obdélníkovým formátem v takové orientaci, kdy je výška prezentovaného snímku větší než jeho šířka :) je to složitá disciplína vyžadující mnohem vyšší kompotizační zručnosti, než focení na šířku. vhod přijdou ukázky povedené aplikace (tedy dobře zkomponované fotografie pořízené na výšku) i bezbřehá diskuze o souvisejících tématech (drogy, chlast, sex).
Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
CRAZY-Ivan
kvalita komentáře: 0 CRAZY-Ivan 24. září 2013, 21:04
Plumm: mikimaus: S_H: Ale abychom se vrátili k tématu trošku (viz záhlaví: vhod přijdou ukázky povedené aplikace (tedy dobře zkomponované fotografie pořízené na výšku))

Tohle by mohl být příklad povedené aplikace, nebo ne? Spíš to házim jako námět k diskusi.

Tento příspěvek byl 24.09.2013 v 21:04 upravován.
Plumm
kvalita komentáře: 0 Plumm 19. srpna 2013, 13:22
"...jestli vám ale nedochází rozdíly mezi malbou a fotkou..."

Já se na rovinu přiznávám, že v kontextu problému orientace na vejšku a přirozenosti pro lidský oko mi rozdíl mezi malbou a fotkou fakt nedochází. Imho naprosto shodnej vizuální vjem.

S_H: Asi s tim uplně nesohlasim, nevim, bych se musel na dýl zamyslet, ale dík za objasnění tý abstrakce.
mikimaus
kvalita komentáře: 2 mikimaus 19. srpna 2013, 09:33
S_H: neber se pořád tak vážně, když píšu že jsi "taky abstrakce" tak to myslim s nadsázkou..navíc mi vytýkáš, že tě snad urážim a sám mi řikáš, že sem blb...nic si z toho nedělám, sám si o takových lidech myslim svoje...
jinak fotka/film je reprodukce a už z tohohle důvodu neni pravda, že zachycuje realitu..fotkám prostě nemůžeš věřit...a co se týká širokoúhlýho zobrazení u filmu, tak tam to opravdu vychází ze skutečnosti, že člověk kouká na šířku, otáčí hlavou kolem svislé osy..druhej důvod je, že obraz na šířku zabere větší plochu než na vejšku...
můžeš jmenovat aspoň jednoho opravdu skutečného a zkušeného fotografa, kterej mluví o abstraktním zobrazení ve spojení s focením na výšku?...nikdy jsem tohle označení neslyšel a popravdě mi to přijde další zavádějící a zbytečnej nicneříkající pojem...
tak to sem rád, že jsme si ujasnili, že na výšku se fotí uplně běžně a že je nesmysl se domnívat, že to není nic, co se nemá nebo snad dokonce nesmí...několikrát jsem četl na humanartu naprosto mylný komenty typu "na vejšku se nefotí" a měl jsem trochu obavy, aby tomu snad někdo neuvěřil...jsem rád, že tomu tak neni...
S_H
kvalita komentáře: 0 S_H 18. srpna 2013, 22:30
mikimaus: kdyby ses nad tim alespoň pokusil zamyslet než tu vytáhneš kecy o zmatku, o tom, že já jsem abstrakce a že můj názor je mimo...
Proč se filmy netočí na výšku? Rozdíl mezi obrazem, fotkou a filmem je v tom, že fotka/film zobrazuje realitu. Abstrakce je velmi zjednodušeně řečeno zjednodušení zobrazovaného na naprosté minimum informací(nebudem spekulovat proč a jak, záleží vždy na typu média). Na výšku se zpravidla fotí proto, abys odfiltroval/zjednodušil viděné do takové míry, že zbyde jen to podstatné, ořízneš v podstatě to co vidíš do stran, je to jednodušší než komponovat složitou scénu, to odpovídá definici abstrakce a není to můj výmysl, zkušení fotografové a tím myslím skutečné fotografy, mluví při focení na výšku obecně o abstraktním zobrazování. Já odpovídal na otázku Ivanovu, že má tu tendenci fotit spíše na šířku, je to přirozené s tím jak přibývají člověku zkušenosti, dokáže lépe sestavit scénu a instinktivně jí komponuje do šířky...Já se tu nehodlám s nikým dohadovat o kokotinách, pokud chcete kdokoliv diskutovat(miki), mějte trochu úcty a alespoň se zamyslete nad tím co vám oponent sděluje. Jestli jediný co máš miki, je, že do časáků se fotí na výšku, tak se nemáme o čem bavit, nikdo nikdy netvrdil, že na výšku se VŮBEC nefotí, to je samozřejmě nesmysl, jestli vám ale nedochází rozdíly mezi malbou a fotkou mezi fotkou na titulku časopisu a fotkou repotážní, produktovou fotkou a hodláte to tu zobecňovat tak tím ta diskuze moc postrádá smyslu. Jestli se tu chcem od sebe vzájemně něco naučit, tak by to chtělo trochu úcty(miki), nevim s kym si myslíš, že tu hovoříš, to se jako fakt domníváš, že bych si to vymyslel neboco?:)...na výšku se fotí a běžně, nikdo netvrdil, že ne, takže se uklidni a pokud chceš v debatě pokračovat, tak něco nabídni k tématu:)
mikimaus
kvalita komentáře: 1 mikimaus 18. srpna 2013, 19:57
však se nehádáme ale vždycky, mě tenhle názor překvapí...cítím to stejně jako Plumm...nebo stejně, jako když by někdo řekl že jinak než na denní světlo se nefotí a zdůvodňuje to tim, že denní světlo je přirozený a je víc fotek s lepším denním světlem než s umělým osvětlením...nebo že jinej objektiv než 50mm se nesmí používat, protože lidský oko má ohniskovou vzdálenost 50mm a jiný ohnisko je nepřirozený, takže je to špatný a "abstraktní"....
CRAZY-Ivan
kvalita komentáře: 0 CRAZY-Ivan 18. srpna 2013, 19:42
klid, snad se tu kvůli tomu nebudeme hádat :)
Plumm
kvalita komentáře: 1 Plumm 18. srpna 2013, 19:04
To je hrozný dogma tohleto nefocení na vejšku. :) Nefocení na vejšku se opírá o jeden jedinej argument a to je ten, že pro lidský oko je to kvuli jeho širšímu horizontálnímu zornýmu poli nepřirozený. Což je sice pravda, ale takovej argument prostě nestačí. Obrazy se malujou na vejšku, baráky se staví na vejšku, stromy rostou na vejšku, knížky čteme na vejšku, ... Formát na vejšku neni pro naše oko nic nepřípustnýho. Prostě se s nim jen musí umět zacházet. Stejně jako s formátem na šířku. A stejně jako s jakymkoli jinym formátem.

