Jde to Dobré Wow!

Není maso jako maso

Články > Reklamní / Ostatní
20. Března dopoledne, Španělsko. Do ulic se opírá jarní slunko, jehož paprsky pomalu začínají hřát. Na náměstí v Barceloně, před hlavním vchodem do světoznámé katedrály, začíná houstnout vzduch. Na chladné zemi leží velké plastové misky, v nichž, pod zapařenou průhlednou fólií, nehybně leží nahá krvavá těla žen. Jak by si mnozí mohli na první pohled myslet, nejedná se o dílo vyšinutého sériového vraha.

Tato z části podivuhodná a z části psychopatická práce je dílem vegetariánské skupiny pro ochranu práv a svobody zvířat. 20. Března je v Barceloně vyhlášen oficiálním „dnem bez masa“. Tato cílevědomá skupina se rozhodla využít souhry náhod a svého důvtipu a vytvořila velmi neobvyklou a děsivou instalaci.

 

Jedná se o několik plastových mís, do kterých byly umístěny ženy ve spodním prádle polité umělou krví, evokující jak kusy masa na pultech řeznictví, tak i ohyzdná a brutální díla masových vrahů. Průhledné fólie, zakrývající nahá znečištěná těla, dodávají výjevu na autenticitě a násilí.

 

 

Tato velice silně emočně náročná akce proběhla mezi nic netušícími kolemjdoucími. Její strategie podle mého názoru umocňuje účinek instalace, neboť diváci na podobný zážitek nebyli připraveni a ani před ním žádnou cestou nebyli varováni. Je jisté, že tato akce vzbudila řadu vášnivých debat a konverzací. V každém z nás dokáže evokovat něco jiného a tak je zde místo pro mnoho názorů a úsudků. Je ovšem jasné, že v nás zkrvavená pohozená těla vzbudí silné a nepotlačitelné emoce.

 

 

Nedokážu posoudit, na kolik lze tato performance splnit nároky uměleckého díla, nicméně musím ocenit urputnost a věcnost, se kterou plní funkci daného apelu. Mnohým z nás se podobné tahy mohou zdát zbytečné, patetické, vulgární a násilné, ovšem nikdo nepopře sílu dojmu, který v něm toto dílo zanechalo.

 

 

Pro přidání komentáře se přihlaste.
Cukvala
kvalita komentáře: 0 Cukvala 19. října 2013, 21:25
3 -
Avokilamas
kvalita komentáře: 0 Avokilamas 12. října 2013, 16:17
slakinglizard: spíš ty aktivisty, co na tebe zírají u oběda a říkají "fůůj" :D což tohle vyloženě není, jsem měla asi blbou náladu :che:
Lintu
kvalita komentáře: 0 Lintu 11. října 2013, 21:25
1 O týhle akci už jsem slyšela. Nejsem vegetarián. Ale maso z velkovýchovny nejim. Je nadopovaný a týraný. Sama bych to zvířeti nikdy neudělala, a spousta ostatních lidí taky ne.... A podporování je v tom je téměř to samí jako jim to dělat.
Ve škole nám teď dokonce pouštěj o tomhle i dokumenty. Věděla jsem že je to špatný.. ale že tam házej malý kuřátka na pás kde se s nima doslova hází, jsem fakt nečekala. Ovšem to je tam to nejmenší..
Susi
kvalita komentáře: 0 Susi 10. října 2013, 17:42
1 Síla.
slakinglizard
kvalita komentáře: 0 slakinglizard 10. října 2013, 16:44
Avokilamas: vegetarian sice nejsem ale proc ti vadi?
Avokilamas
kvalita komentáře: 0 Avokilamas 10. října 2013, 16:36
nesnáším vegetariány
  • barekula Autor
    barekula
  • 5 bodů
  • 5 komentářů
  • 3 hodnocení
  • 10. října 2013, 12:59
  • 994 zobrazení
  • 0 oblíbené