Přečtěte si základní mezníky života, jenž jsou jednak netradičním přepisem tradičního amerického snu o závratné kariéře, slávě a spoustě peněz, ale na druhé straně i příběhem skromné ženy, které se stejně jako ostatním lidem nevyhnuly těžké životní chvíle.
Anna Lou Leibovitz se narodila v toce 1949 v americkém Connecticutu, jako třetí dítě z celkových šesti sourozenců. Za svůj životní úděl vděčí hlavně své matce, instruktorce moderního tance, Annie vždy uvádí matku jako člověka, který jí nejvíce ovlivnil. Vojenská kariéra jejího otce a následné cestováné po světě Annie zavedlo na Filipíny kde do ruky poprvé bere fotoaparát, netušíc že právě od tohoto okamžiku se začíná psát její fotografická budoucnost.
Po návratu do Ameriky navštěvuje večerní kurzy fotografování, kde svůj talent propojí jak s teorií, tak s praxí. Dala dohromady své portfolio, to se v roce 1970 dostalo do rukou zakladateli dnes už kultovního časopisu Rolling Stone a získala svou první zakázku. Modelem jejího focení se hned na poprvé stal John Lennon. Černobílý portrét se objevil na lednové titulní straně časopisu. O dva roky později už byla Annie Leibovitz hlavní fotografkou. Před objektiv se postavili takové hudební legendy jako Bob Marley, Patti Smith nebo Bob Dylan.
"Věk nevinnosti", jak to sama nazývá, skončil v roce 1975, kdy vyrazila na přání samotných muzikantů na turné s Rolling Stones. Leibovitz se snažila zachytit nejenom pulsující a vzrušující atmosféru koncertů této legendární kapely, ale i odvrácenou stranu tohoto zářivého světa. "Zkusila jsem vybrat záběry, z nichž je snad vidět, že pokaždé za všech okolností nutně nebyla pohoda. Ale přesto ty fotografie dneska vypadají romanticky. To je zajímavý problém." vzpomíná na tuto etapu Leibovitz. Hektický způsob života kapely, se kterou byla neustále, alkohol, drogové experimenty a neustálé ježdění z místa na místo Annie ovlivnily na dlouhou dobu a nevzpomíná na to období nejraději.
Vůbec nejslavnější záběr pochází z obálky Rolling Stone v prosinci 1980, kde zachytila nahého Johna Lennona, objímajícího svou ženu Yoko Ono, která byla oblečena celá v černém. Člen legendární kapely Beatles ale odmítl pózovat sám, a tak vznikla nezapomenutelná fotografie zobrazující nahého Lennona objímajícího svou ženu Yoko Ono. „Nemohli jste si nevšimnout, že ona je na té fotce tak chladná a tváří se, že se na ni Lennon moc lepí. Bylo úžasné dívat se na první snímek, oba z něho byli nadšení. John řekl, Přesně jsi zachytila náš vztah, slib mi, že to bude na titulní stránce,“ vzpomíná Annie Leibovitz. Emocionální náboj snímku umocnila skutečnost, že vznikl pouze několik hodin před tím, než byl Lennon před svým domem v New Yorku zastřelen. V roce 2005 byla tato titulní stránka vyhlášena nejlepší obálkou za posledních 40 let.
Zlomem v jejím tvůrčím životě byl rok 1983, kdy začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair, kde se stala hlavní portrétistkou. Zde také poprvé objevila kouzlo aranžované fotografie. Annie je známá především společným fotografování celebrit, na kterém si Vanity Fair zakládá. Její kreace a nápady jsou famózní. Například na snímku Alpha List (Seznam Alfa) můžeme vedle sebe vidět Toma Cruise, Jacka Nicholsona, Brada Pitta, Hugha Granta, Matta Damona, Toma Hankse a mnohé další. Velkou pozornost vzbudila série s těhotnou herečkou Demi Moore před i po porodu nebo černošskou komičkou Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka.
