Jde to Dobré Wow!

Dopis Vincentovi VIII.

Literatura > Úvaha / Kritika
Dopis Vincentovi VIII.
Milý Vincente,
nedá mi to a musím se dost kriticky vyjádřit k uplynulé době posleních let, když je ten konec roku a nastává kulatý přelom do nové pětiletky...
Včera večer 23.12. ve vlaku - sebevrah na kolejích směr Brno->Starák...(nepřežil). Vlak měl zpoždění hodinu a půl...přesedalo se v poli a jelo se třema vlakama a hasiči starým babkám pomáhali z rygólu do vagónů... (naštěstí sestře se nic nestalo). V Olmu též jeden mrtvý mladý člověk, student - u kolejí
Co na to říct?
Nepočítaje, že lidé také sami sobě navzájem hážou klacky pod nohy celkem běžně. Soudě podle dnešní společnosti nemám příliš chutě někomu něco věštit do dalšího roku.
Přispělo k tomu několik událostí v poslední době... to jak se vše vyvíjelo posledních 5 let. Nepochybně se stalo několik dobrých věcí, ale v souhrnu musím zkonstatovat, že spíše těch trpkých, které tedy rozhodně nebylo lehké zdolat a zabralo mi to poměrně kus života.
Mám ''kalný zrak'' z toho všeho, tím více, když si vzpomenu na jeden nedávný rozhovor mezi mnou a jednou sousedkou. Ta si mi stěžovala jak ji opustil manžel i jejich společné děti (už je tomu půl roku tedy). Nesla si v podpaží štěňátko se slovy, že když není tatínek, aspoň bude pejsek. Bylo mi ji moc líto. Manžel (40) ''dostal druhou mízu'' a vykašlal se na rodinu kvůli pětadvacítce (kterou beztak s tímto charakterem klátí kde kdo). Chudák hezká, hodná a sympatická ženská zůstala sama.
No, když vidím jaký svět je, jak se lidé podvádí, lžou a jsou lhostejní a povrchní, je mi ouzko a dotýká se to i mě osobně pochopitelně.
Zformovalo mě to do takové podoby, která odráží dnešní společnost. Zachraňujete zvířata a hájíte jejich práva (de-fakto nic proti tomu), ale přitom se sami k sobě chováte hnusně a neférově. Sobeckost a faleš, která mě neustále střetává, mně osobně DOTEĎ nic neříkala. Už je ale vážně vše zcela jinak. Nestydím se napsat, že díky tomu nemám, opravdu UŽ NEmám ráda několik lidí, které jsem za tu dobu poznala. To jak se chovají (celkově - ne jen ke mně), ač jsem je doposud měla láskyplně ve svém srdci a brala jsem je takové jací jsou, snažila jsem se je respektovat a pomáhat jim, se již NESLUČUJE s mojí opravdovou láskou (jakéhokoliv druhu) k nim. Byla bych sama k sobě neupřímná, kdybych tvrdila, že mi to nevadí. Ne, vadí mi to, a to hodně. Do této chvíle jsem tolerovala veškeré vaše nepochopitelné jednání, které silně hraničí s demagogií lidských vztahů, které byly, jsou, a jak vidím i budou věčně in. Hodný člověk mezi vámi nemá šanci normálně žít a být šťastný. Jistě, ani já nejsem bez chyb, také jsem někdy výjimečně sobecká, také si jdu za svým štěstím a touhou, ale ne až v takové bezcitné míře jako někteří z vás. Trpělivost jsem měla obrovskou, svatou a též to připomínalo spíše hloupost. A to vše jen proto, že mi na vás skutečně záleželo a chtěla jsem, abyste byli se mnou veselí. Spousta lidí ale uznává jiné priority a životní hodnoty než-li já. Mají to v hlavě zkrátka jinak pospojovaný a já poznala, že takové lidi nemělo cenu ani smysl ''vylepšovat'' a vnukávat jim krásné zážitky, nálady ani nápady a celkově zachraňovat, akorát mě tím stáhli dolů.
