Články

Články - sochy z použitých pneumatik? Proč ne! 11   2

sochy z použitých pneumatik? Proč ne!

Články > Výtvarné umění / Plastika / Osobnosti

Jistě se vám již někdy stalo, že jste si lámali hlavu, co se starými spotřebiči, nábytkem nebo jiným odpadem, který nelze „snadno zlikvidovat“. Můžeme je odvést do sběrného dvora, můžeme je také pohodit do lesa, jak někteří méně zodpovědní občané s oblibou dělávají. Je tu ovšem ještě jedna možnost-udělejme z nich sochu.

Články - Vítr dodává toulavým skulpturám zdání vlastního života 5   1

Vítr dodává toulavým skulpturám zdání vlastního života

Články > Inspirace / Plastika

Zanechány samy sobě, pomalu kráčejí po písku. Svými pohyby se podobají živým tvorům, ale nejsou jimi. Strandbeests, stvoření pláže, výtvory holandského umělce, ožívají ve větru.

Články - Svět ukrytý v krabici 6   0

Svět ukrytý v krabici

Články > Výtvarné umění / Plastika / Osobnosti

Lidé, kteří nohama opravují hodinky či čínští malíři miniaturních knih...Motorické vlastnosti některých lidí zkrátka zůstávají na hranici uvěřitelného a fantazie. A přesně mezi tyto vyvolené s neuvěřitelným darem trpělivosti a pevné ruky patří i osmdesátiletý Ronan-Jim Sevellec.

Články - Podmořský sochař Jason deCaires Taylor 5   2

Podmořský sochař Jason deCaires Taylor

Články > Plastika / Nej Díla / Osobnosti

Každý den vzniká po celém světě nezčetné množství uměleckých prací, není tedy divu že je nedokážeme všechny prohlédnout, natož pak zhodnotit a udělat si vlastní názor. Některá díla jsou dobrá, některá vynikající a některá zkrátka špatná. Nakonec je zde ale ještě malá skupinka prací, které úrovní naprosto převyšují všechna ostatní a dokážou nás fascinovat ještě dlouhou dobu po jejich odhalení. Mezi ně neodmyslitelně patří i podvodní sochařský park jedinečného Jasona de Caires Taylora, který ukázal, že nejen na souši může umění doslova kvést.

Články - Na dně 4   1

Na dně

Články > Výtvarné umění / Plastika / Osobnosti

Voda - jeden ze čtyř základních živlů ovládajících svým milosrdným či ničivým počínáním životy nás všech. Vodní masy pokrývají přes sedmdesát procent země a ani při nejmenším nemůže být pochyb o jejím neoddiskutovatelném významu pro veškerý život. Jaké postavení ale zaujímá v našich nitrech?

Články - Uhodnete, jaká umělecká díla představují tyhle dýně? 4   1

Uhodnete, jaká umělecká díla představují tyhle dýně?

Články > Inspirace / Plastika

V období Haloweenu není dýní nikdy dost, a proto pro vás máme malý test. Tyto vyřezávané dýně napodobují proslulá umělecká díla. Uhodnete, o které autory a práce se jedná?

Články - Tibetské máslové sochy probouzí v mniších soutěživost 2   0

Tibetské máslové sochy probouzí v mniších soutěživost

Články > Inspirace / Plastika

Křehké umění máslových soch se zrodilo v chladných horách Tibetu, kde je jačí máslo ideální a jednoduše dostupnou hmotou na výrobu uměleckých výtvorů.

Články - Záplava skla ve starém klášteře 3   1

Záplava skla ve starém klášteře

Články > Plastika

Staré benediktýnské opatství zaplavuje přílivová vlna roztříštěného skla. Site-specifická instalace Baptiste Dembourga vypráví příběhy proměny a odkazuje i na pohnutou historii tohoto místa.

Články - Olej nebo čokoláda? 2   1

Olej nebo čokoláda?

Články > Inspirace / Plastika / Ostatní

Čokoláda, bonbony, karamel...sladké zkrátka neurazí! Na každého z nás občas přijdou chutě a není špatné mít vždy po ruce něco sladkého k zakousnutí. Není se tedy čemu divit, že cukroví se skvělou chutí a navíc originálním designem je dárek, který potěší malé i velké.

Články - Steampunkové skulptury Pierra Mattera 3   2

Steampunkové skulptury Pierra Mattera

Články > Plastika

Kovové skulptury Pierra Mattera se snaží o propojení mezi organickým a mechanickým světem.

Články - Bonsai domky 3   0

Bonsai domky

Články > Inspirace / Plastika

Většina z nás zná bonsaje jen jako miniaturní rostliny. Takanori Aiba ale dovedl japonskou posedlost po miniaturizaci ještě dále - a začal v květináčích s bonsajemi vytvářet domy, paláce a fantazijní stavby. Jeho cílem je nové, moderní pojetí bonsaje, které vyzdvihne spojení člověka s přírodou.

Články - Bite it! 2   1

Bite it!

Články > Plastika / Nej Díla / Informace

Cyklistické kolo v posledních desetiletích přešlo z klasického dopravního prostředků téměř až na úroveň symbolické hodnoty a vytvořilo kolem sebe tak specifickou kulturu. Jezdit do práce na kole už neznamená pouze dopravit se z místa na místo v čas, velmi často e tento počin spojen s životním stylem daného jedince:Často bychom o něm dokonce mohli mluvit jako o módním doplňku. Nefrčí už jen staré retro skládačky po babičkách či cyklouše z dětských let, mnoho angažovaných firem přiváží nové a neokoukané kousky z Evropy i ze zámoří a komu by to snad nestačilo, sestaví si vlastní originální vehikl.

Články - Instalace z jízdních kol aneb Aj Wej-Weje opět boduje 2   2

Instalace z jízdních kol aneb Aj Wej-Weje opět boduje

Články > Plastika / Nej Díla

Po celém světě vzniká denně mnoho a mnoho uměleckých instalací, více či méně technicky a ideově zdařilých. Ovšem jen jednou za čas vznikne projekt, na který každý, ať umělec či laik, ať žena, muž či dítě, kouká s otevřenou pusou. Jedním z takto povedených site-specific objektů se může pyšnit i náměstí Nathan Phillips v Torontu.

Články - Bottom Feeders - keramika s chapadly 3   1

Bottom Feeders - keramika s chapadly

Články > Plastika

Chtěli byste si připadat jako obyvatel hlubin - poobědvat z talíře, po kterém se plazí chapadla, nebo se napít z šálku obrostlého lasturami? Série Bottom Feeders od Mary O’Malley představuje trošku děsivé, ale krásné nádobí, zdobené keramickými mořskými tvory.