Díky vlivu spisovatelky a zároveň životní partnerky Leibovitzové – Susan Sontag – se obrátila na úplně opačný pól a v roce 1993 odjela jako válečná fotografka do Sarajeva. Tato nebezpečná výprava dala vzniknout obrázkům, které šokovaly celý svět a aspoň na nějaký čas odloučily Annie od aranžované fotografie. V tomto prostředí totiž nebylo co aranžovat. Přesto srdcervoucí fotky v mnohých případech budí daleko větší emoce, než veškerá její zbývající práce dohromady. Susan Sontag byla slavná spisovatelka a teoretička fotografie, bylo jí 55 a Annie pro ni měla nafotit přebal knihy. Vztah obou žen trval patnáct roků, ale nikdy spolu nežily, i když bydlely v bytech naproti sobě. A veřejnost do svého života rozhodně netahaly. Posledních šest let společného života umírala Susan Sontag na leukémii, které v roce 2004 podlehla. I u toho byla Annie se svým fotoaparátem.
U příležitosti konání olympijských her v Atlantě v roce 1996 pak připravila k vydání knihu Olympijské portéty, zachycující toto vrcholné sportovní klání.
Zcela zvláštní pozici v její tvorbě zaujímají fotografie z balkánských ozbrojených střetů, které vyprodukovala v polovině 90. let. Rozhodla se tehdy, že vyzkouší fotografovat také jiné téma než jen celebrity. Její válečné fotografie však zdaleka nedosahují takové kvality jako její známé snímky.
V roce 1999 vydala ve spolupráci se svou blízkou přítelkyní Susan Sonntagovou knihu 170 fotografií s výmluvným názvem Ženy. V ní nasnímala jak celosvětově známé ženské persóny (Martina Navrátilová, Gwyneth Palthrowová), ale i ženy netradičních povolání (kosmonautka, striptérky, hráčka softballu), také ženy z různých komunit, např. muslimské, nebo ženy – oběti domácího násilí. Významnou součástí knihy je série dvojportrétů Showgirls – tanečnic z Las Vegas, kdy na jedné fotografii jsou ve svém tanečním úboru a na druhé se svými dětmi "v civilu". Kniha Ženy bývá označována za studii žen z přelomu století.
V roce 2006 uvedla do kin její sestra Barbara dokumentární film s názvem Annie Leibovitz: Život objektivem, jež oficiální distributor popisuje takto:
„Fascinující dokumentární portrét zachycuje osobnost legendární americké fotografky Annie Leibovitzové, která proslavila skupinu Rolling Stones a pracovala pro časopisy Vanity Fair či Vogue. Fotografovala Micka Jaggera, Hillary Clintonovou, Patti Smithovou, Demi Mooreovou, Keithe Richardse či Arnolda Schwarzeneggera. Se svým fotoaparátem však také neohroženě dokumentovala válečnou apokalypsu v Sarajevu a ve Rwandě. V uplynulých třiceti letech se podílela na formování podoby současného světa a dnes je stejně slavná jako celebrity, s nimiž pracovala. Barbara Leibovitzová zachycuje svou starší sestru jako osobnost, která si dokázala ochránit soukromou sféru a udržet integritu i v dramatických, nátlakových situacích. V práci, na idylické rodinné farmě i nad poslední knihou svých fotografií – všude tam je Annie Leibovitzová ženou, která nikdy neztratila tvář. To potvrzují i všechny známé osobnosti, které režisérka zpovídá.“
Nejznámější fotografie :
– John Lennon a Yoko Ono, 22. leden 1981 Rolling Stone Magazíne, vyfoceno 5 hodin před jeho smrtí.
– Linda Ronstadt
– Whoopi Goldberg v mléce
– Queen Elizabeth u příležitosti její státní návštěvě ve Spojených státech v roce 2007.
– Gisele Bundchen a LeBron James na dubnové obálce Vogue, USA 2008.
– Polonahá Miley Cyrus v časopisu Vanity Fair.
Jedinou češkou která měla tu čest a byla Annie vyfotografována je Martina Navrátilová.
Ostatní :