Podobných míst již bylo v historii současného umění využito mnoho a pokaždé trochu jiným způsobem. Brazilský streetartový umělec Herbert Baglione však našel působ, jak ještě více obohatit tuto již širokou škálu. Zaměřil se na historii stavby a svými jednoduchými malbami velmi působivě vystihl povahu činů, které se v těchto prostorách udály.
Jedná se o starou psychiatrickou léčebnu, která se již mnoho let nachází v nefunkčním stavu, ovšem její stěny a místnosti k nám promlouvají milionem hlasů. Baglione zde ztvárnil stíny mnoha pacientů, se kterými bylo v dané době zacházeno zcela nehumánním a ponižujícím způsobem. Sílu těchto maleb ještě podtrhl kolečkovými křesli a dalšími předměty, které byly ve fungující budově zcela běžné.
Při prohlídce těchto děl tak máme pocit, že duše pacientů zůstávají k tomuto děsivému místu upoutáni i po svém odchodu.Tato práce vznikla v rámci Baglionyho projektu 1000 stínů, ve kterém maloval siluety a stíny na nejrůznější místa podobných budov a stavení.
Tato tajuplná atmosféra je často využívána mnoha umělci, kteří z ní cítí potenciál zvyšující napětí a intenzitu jejich děl. Staré industriální budovy bývají využity jako výstavní prostory podtrhující kontrast mezi čistotou uměleckých předmětů a ošuntělostí okolního prostoru. Nejen v jiných evropských státech, ale i zde,v České Republice, můžeme najít spoustu podobných míst.
Abych zabrousila do těch nejznámějších koutů, tovární hala v Karlíně například několik let hostila akci CodeMode, kde kontrast mezi prodávaným zbožím a starobou daného prostoru skvěle fungoval. Další podobnou akcí je například přehlídka současného produktového designu Designblog, která probíhá každý rok na jiném místě a vždy si vybírá nekonvenční prostory starých hal a rozestavěných budov.