Kruh-základní geometrický obrazec. Tvar magických schopností uznávaný v mnoha minulých i současných kulturách. Symbol znovuzrození, koloběhu života, recyklace... Kruh je zkrátka jedním z nejvíce využívaných obrazců především pro kladné a nadějné asociace buzené ve velké části očí pozorovatelů. Jeho tvary přinášejí klid, jistotu a pocit, že vše se děje tak, jak má. Právě proto a často i podvědomě se tento tvar objevuje v mnoha uměleckých pracích. Jeho význam se ale nikdy zcela neopakuje ani nenapodobuje, jeho užití zůstává stále pouze kouzelnou a originální interpretací.
Chování rybiček patří mezi jedno z nejklasičtějších koníčků a zároveň domácích dekorací. Někteří lidé si na velkých akváriích zakládají design celého interiéru, často se jedná o velkou skleněnou zeď dělící dvě místnosti od sebe. Návštěva pak dokáže sedět třeba několik hodin na pohovce a jen fascinovaně sledovat, co se za stěnou akvária odehrává. Někteří milovníci rybiček se ovšem nesmíří s klasickým podvodním dekorem, kamenným hradem a truhlou vypouštějící vždy po malé chvíli bublinky: Tak poté vznikají díla až mistrovského charakteru.
Cyklistické kolo v posledních desetiletích přešlo z klasického dopravního prostředků téměř až na úroveň symbolické hodnoty a vytvořilo kolem sebe tak specifickou kulturu. Jezdit do práce na kole už neznamená pouze dopravit se z místa na místo v čas, velmi často e tento počin spojen s životním stylem daného jedince:Často bychom o něm dokonce mohli mluvit jako o módním doplňku. Nefrčí už jen staré retro skládačky po babičkách či cyklouše z dětských let, mnoho angažovaných firem přiváží nové a neokoukané kousky z Evropy i ze zámoří a komu by to snad nestačilo, sestaví si vlastní originální vehikl.
Vyšívání je jedna z oblíbených ženských činností již po mnoho dlouhých staletí. Dívky si tak nejen krátily čas a cvičily jemné motorické schopnosti, výšinka jim také dávala možnost tvůrčím způsobem zaznamenávat nejrůznější důležité okamžiky, věci či osoby v jejich životě.V dnešní době se výšivce již tolik pozornosti nevěnuje, z běžné dámské činnosti se tak činnost posouvá spíše do polohy uměleckých počinů. Jeden z takových můžeme sledovat i na projektu Davida Catý.
Klasická obuvnická technologie se dnes již ve vyspělých zemích vidí opravdu jen zřídkakdy. Obuvnické závody jedou na plné obrátky a chrlí do světa módy neuvěřitelné množství nejrůznějších typů, druhů a stylů bot často bez ohledu na jejich trvanlivost, pohodlnost či kvalitu. Česká designérka Barbora Veselá se ve svém poetickém projektu vrací k léty ověřeným technikám a postupům a do své práce vkládá kus své lásky a duše.
Jen málokterému umělci se za jeho život podaří se svojí instalací obsadit celou několikapatrovou galerii. V galerii moderního umění v Jižním Brisbane se to stalo úplně poprvé za dobu její existence. Vedení galerie ale moc dobře ví, proč tuto změnu udělala.
V předchozích dvou článcích jsem se zabývala netradičními způsoby žití vyhledávaných především lidmi s alternativním přístupem k životu. Rozhodla jsem se v této tematice i nadále pokračovat a přinést ještě několik typů pro svérázné a spokojené bydlení v co nejnižším rozpětí nákladů. Počítám s tím, že mnoho čtenářů do tajů alternativního bydlení již zasvědcená je, nicméně trocha inspirace a popostrčení nemůže být na škodu!
Nekonečnými diskuzemi o významu streetartu a urbanartu v současném umění jsou naplněny nejen hospody či školní lavice, toto téma je citelné i v etablovaném prostředí galerií či odborných periodik. Tyto často až příliš vykonstruované a předimenzované rozhovory možná otevírají řadu nových otázek, nicméně v jistém smyslu také přivírají mnoho dveří smyslového vnímání a čisté radosti – y já myslím, že právě o tom by pouliční umění v současnosti mělo být především.
Cyklistické kolo v posledních desetiletích přešlo z klasického dopravního prostředků téměř až na úroveň symbolické hodnoty a vytvořilo kolem sebe tak specifickou kulturu. Jezdit do práce na kole už neznamená pouze dopravit se z místa na místo v čas, velmi často e tento počin spojen s životním stylem daného jedince:Často bychom o něm dokonce mohli mluvit jako o módním doplňku. Nefrčí už jen staré retro skládačky po babičkách či cyklouše z dětských let, mnoho angažovaných firem přiváží nové a neokoukané kousky z Evropy i ze zámoří a komu by to snad nestačilo, sestaví si vlastní originální vehikl.
Vánoční svátky se ve většině případů nesou v duchu tradice a staré dobré klasiky. Slaměné a skleněné ozdoby, doutnající františek či zlatavá vánočka sypaná mandlemi – to vše a mnohem více neodmyslitelně patří na většinu štědrovečerních stolů. Nejdůležitější je ovšem vánoční strom! Podívejme se, co se stane, dostane-li se vánoční výzdoba pod ruku významným světovým designérům.
Nevyčíslitelné a nenapravitelné škody napáchané druhou světovou válkou se jen těžko budou v budoucnu napravovat: a to především škody a šrámy na lidských duších a životech. Jsou ovšem i takové chyby, které mohou v budoucnu posloužit k vytvoření něčeho nového, úžasného a skvělého. Bez debat je samozřejmě fakt, že bez těchto zásahů by bylo bývalo líp, nicméně když u se to nutně odehrát muselo, je dobré vědět, že i některé chyby se dají časem zalátat či zamaskovat.
Malé kostičky Lega se stala za poslední desetiletí nejen nejoblíbenější dětskou hračkou a jedním z nejvíce výdělečným dětským produktem světového trhu - jejich variabilitu, barevnost a použitelnost si oblíbilo také velké množství nejrůznější tvořících umělců. Velice často se jejich nápady opakovaly a v některých případech by se dokonce dalo jistě mluvit o pouhopouhém napodobení, nicméně stále jsou tu tací, kteří s tímto okoukaným materiálem dokážou pracovat neokoukaným způsobem.
Pouliční umění je jednou z nejoblíbenějších forem neoficiálního uměleckého projevu dnešních dní. Velmi často se ovšem omezuje pouze na vizuální jednoduché projevy v podobě klasických streetartových trendů. Jen ve vzácných případech se nám naskytne příležitost shlédnout opravdu kvalitní a originální kus, o to větší radost z tohoto zážitku si pak ale odnášíme.