To, že "fotky na vejšku jsou v podstatě abstrakce" jsem nepochopil a prosim o vysvětlení.
mikimaus
kvalita komentáře: 0 mikimaus 18. srpna 2013, 18:08
S_H: jakej glamour co to zas meleš? :D máš v tom zmatek se mi zdá
S_H
kvalita komentáře: 0 S_H 16. srpna 2013, 16:29
Honzii: jasněže dá, jde o to že je to složitý a proto tady je tenhle topic, nějaký ty snímky si ukázat...whatever jenom procházim kolem...
S_H
kvalita komentáře: -3 S_H 16. srpna 2013, 16:25
mikimaus: ujasni si to předtim, než začneš psát něco o názorech mimo...glamour-fotky buchet jsou samozřejmě samostatná kategorie, už jen proto, že časáky jsou asi logicky navýšku žejo ty rozumbrado...než mi budeš povídat něco o tom že já jsem abstrakce, tak si trochu pozjišťuj co to znamená ve smyslu fotky, než tu ze sebe uděláš blba neasi :D
Honzii
kvalita komentáře: 1 Honzii 16. srpna 2013, 09:48
já bych v tom neviděl nějaký velký téma, je jasný, že fotky na šířku jsou nám přirozenější, ale neznamená to, že se nedá udělat dobrá fotka na výšku
mikimaus
kvalita komentáře: 0 mikimaus 16. srpna 2013, 09:33
S_H: ty seš taky abstrakce :)))...co fotky na titulky časáků nebo filmový plakáty atd?...to snad neni formát na vejšku?...tenhle názor je mimo

Tento příspěvek byl 16.08.2013 v 13:12 upravován.
S_H
kvalita komentáře: -1 S_H 16. srpna 2013, 01:07
CRAZY-Ivan: protože je to tak správně, fotky na vejšku jsou už v podstatě abstrakce a neni to přirozený lidskýmu mozku...
CRAZY-Ivan
kvalita komentáře: 0 CRAZY-Ivan 15. srpna 2013, 22:58
já nevim proč, ale čim dál tím víc se snažim co nejméně fotit na výšku, nevim proč
Avokilamas
kvalita komentáře: 0 Avokilamas 01. června 2012, 15:31
Komentář se nepodařilo smazat. (je na špatném místě :che: )

Tento příspěvek byl 01.06.12 v 15:34 upravován.
KOLU
kvalita komentáře: 0 KOLU 11. února 2012, 18:47
Cukvala: já nemluvila jazyk tvoje kmenu.
Cukvala
kvalita komentáře: 0 Cukvala 22. dubna 2011, 20:03
jo to řika i muj tatka že na vysku se nefoti ale foti, zaleti je na tom co fotis, jestli je to vysoke tak na sirku asi tezko.. jinak to zalezi jak to citiš, jestli na vysku nebo na sirku ne?
Niel
kvalita komentáře: 0 Niel 22. října 2009, 15:41
Lukas_87: a dyt na vejšku se nefotí neasi? teda ja se musim přiznat že občas k tomu mám sklony - ale někdo mi řikal že nee :-)))
Nezn.uživatel
kvalita komentáře: 0 Nezn.uživatel 30. května 2009, 21:50
jAMIE: tak to je aký plagát! secesný:jo:
Nezn.uživatel
kvalita komentáře: 0 Nezn.uživatel 30. května 2009, 13:45
hypnogen: já tvůj styl humoru :))
new © 2006 - 2020 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz