Představa hypotéky je v dnešní době natolik děsivá, že se nenákladné alternativní bydlení těší stále větší oblibě jak u mladých párů, tak i starších jedinců či celých rodin. Jednoduchý a nenákladný způsob života se pomalu ale jistě stává trendem, který netěší stavební firmy, ani český státní systém.
Tento článek jsem se rozhodla věnovat přepravním kontejnerům a jejich vysoce praktickému využití při stavbě nejrůznějších obytných, pracovních či úložných prostorů. Tyto kovové objekty byly doposud, především v České Republice, používány především na stavbách jako útočiště před nevlídným počasím. Tyto buňky krychlového charakteru bývají z exteriéru pokryty vlnitým plechem a opatřeny menšími či většími okny. Lze pořídit starší či nové kusy, které lze relativně snadno upravit či přebudovat. Díky svému tvarovému charakteru jsou kontejnery variabilní a tak je možno z nich sestavit téměř jakékoli svérázné obydlí. Stavitel poté pokračuje v zateplování stěn, úpravě oken a často i vnější fasády. Na tomto přístupu je sympatický především fakt, že většinu práce odvede přímo majitel budoucího bydlení a jelikož jsou kontejnery většinou nízkonákladovou volbou, vše se odvíjí v DIY duchu a výsledky bývají více než zajímavé.
Kontejnery se v dnešní době stávají stále více vyhledávanou formou i z pohledu významných novátorských architektů. Tato a podobná alternativní stavení můžeme najít kvalitně popsané v mnohé architektonické literatuře. Jedním z nejlepších zdrojů je kniha Spacecraft: Fleeting architecture and hideouts od Roberta Klantena a Lucase Feireisse. Vznikají tak díla mnohem nákladnější a architektonicky dokonalejší, nicméně postrádají individualitu po domácku zpracovaného materiálu. Přístupy architektů a domácích kutilů jsou samozřejmě naprosto odlišné a obě tyto formy nesou své klady i zápory. Nevyhnutelným faktem ale zůstává, že budoucnost kontejnerů v architektonickém odvětví je stále jasnější.
Nemusíme se samozřejmě pouštět okamžitě do stavby celoročně obytného obydlí. Tato nízkonákladová varianta může být velice snadno a prakticky využita například jako zahradní domek či letní chatka. Staviteli tak odpadá mnoho potíží při řešení zzateplení a dalších nutností k životu v našich podmínkách. Po vyříznutí oken a dveří tak stačí prostor zútulnit šikovnou rukou a vše je vyřešeno, snadno, rychle, nenákladně a především vlastnoručně!