Jde to Dobré Wow!

Symbolika mrtvých

Články > Výtvarné umění / Fotografie / Ostatní
Tetování je jedním z nejstarších možných lidských vyjádření a označení, způsob neverbální komunikace a především vymezení a zařazení jedinců do určutých skupin, přístupů a vyznání. Vytetované symboly nesly zvěsti o postavení, náboženství, bezúhonnosti a váženosti jeho nositele. V dnešní době a především v současné společnosti se význam tohoto druhu označení proměnil často pouze v módní záležitost či osobní vyznání, nicméně i dnes můžeme najít u skupin či kultur stejné zanícení jako v dávných dobách.

Jedním z vysoce charakteristických míst využívajících tetování jako označovací způsob v jistém hieratickém způsobu je bezesporu vězení. Symbolika, umístění, barevnost – to vše zařazuje jednotlivé vězně do daných skupin a přikládá jim určitou moc, privilegia či povinnosti. V jistém smyslu se jedná o jednoduché a jasně přeložitelné heslo, jak s danou osobou zacházet či jednat.  Některé symboly tohoto hierarchického systému jsou totožné nebo velice podobné pro všechna vězeňská zařízení, ovšem jsou i taková, která se samovolně vytvořila během fungování věznice a ta jsou pak naprosto specifická pro dané místo.

Polská umělkyně Katarzyna Mirczak vytvořila silný soubor fotografií vytetovaných symbolů mrtvých vězňů největší polské věznice. Tyto artefakty objevila precizně zahované na forenzním oddělení krakowské univerzity: 60 kusů potetovaných kůží naložených ve sklenicích s formaldehydem. Syrovost a přímost této fascinující byzarní sbírky Katarzynu zaujala natolik, že nejen vytvořila katalog dekadentního nádechu, ale pracovala také na dešifrování a segmentování jednotlivých symbolů na základě opakování a podobnosti.

Kusy potetované kůže plující v čirém formaldehydu vytváří v očích pozorovatele divoký kontrast mezi ošklívostí a krásou. pláty odřezané kůže podpořené zachovanými nedokonalostmi, bradavkami či chloupky vzbuzují odpor a zvědavost, nicméně dokonale čistý způsob adjustace posouvá tento dekadentní výtvor o mnoho estetických stupínků výš.

 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
Jakub-Hajek
kvalita komentáře: 0 Jakub-Hajek 10. prosince 2014, 11:59
3 -
davidBray
kvalita komentáře: 0 davidBray 11. dubna 2014, 19:42
barekula: v pohodě :)
Cukvala
kvalita komentáře: 0 Cukvala 11. dubna 2014, 17:39
3 -
Kumulus
kvalita komentáře: 0 Kumulus 11. dubna 2014, 17:08
barekula: Ale tak hieratický taky de, žejo :D Vězení je vlastně taková církev sama o sobě :D
barekula
kvalita komentáře: 0 barekula 11. dubna 2014, 16:12
davidBray: to jsem chtěla-preklep:)dik za upozornění:)
davidBray
kvalita komentáře: 0 davidBray 10. dubna 2014, 20:20
jsi si jistá slovem "hieratický" ? nechtěla jsi použít "hierarchický" ?
barekula
kvalita komentáře: 0 barekula 07. dubna 2014, 16:54
Plumm: jop, to je nehorazny!
Plumm
kvalita komentáře: 1 Plumm 07. dubna 2014, 14:37
  • barekula Autor
    barekula
  • 6 bodů
  • 6 komentářů
  • 2 hodnocení
  • 07. dubna 2014, 11:43
  • 1557 zobrazení
  • 0 oblíbené