Nevyznáte se v sobě, nevíte co chcete a nemáte žádné CÍLE - to je hlavní problém. Vaší náplní je akorát povrchně brouzdat světem, ale prakticky po vás nezbude žádná výrazná stopa. Nic nedoděláte do konce, vzdáváte své sny a utíkáte. Pokřivené morálce, kterou máte a kterou se na mě snaží život též aplikovat, se přizpůsobím tak, že pocítíte, jak moc jste ve skutečnosti prázdní, bez výčitek a ignorantští. Tohle je ode mě pro vás kritika, kterou si zasloužíte. Neočekávám, že ji pochopíte a ani po vás nechci ji chápat. To jak dnešní lidé chápou vztahy a smysl života mě nyní už neudivuje. Poznávala jsem druhou stranu myšlení, o kterém jsem si myslela, že má jen hrstka lidí, které semlela soudobá hedonistická morálka. Je fakt, že pod slupkou zdánlivé čistoty a nevinnosti se ve skutečnosti skrývají lidé, kteří cítí, že to není ideál, přesto jsou falešní. Další neposlouchají to, co jim radím a říkám, když se mi svěřují, kde dělají chybu, že jsou nešťastní. Ten zbytek se už ani netají s tím, že jsou sobečtí. A když jsem tyhle lidi poznala, jen se ve mně utvrdilo, že nebudu na nikoho už milá ani hodná. Již není zapotřebí prozkoumávat něčí psychiku nebo mentalitu a porozumět jim - stačilo mi. Ale jak se říká, přátele si drž blízko u sebe, nepřátele ještě blíž. Pejorativní, arogantní a asertivní jednání s vámi, je jediné možné východisko do doby, než MĚ někdo přesvědčí. Anebo do doby (pokud se nikdo nenajde) než usoudím, že zrcadlo, které vám budu nastavovat ať chcete nebo ne, už nebudu moci ’’leštit’’ dál, pořád dokola.
Jsem zklamaná a zdecimovaná ze všeho. Zatím vidím smysl proti tomu bojovat... Jsem přesvědčená, že lidé se nemění. Změní se ale (překopou své uvažování), až když zestárnou (dospěje jim duše a mysl) a do toho prožívají příliš dlouho a často nějakou bolest a trápení. Člověk se sice vyvíjí stále, ale nemyslela jsem si, že mé ’’vystřízlivění’’ povede zrovna tímto směrem. Chybí mi mé dětství, chybí mi mí blízcí, co mi umřeli a které jsem měla moc ráda, byli mými vzory. Je mi líto, že někteří žijící blízcí mě nechápou a z velké části se mi dostává od nich jen výsměch anebo hrozba. Mrzí mě, že i když slýchám, jak výjimečný, andělský člověk jsem, někteří se přesto otočí zády a výjde najevo, že mě nikdy neměli ve skutečnosti doopravdy rádi, zatímco já je ano. Těchto 5 let mě změnilo. Teď se vám asi zdá, že plivu jen oheň a síru, ale pravdou je, že nebýt vás a všeho, co se stalo, nebyla bych nyní tak svobodná a volná ve svém nitru. Konečně mohu díky vám naplno projevit svou pravou osobu, nesvázaná, odvážná a beze strachu nebo výčitek svědomí. I když s vedlejšími účinky - napůl šílená, chladná, bez skrupulí a zlomená. Tak doufám, že si zatleskáte, až mne střetnete na ulici.
25.12.2015
Pro přidání komentáře se přihlašte.
Mesje
kvalita komentáře: 0 Mesje 28. února 2016, 12:14
3 -
  • Camay Autor
    Camay
  • 3 bodů
  • 0 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 27. ledna 2016, 14:42
  • 681 zobrazení
  • 0 oblíbené
© 2006 - 2019 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz