Jde to Dobré Wow!

El Gato Chimney: Síla symbolu

Články > Výtvarné umění / Nej Díla / Osobnosti
Symbol-jeden z nejsilnějších elementů vizuálního světa pronásledující každého z nás kamkoli se hneme. Aniž bychom byli schopni vnímat jejich sílu a všudypřítomnost, setkáváme se s nimi a přijímáme je se stejnou obvyklostí jako jakékoli jiné podněty běžného dne. Magie ukrytá v těchto všudypřítomných znacích nás odkazuje nejrůznějšími směry, nicméně cit, s nímž jsme schopni podvědomě vnímat a přijímat jejich sílu, přichází z toho nejzákladnějšího bodu lidského bytí-pravěkého rituálu.

V umění nám znaky usnadňují vnímat a interpretovat obsah díla, denotovat k nejrůznějším odkazům a zkušenostem, které by se měly více či méně u většiny diváku shodovat. Pokud ovšem není symbolika jasná či spojená návštěvníkovou obecně známou či interní zkušeností či vzpomínkou, významy se pozvolna promíchávají a vzniká tak mnohoznačný těžce uchopitelný mišmaš. Italský malíř a ilustrátor El Gato Chimney je jedním z autorů využívajících nadměrných kombinací symbolů, znaků a archetypů formujících do byzarních utopických kteseb s nádechem ironie a humoru. Jsou jeho malby pouze oným neuchopitelným mišmašem nebo se za touto mnohoznačnou prací skrývá jednota a řád?

 

 

Kolorované kresby tohoto milánského umělce na první pohled v každém z nás vzbudí dojem, jako by se jednalo o stránku vytrženou ze staré tlusté zažloutlé knihy středověkých okultních rituálů. Fantastkní zvěř, srostlice či mutanti kombinující několik reálných zvířat do jednoho fiktivního monstra obklopuje nekonečné moře symbolů převzatých z nejšíršího okruhu náboženství, obřadů, přírody aj. Nicméně se zde nejedná o pouhé přebírání a následné bezmyšlenkovyté sestavení, po bližším ohledání divák nalézá mnoho znaků běžně užívaných v současném životě vytvořených uměle pro nynější společenský život. V kombinaci s archaickými znaky tak vzniká příběh čitelný právě pro dnešní generace. Nedorozumění ovšem vznikají díky zhuštění až příliš mnoha symbolů na jednou místě, což často zavádí pozorovatele dál, než by si sám autor možná přál.

 

Otázkou tedy zůstává, zda byl každý symbol použit záměrně v kontextu s jeho okolím nebo autor znakovou užívá víceméně automaticky a více, než o vnitřní význam se zajímá o estetickou stránku díla. Ať je to ale tak či onak, jeho práce neoddiskutovatelně budí zvědavost, rozdmíchává fantazii a probouzí rituální magii hluboko zakořeněnou v každém z nás.

 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 06. června 2015, 01:55
2 -
Miru
kvalita komentáře: 0 Miru 31. března 2015, 15:16
1. Je to jediná věc, kterou jsem od vás četla. 2. Pokud narazím na text, který mě znechutí množstvím hrubých chyb, pak mám velký problém číst dál, natož si vyhledat další dílka stejného autora. 3. Nikdo vás neuráží. Pokud se dopouštíte řady formálních chyb, zpochybňujete i obsah, shazujete ho, činíte triviálním. Nicméně můj závěr není tvrzením, je to zpochybnění a vyplývá z výše zmíněného.
barekula
kvalita komentáře: 0 barekula 31. března 2015, 14:20
Miru: za chyby se omlouvám, článek jsem psala v rychlosti a je pravda, že jsem si jej po sobě nestihla zkontrolovat. Nicméně pokud toto nebyl jediný článek, který jste ode mne četl, myslím, že není příliš na místě mluvit o "VLASTNÍM textu" a "kamarádovi jménem Google"...Pokud jste tak neučinil, vřele doporučuji nejprve konat a až poté urážet...
Miru
kvalita komentáře: 1 Miru 31. března 2015, 00:12
-0.5 Tedy publikováním takového "článku" jste celou věc jedině shodila. Cože?: "byzarní ktesby, fantastkní, bezmyšlenkovyté, rozdmíchává...? Pokud nasekáte tolik hrubých chyb, pak si kladu otázku, nakolik rozumíte vlastnímu textu a v něm užitým výrazům. Pakliže se tedy dá mluvit o tom, že to je váš VLASTNÍ text a nejde o jen o syntézu cizích textů díky kamarádovi jménem Google.
Beejay
kvalita komentáře: 0 Beejay 30. března 2015, 17:14
3 -
  • barekula Autor
    barekula
  • 4.5 bodů
  • 3 komentářů
  • 3 hodnocení
  • 10. března 2015, 15:09
  • 2417 zobrazení
  • 0 oblíbené