Včera 4. srpna 09 jsem konečně navštívila výstavu mé oblíbené keramičky Ludmili Kováříkové v Galerii výtvarného umění v Hodoníně. Tímto Vás chci upozornit na tuto perfektní výstavu. Mimo p. Kováříkovou zde vystavují další výtvarníci a to Pavel Popelka - fotografie a Vojtěch Kalužík - obrazy. Výstava potrvá do 6. září 2009. Vstup dospělý 30Kč (studenti mají slevu).
Zrcadlová fontána z dílny Davida Černého, autora olympijského klikujícího autobusu a dalších provokativních děl, stojí ve Whitehall Technology Parku ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Socha je složena z množství ocelových plátů, které vůči sobě různými rychlostmi rotují a jednou za den dohromady vytvoří podobu lidské hlavy.
CIA si nechalo vytvořit skulpturu s šifrovaným textem, aby si na ní agenti ve volných chvílích mohli brousit ostrovtip. Nikdo ale asi nečekal, že část šifry zůstane nerozluštěná a stane se jednou z nejslavnějších kryptografických záhad na světě!
Pravděpodobnost vytvoření zcela nového konceptu uměleckého díla v současné době se blíží pravděpodobnosti vyvrácení evoluční teorie, což ovšem není žádnou velkou tragédií, ba naopak. Přiznání tohoto faktu v rámci posledních desetiletí otevřelo oči nejen tvůrcům a kurátorům, ale i vnímavější veřejnosti a dalo tak vzniknout novým přístupům k umělecké činnosti. Tvorba tak již nestojí pouze na neustálé snaze generovat nová a zaručeně originální díla-dostává mnohem stabilnější kontextuální platformu a do výrazů typu apropriace či recyklace vkládá stále větší a větší podstatu.
Každý den vzniká po celém světě nezčetné množství uměleckých prací, není tedy divu že je nedokážeme všechny prohlédnout, natož pak zhodnotit a udělat si vlastní názor. Některá díla jsou dobrá, některá vynikající a některá zkrátka špatná. Nakonec je zde ale ještě malá skupinka prací, které úrovní naprosto převyšují všechna ostatní a dokážou nás fascinovat ještě dlouhou dobu po jejich odhalení. Mezi ně neodmyslitelně patří i podvodní sochařský park jedinečného Jasona de Caires Taylora, který ukázal, že nejen na souši může umění doslova kvést.
S 3D perem můžete kreslit přímo do vzduchu - aniž byste potřebovali použít papír. Kreslením přímo ve vzduchu snadno vytvoříte 3D náčrtek, plastiku, nebo téměř cokoliv, na co si vzpomenete. Pero totiž samo o sobě funguje jako miniaturní 3D tiskárna.
Panenka-téměř nejstarší podoba hračky, jakou si dokážeme představit. Svět panenek se vyvíjí od pravěkých šamanských technik, přes touhu uspokojit potřeby malých děvčátek až po současný trend dekadentního zpracování pod taktovkou ziskuchtivých výrobních společností. Není se čemu divit, tento druh hračky byl, je a vždy bude jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších hraček udržujících tradici napodobení starších generací ženského rodu mladšími.
V období Haloweenu není dýní nikdy dost, a proto pro vás máme malý test. Tyto vyřezávané dýně napodobují proslulá umělecká díla. Uhodnete, o které autory a práce se jedná?
Jelení parohy či kančí srst pověšená na stěně hájovny je pro většinu lidí přijatelným artefaktem jakési nepsané smlouvy člověka se zvířetem. Jak je to ale s loveckými trofejemi získanými při sportovním lovu? Člověk zabíjející zvěř pouze pro zábavu oprávněně nenalézá v široké společnosti příliš velkého zastání, především jedná li se o ohrožené druhy. Tohoto věčného tématu se s jistou dávkou humoru shostila i anglická umělkyně Shauna Richardson.
Socha Davida ze zrnka písku, Charlie Chaplin tančící na špičce lidské řasy, či domek s panenkami velikosti lidské krvinky – to jsou výtvory Willarda Wigana, tvůrce nejmenších skulptur v historii lidstva.
Křehké umění máslových soch se zrodilo v chladných horách Tibetu, kde je jačí máslo ideální a jednoduše dostupnou hmotou na výrobu uměleckých výtvorů.
Zanechány samy sobě, pomalu kráčejí po písku. Svými pohyby se podobají živým tvorům, ale nejsou jimi. Strandbeests, stvoření pláže, výtvory holandského umělce, ožívají ve větru.
Většina z nás zná bonsaje jen jako miniaturní rostliny. Takanori Aiba ale dovedl japonskou posedlost po miniaturizaci ještě dále - a začal v květináčích s bonsajemi vytvářet domy, paláce a fantazijní stavby. Jeho cílem je nové, moderní pojetí bonsaje, které vyzdvihne spojení člověka s přírodou.
Mike Libby jednoho dne našel na zahradě mrtvého brouka. Na tom by ještě nic nebylo - něco podobného se už stalo mnoha lidem. Málokomu se ale na podobném nálezu podaří založit celý umělecký projekt a zároveň slušný zdroj výdělku.