Jde to Dobré Wow!

Převod barevné fotografie na černobílou

Články > Tutorial
Určitě všichni víte, že převod fotografie do BW (black and white) není až tak snadnou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Aby výsledek za něco stál, těžko nás asi uspokojí převod do stupňů šedi (Image/Obraz > Mode/Režim > Grayscale/Stupně šedi) nebo klasická desaturace pomocí Command/Ctrl+Shift+U. I když samozřejmě nepopírám, že může nastat situace, kdy tyto takřka primitivní postupy mohou stačit.
Mnohem lepší metodou už je např. použití Channel Mixeru, ale ani tímto profláknutým postupem se dnes nebudeme zabývat. Ale teď už k samotné podstatě dnešního článku…
1) VYUŽITÍ VRSTEV ÚPRAV

Po klasické základní úpravě fotografie (kontrast, barevnost, ořez atp.) si vytvořte Novou vrstvu úprav (Layer/Vrstva > New Adjustment Layer/Nová vrstva úprav nebo klik na ikonku Vrstva úprav na paletce Vrstvy) a zvolte Hue/Saturation / Odstín/Sytost. Potvrďte beze změn ve vyskočivším dialogovém okně. Vytvořte další Novou vrstvu úprav, ale tentokrát použijte Gradient Map (Překrytí přechodem) s tím, že jako gradient použijte přechod z černé do bílé, který by se měl stejně objevit jako defaultně nastavený. Opět odentrujte beze změn.
Přepněte se na vrstvu úprav Hue/Saturation a poklepáním na ni (NE na její masku!) vyvolejte dialog. Políčko Colorize nechte nezaškrtnuté a nyní můžete posouváním s jednotlivými posuvníky laborovat s konečnou podobou černobílé podoby vaší fotografie. Díky horní vrstvě s gradientem vidíte fotku stále jako černobílou, i když vlastně hýbete s jednotlivými barevnými složkami. Nezapomeňte samozřejmě využít všech možností jak výsledek ovlivnit a tudíž se přepínejte i mezi jednotlivými barevnými „spektry“ obrázku (pomocí rozbalovací roletky Edit v horní části dialogového okna).
Nakonec vše sloučíte do jedné vrstvy pomocí Layer/Vrstva > Flatten Image/…ehm… asi něco jako Sloučit do jedné vrstvy a uložíte.

2) KALKULUJTE …

Následně popsaný postup patří sice k těm mírně složitějším, ale rozhodně k nejkvalitnějším. Máte totiž téměř neomezený počet možností, jak ovlivnit výsledek. A to – jak jistě uznáte – je vždy lepší než se spoléhat na nějakou „automatiku“ programu a čekat, že se stane zázrak :o).
Po základní úpravě snímku zvolte Image/Obraz > Calculations/Výpočty. Vyvoláte tím poměrně velké a „obsáhlé“ dialogové okno, kterého se netřeba děsit. Popravdě řečeno – několika funkcím, volbám a možnostem nerozumím ani já :o) Sice by to jistě šlo nastudovat, ale zatím si vystačím s tím, co vím a nehodlám si hlavu zatěžovat zbytečnostmi. Až to někdy budu potřebovat, taxe to zjistí :o). Ale teď už zpět k tématu …
Jako první věc, kterou vždy udělám, je nastavení roletky Result/Výsledek v levém dolním rohu. Já dávám vždy New Document/Nový dokument, ale máte na výběr i kanál nebo selekci.
Teď už můžete začít zkoušet s nastavováním jednotlivých položek. V principu jde o to, že volíte interakci mezi barevnými kanály obrázku a případně regulujete míru použití pomocí Opacity/Průhlednosti. Samozřejmě že obecný návod na nastavení jednotlivých položek neexistuje, nicméně nevzdávejte to hned. Uvidíte, že po pár zkušebních fotkách dostanete základy úprav do ruky a do oka a už budete vědět, jak na krajinku s převahou zelené, jak na velké modré nebe či moře a jak na detail červené růže.
Já po spoustě zkoušení a experimentování přišel na to, že je zbytečné zkoušet všechny interakce, a že si bohatě vystačím pouze s jednou – Multiply/Násobit. Takže tuto položku nastavím v roletce Blending/Prolnutí, násleně vždy snížím Opacitu/Průhlednost asi tak na 60 % a jdu zkoušet různé barevné kanály v roletkách Source 1 - Channel a Source 2 – Channel. Poté se vracím k Opacity a dolaďuji výsledek. Zaškrtávací políčka Invert a Mask klidně ignorujte – aspoň já to tak dělám :o).
Při pohrávání si s Opacitou jsem jednou náhodou objevil zajímavou fintu. Pokud podržíte kurzor přímo nad slovem Opacity a počkáte až se vám změní v oboustrannou šipečku, budete moci měnit hodnotu aniž byste museli klepat do políčka a ručně zadávat číselnou hodnotu. To je samozřejmě známá věc, která funguje u spousty podobných položek napříč celým Photoshopem (tuším od verze 7). Ale hlavní finta spočívá v tom, že pokud tímto způsobem změníte hodnotu Opacity, zkuste nepouštět myšítko a chviličku vydržte. Ha, ukáže se vám barevný náhled původní fotografie! Což se dá velice šikovně využívat pro kontrolu toho, jak se vám daří v černobílé škále přiblížit v kontrastu, polotónech apod. k barevnému originálu.
Pokud jste již s výsledkem spokojeni, potvrdíte celý dialog a objeví se vám nový dokument s černobílou fotografií. Ten je ovšem tvořen pouze jedním Alpha kanálem v režimu Multichannel, takže musíte jít na Image/Obraz > Mode/Režim > Grayscale/Stupně šedi. Nyní už můžete obrázek uložit, já ho ještě převádím do RGB a dost často ještě mírně dolaďuji (Curves/Křivky, Levels/Úrovně atp.).

