1) VYUŽITÍ VRSTEV ÚPRAV
Po klasické základní úpravě fotografie (kontrast, barevnost, ořez atp.) si vytvořte Novou vrstvu úprav (Layer/Vrstva > New Adjustment Layer/Nová vrstva úprav nebo klik na ikonku Vrstva úprav na paletce Vrstvy) a zvolte Hue/Saturation / Odstín/Sytost. Potvrďte beze změn ve vyskočivším dialogovém okně. Vytvořte další Novou vrstvu úprav, ale tentokrát použijte Gradient Map (Překrytí přechodem) s tím, že jako gradient použijte přechod z černé do bílé, který by se měl stejně objevit jako defaultně nastavený. Opět odentrujte beze změn.
Přepněte se na vrstvu úprav Hue/Saturation a poklepáním na ni (NE na její masku!) vyvolejte dialog. Políčko Colorize nechte nezaškrtnuté a nyní můžete posouváním s jednotlivými posuvníky laborovat s konečnou podobou černobílé podoby vaší fotografie. Díky horní vrstvě s gradientem vidíte fotku stále jako černobílou, i když vlastně hýbete s jednotlivými barevnými složkami. Nezapomeňte samozřejmě využít všech možností jak výsledek ovlivnit a tudíž se přepínejte i mezi jednotlivými barevnými „spektry“ obrázku (pomocí rozbalovací roletky Edit v horní části dialogového okna).
Nakonec vše sloučíte do jedné vrstvy pomocí Layer/Vrstva > Flatten Image/…ehm… asi něco jako Sloučit do jedné vrstvy a uložíte.
2) KALKULUJTE …
Následně popsaný postup patří sice k těm mírně složitějším, ale rozhodně k nejkvalitnějším. Máte totiž téměř neomezený počet možností, jak ovlivnit výsledek. A to – jak jistě uznáte – je vždy lepší než se spoléhat na nějakou „automatiku“ programu a čekat, že se stane zázrak :o).
Po základní úpravě snímku zvolte Image/Obraz > Calculations/Výpočty. Vyvoláte tím poměrně velké a „obsáhlé“ dialogové okno, kterého se netřeba děsit. Popravdě řečeno – několika funkcím, volbám a možnostem nerozumím ani já :o) Sice by to jistě šlo nastudovat, ale zatím si vystačím s tím, co vím a nehodlám si hlavu zatěžovat zbytečnostmi. Až to někdy budu potřebovat, taxe to zjistí :o). Ale teď už zpět k tématu …
Jako první věc, kterou vždy udělám, je nastavení roletky Result/Výsledek v levém dolním rohu. Já dávám vždy New Document/Nový dokument, ale máte na výběr i kanál nebo selekci.
Teď už můžete začít zkoušet s nastavováním jednotlivých položek. V principu jde o to, že volíte interakci mezi barevnými kanály obrázku a případně regulujete míru použití pomocí Opacity/Průhlednosti. Samozřejmě že obecný návod na nastavení jednotlivých položek neexistuje, nicméně nevzdávejte to hned. Uvidíte, že po pár zkušebních fotkách dostanete základy úprav do ruky a do oka a už budete vědět, jak na krajinku s převahou zelené, jak na velké modré nebe či moře a jak na detail červené růže.
Já po spoustě zkoušení a experimentování přišel na to, že je zbytečné zkoušet všechny interakce, a že si bohatě vystačím pouze s jednou – Multiply/Násobit. Takže tuto položku nastavím v roletce Blending/Prolnutí, násleně vždy snížím Opacitu/Průhlednost asi tak na 60 % a jdu zkoušet různé barevné kanály v roletkách Source 1 - Channel a Source 2 – Channel. Poté se vracím k Opacity a dolaďuji výsledek. Zaškrtávací políčka Invert a Mask klidně ignorujte – aspoň já to tak dělám :o).
Při pohrávání si s Opacitou jsem jednou náhodou objevil zajímavou fintu. Pokud podržíte kurzor přímo nad slovem Opacity a počkáte až se vám změní v oboustrannou šipečku, budete moci měnit hodnotu aniž byste museli klepat do políčka a ručně zadávat číselnou hodnotu. To je samozřejmě známá věc, která funguje u spousty podobných položek napříč celým Photoshopem (tuším od verze 7). Ale hlavní finta spočívá v tom, že pokud tímto způsobem změníte hodnotu Opacity, zkuste nepouštět myšítko a chviličku vydržte. Ha, ukáže se vám barevný náhled původní fotografie! Což se dá velice šikovně využívat pro kontrolu toho, jak se vám daří v černobílé škále přiblížit v kontrastu, polotónech apod. k barevnému originálu.
Pokud jste již s výsledkem spokojeni, potvrdíte celý dialog a objeví se vám nový dokument s černobílou fotografií. Ten je ovšem tvořen pouze jedním Alpha kanálem v režimu Multichannel, takže musíte jít na Image/Obraz > Mode/Režim > Grayscale/Stupně šedi. Nyní už můžete obrázek uložit, já ho ještě převádím do RGB a dost často ještě mírně dolaďuji (Curves/Křivky, Levels/Úrovně atp.).
Toť vše, snad se mi podařilo vám trošku rozšířit obzory … vždyť kvalitní černobílá fotografie je nádhera!
PS:
Kdyby měl někdo nějaký dotaz, rád zodpovím na info@jaroslavmachacek.com.Začátečníkům ještě doporučuji mrknout na tento příspěvek:
http://www.grafika.cz/art/photoshop/ph_BlackWhitePhotos.html .
www.jaroslavmachacek.com