V londýnské dětské nemocnici na Ormond Street pomáhá malým pacientům usnout tajná továrna na ukolébavky. Pohádkový svět se ukrývá tam, kde by ho nikdo nečekal – v úzké mezeře mezi dvěma nemocničními budovami. Architekti ze studia Weave oživili chladné nemocniční prostředí příběhem o kouzelné budově, která dětem umožní snadno sklouznout do poklidného spánku.
„Naše továrna na ukolébavky byla založena v roce 1852. Je to nejstarší továrna na ukolébavky, která je dosud v provozu“, vypráví legenda stvořená studiem Weave. Příběh, který studio na svých webových stránkách nabízí, popisuje i postup výroby ukolébavek, včetně originálních přístrojů, které k němu slouží.
Za továrnu na ukolébavky byla prohlášena stará Southwoodská budova z let 1930, která je určena k pozdější demolici. Kvůli postupné rekonstrukci nemocničního areálu nyní stojí těsně vedle nově postavené Morgan Stanley Clinical Building a místy je dělí méně než metrová mezera. Z oken na západní straně moderní budovy se malým pacientům nabízel smutný výhled na cihlovou zeď pokrytou změtí starých okapů.
Je Ahn a Maria Smith ze Studia Weave se rozhodli dát tomuto prostoru nový rozměr. Okapů na zdi Southwoodské budovy využili jako základu ke své fantazijní instalaci. Z vyřazeného vybavení staré nemocniční kotelny posbírali staré kohoutky a ventily, přidali měděné, bronzové a stříbrné trubky a kovové prvky, které připomínají hudební nástroje a gramofonové trouby. Z tohoto materiálu postavili deset pater vysokou a třicet dva metrů širokou strukturu, která zdobí zeď „továrny na ukolébavky“ a podněcuje fantazii dětí, nemocničního personálu i návštěv.
Stejně jako instalaci uvidíte jen zevnitř nemocnice, její ukolébavky si také můžete poslechnout pouze v nemocničním areálu. Kouzelné melodie skladatelky Jessicy Curry, která továrně propůjčila zvuk, znějí ze speciálních naslouchacích trubek v prostoru poblíž jídelny. Malí pacienti si je mohou naladit i ze svých postelí na nemocniční rádiové frekvenci.
Je Ahn a Maria Smith tím nemocničnímu pobytu, který obvykle bývá nepříjemným zážitkem, dodali doslova snovou kvalitu. Továrna na ukolébavky zpříjemní pobyt a povzbudí fantazii malých pacientů v nemocnici, jejíž historie je už tak pohádková – v roce 1929 jí J.M. Barrie daroval práva k příběhům o Petru Panovi. Tradici kouzelných fabulací o nemocnici vlastně založil on – prohlásil, že Petr Pan v nemocnici byl jako pacient. „To on mě podnítil k této maličkosti, kterou jsem pro nemocnici udělal,“ řekl tehdy autor skromně.
zdroj fotek a obrázků: http://www.studioweave.com/projects/the-lullaby-factory/#.UiJB-9JmhcY