Jde to Dobré Wow!

Skinbook - nic pro mě

Články > Recenze
Recenze týkající se služby skinbook.cz - aneb vybral, objednal, zkusil, napsal.
Většina mladších lidí, co má notebook (přenosný počítač), se nejspíše potýka s jedním problémem – oděrky a šrábance z druhé strany displeje. Další věcí je postupná okoukanost této nudné plochy.

Existují různé způsoby, jak tento prostor "zkrášlit". Jsou jím nejčastěji různé "stickery", nálepky rýzných výrobců a podobné. Avšak toto někomu nemusí stačit – například mně. Nalepit si na zadek notebooku nějakou hustou "adio" nálepku nebo podobné mi nestačí a hlavně neuspokojí, z hlediska estetického.

Jednoho krásného dne jsem však narazil jsem na www.skinbook.cz. Bravo, služba právě pro mě, říkal jsem si. Nálepka přesně na míru se vzhledem přesně takovým, jaký si určím – prostě sen každého grafika.


A tak se stalo. Jednoho dne jsem se jal dělat si grafiku na zadek notebooku. A protože na stránkách skinbook se nic nepsalo o DPI v jakém to tisknou, předpokládal jsem (podle maximální velikosti souboru 10MB), že to bude standardních 300DPI.

Změřil jsem si přesně notebook v mm přesně podle návodu na stránkách, nastavil DPI a začal pracovat. Photoshop mi vypočítal krásné rozlišení 3862x3236px a já už jen přemýšlel, co za umělecký projev chci říkat světu pokaždé, když vytáhnu svůj přenosný počítač.

Nakonec to vyhrála reklama na humanart. Nálepka ve výsledku vypadá takto:Na pozadí jsem nakombinoval dvě svoje bublinkové fotky a pomeranč. Pro můj počítač byl docela porod pracovat v tak velkém rozlišení a pro mě byly docela nervy vydržet to čekání na výpočty Photoshopu, ale vydržel jsem, protože budu mít krásný notebook.

Jen co byla nálepka hotová, vyplnil jsem na skinbook potřebné věci a poslal soubor – 403CZK – to je moje výsledná cena, teď už jen čekat.


Den D 

Nálepka přišla a já s chutí běžel na poštu šmudlajíc pětistovku v ruce. Paní za přepážkou trošku zanadávala na umístění poštovní poukázky – šla špatně vyndat, neboť byla krásně přilepena k onomu tubusu, ve kterém nálepky chodí. Na tu postarší klející dámu jsem se pousmál a dále netrpělivě čekal, až vše vyřídí.

Obal to byl na první pohled pevný… na druhý taky – byla to tvrdá papírová trubice – dobře zabalená z obou stran.

Když jsem se klíčema dostal přes všechny zátky a pásku, vyndal jsem svojí nálepku.Bohužel jsem byl na první pohled zklamán.

Na původní mé grafice je černé místo jen jedno a to omylem – Na nálepce je, místo tmavě modré na pozadí, černá a to mi gamut warning nic nehlásil – takže chyba bude ma cizí straně.

Modrá se na některých místech (při přechodu na černou – přesně tu černou, co tam nemá co dělat) mění ve fialovou.

Pomeranč je zelenožlutý.

To byly moje první pocity… ty další nejsou bohužel o moc lepší.

Nálepka vypadá, jako by byla tisknuta na nějaké tiskárně na reklamy v metru – alespoň podle DPI to tak vypadá. Z jednoho metru prostě vidím ty dots per inch krásně.  A já myslel, že tou nálepkou se mám kochat já a ne lidé, kteří jsou vzdálení dále než 3 metry, kteří si toho malého DPI nevšimnou.

A barev bylo tak nějak málo – Vypadá to skoro, jako když tiskárna skinbooku nezvládá více jak 256 barev.No co, nic není dokonalé a já se tedy jal umýt notebook a nalepit nálepku. Postupoval jsem podle návodu a co se nestalo… sakra, víc vzduchových bublinek (neplést s bublinkama na grafice) je už snad jen v moři. Nechápu, proč nemohou použít nějaké lepidlo, které by reagovalo s vodou (nebo s něčím speciálním, neříkejte mi, že nic takového neexistuje). Voda by se použila jako změkčovadlo, aby nálepka šla krásně vyhladit a popřípadě nastavit, dorovnat a podobně. Pak by se jednoduše nechala uschnout a vše by bylo krásně ploché. Ten můj notebook vypadá jako měsíční krajina.

Ale nic se neděje, i na toto má skinbook v návodu radu. Vzít špendlík a propíchat bublinky a následně vyhladit… Dobrá tedy, vzal jsem kreditku (hadříkem to fakt nešlo, to je lepší to dělat prstem), špendlík a píchal bublinky.

