Jde to Dobré Wow!

Vše se točí v kruhu!

Články > Výtvarné umění / Informace / Osobnosti
Kruh-základní geometrický obrazec. Tvar magických schopností uznávaný v mnoha minulých i současných kulturách. Symbol znovuzrození, koloběhu života, recyklace... Kruh je zkrátka jedním z nejvíce využívaných obrazců především pro kladné a nadějné asociace buzené ve velké části očí pozorovatelů. Jeho tvary přinášejí klid, jistotu a pocit, že vše se děje tak, jak má. Právě proto a často i podvědomě se tento tvar objevuje v mnoha uměleckých pracích. Jeho význam se ale nikdy zcela neopakuje ani nenapodobuje, jeho užití zůstává stále pouze kouzelnou a originální interpretací.

Jedním z těchto umělců, kterým se obrazec kruhu vryl do žil jako ostrá jehla, je mezinárodně uznávaný fotograf a designér Martin Hill. V posledních letech jeho kroky nemilosrdně směřují vstříc přírodě, otevřeným pláním a klidným vodním hladinám. Jeho jemné a citlivé site specific instalace se zařadily do top land artu současného umění. Je jedním z tvůrců, kteří vidí v jednoduchosti krásu a vědí, že méně je více, což pro práci v přírodě platí dvojnásob.

 

 

S tímto motivem pracuje zhruba od roku 1992, kdy začal přírodu vnímat nejen z pohledu toho, co nám dává, ale také co my jí bereme. Kruh je v jeho případě symbolem jakéhosi cyklení lidského chování i rehabilitace přírody. V tomto motivu není pouze naděje a harmonie, je zde také nevyrovnanost sil a malá míra pochopení. Jeho nejzajímavější díla se opírají o vodní hladinu, nad kterou se vždy "vznáší" půlkruh, který je iluzí odrazu hladiny doplněn do celého uzavřeného kruhu. Pracuje s odrazem a klamem, jakousi nestálostí a především hrou tohoto živlu. Tuto nestálost ještě podporuje jemnost a pomíjivost použitých materiálů, jako je led, tenké, téměř vlasové věchýtky či kameny poskládané na sebe s maximální opatrností a dojmem, že pouze malé zafoukání  může celý objekt v okamžení rozsypat.

 

 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
stafort
kvalita komentáře: 0 stafort 22. května 2018, 17:11
TO JSEM VIDĚL, I S DCEROU ....PŘED SPANÍM ,SE NÁM DO MÍSTNOSTI ZOBRAZIL PAPRSEK SVĚTLA,A NA VELKÉM OBRAZU SE ZJEVIL KRUH ,A V NĚM SE TOČÍCÍ ŽENSKÁ POSTAVA ..ASI PO MINUTĚ SE ŽENA V KRUHU ZASTAVILA ,HLAVOU VZHŮRU ...PAK JSEM DO PAPRSKU VLOŽIL PRAVOU RUKU ,A VŠE ZMIZELO ...DOBA TRVÁNÍ ACC. 5.MIN ...V PRŮBĚHU JSEM Z OKEN POZOROVAL VENKOVNÍ SITUACI ,ALE BYLA JEN TMA..STALO SE TO....ŽÁDNÝ ALCO, ŽÁDNÉ OPIÁTY, ČISTÁ MYSL....R 2003.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 02. listopadu 2014, 14:51
2 -
gorik
kvalita komentáře: 0 gorik 29. ledna 2014, 21:44
3 -
  • barekula Autor
    barekula
  • 5 bodů
  • 1 komentářů
  • 2 hodnocení
  • 27. ledna 2014, 16:21
  • 1530 zobrazení
  • 0 oblíbené