Toť vše, snad se mi podařilo vám trošku rozšířit obzory … vždyť kvalitní černobílá fotografie je nádhera!

PS:
Kdyby měl někdo nějaký dotaz, rád zodpovím na info@jaroslavmachacek.com.Začátečníkům ještě doporučuji mrknout na tento příspěvek:
http://www.grafika.cz/art/photoshop/ph_BlackWhitePhotos.html .

www.jaroslavmachacek.com
Pro přidání komentáře se přihlaste.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 01. listopadu 2014, 11:21
2 -
piggee
kvalita komentáře: 0 piggee 15. května 2008, 08:13
K tym komentarom o softe dole: Ak je niekto nauceny pracovat s photoshopom a nechce prechadzat na gimp, ci ine free veci a cena za PS sa mu zda moc, tak mu odporucam kuknut Pixel(http://www.kanzelsberger.com/pixel/). Ten chalan ho robi naozaj poriadne a je to podla mna najlepsia lacna varianta k PS. A hlavne fungujuca snad na vsetkych platformach.



No a k tym postupom, ze oba su podla mna celkom dobre pouzitelne.
koza
kvalita komentáře: 0 koza 03. února 2007, 23:22
ten prvni postup nechpu?? jak muzu videt jak koloruju fotku, kdyz je prez ni ten prechod?:bueh:
Kotky
kvalita komentáře: 0 Kotky 31. prosince 2006, 18:09
tuc0 jj. ulechcuje to zivot... taky uz pouzivam...
tuc0
kvalita komentáře: 0 tuc0 30. prosince 2006, 12:34
v CS3 je krásná globální úprava s názvem Black&White, která dělá... no hádejte :))
bublinkabublawa
kvalita komentáře: 0 bublinkabublawa 28. srpna 2006, 17:30
no, tak já si teda myslím, že takhle bych do čb nepřeváděla :D doporučuji spíše filtry napodobující čb různých filmů včetně jejich charakteristického zrna - zaručený a rychlý efekt - zatím nejlepší dostupný!
Wizard
kvalita komentáře: 0 Wizard 24. května 2006, 18:48
No Channel Mixer mi taky prijde jako nejlepsi.
tuc0
kvalita komentáře: 0 tuc0 23. května 2006, 01:39
jen by se mělo dodat že Channel Mixer JE lepší... :-)

a nejlepší RYCHLÝ způsob jak převést barvu na č/b je Mapování na černobílý přechod (obraz>přizpůsobení>mapovat na přechod)
betasoft
kvalita komentáře: 0 betasoft 01. května 2006, 12:05
jo, s tim že je PS the best naprosto souhlasim, ani si nedovedu představit že bych musel dělat s něčim jinym...
Mach
kvalita komentáře: 0 Mach 01. května 2006, 11:10
Jasne,nikoho prece nenutim fotokram kupovat, at si kazdej dela v tom, co je mu nejblizsi... Ja mam to stesti, ze mam PS v praci legalne k dispozici a pravdou je, ze lepsi SW na praci s grafikou proste neexistuje... a muzou se vsichny GIMPaci, PHOTOFILTRaci, ZONERaci, IRFANVIEWaci apod. treba postavit na hlavu. Ale je mne jasny, ze tezko nekdo asi jen tak vyplajzne tricitku za soft a je mne HROZNE sympaticky, ze vubec nezminujes moznost nelegalniho uzivani, ale radsi budes pouzivat nejakou freevarovou variantu (btw, Picasa je hodne dobra vec, nez jsem i doma switchnul na Maca, taxem to mel na PC taky :-))!!! Na druhou stranu nebudemem strkat hlavu do pisku pred faktem, ze pocet nelegalnich uzivatelu Photoshopu neni zanedbatelny a treba i pro ty je muj navod urcen. Otazku moralnosti uzivani kradeneho SW si musi vyresit kazdy sam v sobe, ja svym clankem prece nikoho nenavadim k tomu, aby kradenej PS pouzival... A MIMOCHODEM!!! Postup cislo 1 je plne pouzitelny i v Adobe Elements, kteryzto SW stoji par kacek nebo je dokonce k nekterym fotakum davan ZDARMA!!! A je to podle me zatracene dobra varianta, jak pouzivat qalitni Adobe produkt a nezruinovat si pritom rozpocet... Takze tak...
Nezn.uživatel
kvalita komentáře: 0 Nezn.uživatel 30. dubna 2006, 14:10
Návod určitě dobrej, ale nevím, proč bych si měl kupovat photoshop, když mi na kvalitní převod do BW (a vůbec skoro všechny úpravy) stačí freeware Picasa od Googlu :tam: Ale tak za čas si ho snad taky koupím (až budu mít svého prvního Maca)...a nejen kvůli úpravě fotek :mrk:
  • Mach Autor
    Mach
  • 2 bodů
  • 10 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 30. dubna 2006, 00:00
  • 7593 zobrazení
  • 0 oblíbené