Po půl hodině mě to přestalo bavit a to jsem nebyl ani v polovině. A to nemluvím o tom, že jsem ten obrázek tou plastovou kreditkou poškrábal. Ano, poškrábal. Nechápu, proč to nemohou nějak zalaminovat, aby to bylo více oděru-vzdorné. Takhle se to za chvilku poškrábe stejně jako notebook – bojím se říct, že nálepka bude ještě náchylnější než barva notebooku.


Tady je několik výsledných fotografií:

Datail slabého DPI:Celkový pohled na nálepku… omlouvám se za kvalitu, nálepka není vlevo tak světlá, ale barvy sedí.

Takže skinbook…

pro ty, co to myslí opravdu vážně… doporučuji nebrat.
Pokud vám nejde o kvalitu… prosím.
Jenže pokud od toho očekáváte opravdu více – jako já – doporučuji si příště zaplatit nějaké reklamní agentuře, ať vám to udělá. Sice zaplatíte víc, ale bude to stát rozhodně za to. Osobně bych preferoval připlatit si a mít lepší kvalitu – snad i za to nalepení bych si připlatil.

Takže to shrneme… kvalitou mě skinbook poněkud zklamal a to si nemyslím, že jsem jim dodal nekvalitní podklady (vysoké rozlišení, nízká komprese obrázku (barevný profil, 8bitů, prostě nic neobvyklého). Možná by neškodilo, kdyby společnost Nebenet (provozující službu skinbook) dala na stránky informace ohledně tisku (DPI ve kterém tisknou, CMYK) a podobné "nepotřebné" informace.

Tak, toť první recenze na Humanart.cz, snad vám k něčemu bude.


P.S.
Po měsíci používání nějaké drobné bublinky vymizely… nevím jak je to možné, ale stalo se tak. Škrábance však zůstaly.
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 06. listopadu 2014, 16:08
2 -
Dell
kvalita komentáře: 0 Dell 28. dubna 2008, 11:06
Ja jen pridam, ze jsi mohl notebook nejdriv trochu potrit jarem s vodou, na to usadit nalepku a jar vytlacit kreditkou ale opatrenou tenkym hadrikem (zbytek jarovy vody po case vyschne)...tak by jsi se bublinkam vyhnul...pro priste :hi:
Tenshi
kvalita komentáře: 0 Tenshi 04. ledna 2008, 08:53
Ahoj Ivane,předpokládám, dle textu, že se jedná o nějakou vinylovou fólii levnějšího ražení vyjetou na hodně rychlý režim digitálním inkjetem/plotterem. Pro takovou aplikaci, jakou požaduješ, doporučím vinylovou samolepku JAC, stříknout solventním inkoustem (ten vydrží vodu a UV záření - tzn. na slunku a dešti to vydrží ležet třeba rok bez změny barevnosti, to notebook nevydrží) a následně nechat přelaminovat, stačí za studena. Cenová relace u nás ve Zlíně, je při takovém tisku (CMYK + lC a lM) na takový materiál do 650 Kč/m2 (to je tak na 4 notebooky) a následná laminace do 150 korun - mimochodem, takový tiskový přístroj máme tady u nás ve fabrice o dveře vedle, kdyby byl zájem :)
ilmb
kvalita komentáře: 0 ilmb 13. listopadu 2007, 13:16
ve fabrice kde sem makal na brigádě sem si pučil takovou folii co se za tepla lepila na opotřebovávaný plochy strojů.... tušim vyrábí to 3M a metr stojí asi kilo..... lepší jak tahle firma..... dik že ses objetoval
CRAZY-Ivan
kvalita komentáře: 0 CRAZY-Ivan 14. října 2007, 18:35
sipit: jako z dálky to nevypadá tak otřesně, ale jinak to je prostě hrůza :)
SiPiT
kvalita komentáře: 0 SiPiT 14. října 2007, 16:31
Ahoj, o skinbooku jsem kdysi četl na gadgets, moc mě to nezaujalo, neměli hezké návrhy a mám pocit že v té době ani neumožňovali vytisknutí vlastního návrhu. Výsledek je fakt dost šílenej. To by snad stálo za reklamaci.Já v současnosti plánuju, že buď polepím notebook nalepovací fólií (normální z obi, metr strojí asi 70kč), mají lesklé, matné, spoustu barev (já mám matnou černou a pak vroubkovanou stříbrnou) a už jsem párkrát v illustratoru vytiskl obrys návrhu a vyřízl to.

Je to samozřejmě jednobarevné, je s tím docela dost práce, ale má to člověk takový, jaký chce :) a nebo ještě jedno řešení - sehnat někoho, kdo má v garáži kompresor a trysku na barvu a nastříkat si to normální barvou + bezbarvej lak.
  • CRAZY-Ivan Autor
    CRAZY-Ivan
  • 2 bodů
  • 5 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 13. října 2007, 17:59
  • 4571 zobrazení
  • 0 oblíbené