Jde to Dobré Wow!

S HumanArt za kulturou - Milan Grygar v Brně

Články > Výtvarné umění / Hudba / Akce
Minulé pozvánky byly zaměřeny zejména na Prahu, přejděme dnes do Brna, kam se můžete přijít podívat na Milana Grygara - Světlo, zvuk, pohyb. Expozice potrvá až do 29.7.2017 a pojímá současnou i minulou tvorbu dnes již devadesátiletého umělce, jehož jméno je známé po celém světě.
Minulé pozvánky byly zaměřeny zejména na Prahu, přejděme dnes do Brna, kam se můžete přijít podívat na Milana Grygara – Světlo, zvuk, pohyb. Expozice potrvá až do 29.7.2017 a pojímá současnou i minulou tvorbu dnes již devadesátiletého umělce, jehož jméno je známé po celém světě.
 
Tématem grygarových prací je zkoumání vazby mezi zvukem a obrazem. Používá k tomu i experimentálních technik, jako je obtiskávání dřívka na papír, kreslení přes papírovou clonu nebo namáčení mechanických stroječků do barvy, které následně vytvářely náhodný pohyb a kreslily pod sebou jeho stopu. 
 
 
 
 
 
Fotografie: faitgallery.com

O autorovi

Pokud máte zájem o bližší poznání autora, určitě se podívejte na tento krátký dokument o jeho životě, nebo na krátký "výcuc", který jsme pro vás připravili níže.
 

 
 
Svou výstavní kariéru započal v padesátých letech 20. století. Z počátku se zabýval barvou, tím byly jeho obrazy velmi význačné. Poté byl inspirován tehdejším časopisem a nadšeně se přeorientoval na moderní umění. Svou realizaci nalezl v abstrakci, která postupně gradovala, až od malby přešla k pokusům o zakomponováním zvuku, který vzniká při kresbě, do obrazu. Jeho akustické kresby prošly mhoha fázemi: údery, obtiskávané předměty na papír, namáčení pohybujících se předmětů do barvy, kresba bez přítomnosti umělcova zraku. Grygar spolupracoval i s orchestry a jeho tvorba bývá často spojována i s živou hudbou, která jeho obrazy zhudebňuje. Nakonec se umělec vrací k barevným plochám, která vyjadřují nekonečný prostor a splynutí času a prostoru v celek.
 
 
"Ty 2 obrazy vedle sebe, tak to je ta antifona. Není jeden, ale jsou 2. A mezitím je díra a vzduch. A je to plastické, takže najednou ten obraz dostává plastický rozměr."

 

Kontakt a vstupné

 
 
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Emi
kvalita komentáře: 0 Emi 02. února 2020, 13:25
1 Filosofický úder na solar plexus viz. min 15:15. Strašně mne to rozesmálo.. ..téměř psychedelický výjev. Maestro!
Sebastian-Wortys
kvalita komentáře: 0 Sebastian-Wortys 01. února 2020, 10:02
2 -
david_capka
kvalita komentáře: 0 david_capka 31. března 2017, 10:57
Díky za upozornění, podařilo se mi zapomenout ten úvodní text vyplnit :) Toto je již hodně abstraktní, spíše jsem chtěl pochopit o čem tohle umění je a jak to udělat lépe, než o tom něco napsat, že? :P
la-Sicka
kvalita komentáře: 0 la-Sicka 31. března 2017, 06:56
1 Chtělo by to nějaký text u toho na té hlavní stránce, jinak je tam takové prázdné pole :-) Alespoň náhledový kousek co má nějakou CTA funkci. Jinak upozornění fajn, i s mapičkou. I když autora tedy vynechám :-)
  • david_capka Autor
    david_capka
  • 4 bodů
  • 4 komentářů
  • 3 hodnocení
  • 26. března 2017, 16:01
  • 7475 zobrazení
  • 0 oblíbené