Jde to Dobré Wow!

Kauzalita a její dnešní vývoj

Literatura > Úvaha / Teorie / Kritika

Kauzalita a její dnešní vývoj

 

Kauzalita znamená, že nic se neděje bez příčiny. Každý účinek má nějakou příčinu. Existují filozofové, kteří tvrdí, že kauzalita nebyla dokázána a podobné věci. To teď nebudu řešit.Představme si například psa.Pes nám při venčení zdrhne za jiným psem, protože je to  chování jeho přirození,které rozhoduje co má udělat.Podotýkám,že jedním ze znaků sekty jak jsem někde přečetl je stanovení pravidel pro sexuální chování.My ale chceme socializovaného psa.Takže mu vnutíme svá pravidla.Pes je slabá osobnost a tak poslechne. Občas se chce chovat svobodně a zapomene na smlouvu kterou s námi uzavřeli jeho předci.Člověk nás bude živit a my ho budeme poslouchat.Většina psů je nevzdělaná a neví nic o této smlouvě. To ale nevadí, my lidé stále vycházíme z toho,že to ten náš pes ví. Sociální inženýrství nám říká, žádoucí odměňovat a nežádoucí trestat. Takže když nám uteče pes anebo se odmítá živit jako jeho vegetariánská panička co uděláme.Když uteče tak mu vynadáme, atd.A když přinese klacík tak mu slušně poděkujeme a dáme mu nafukovací fenu. Co je ale hlavní a nesmí se na to zapomínat je, že odměna a trest musí nastávat bezprostředně po činu. Jinak v tom množství činů pes neví k čemu se to vztahuje a je zmatený atd. Podíváme-li se do starých knih, tak zjistíme, že se často opakuje poukaz na kauzalitu. Člověk něco porušil a bohové ho potrestali.Člověk nemusel být vzdělaný v těchto záležitostech a věděl ze svého každodenního života, že kauzalita existuje.Nechci zacházet do banálních příkladů ale věděl, že když nezasadí tak nesklidí.Když nehnojí tak se neurodí.Když vykácí les tak nemá čím topit.Když se zadluží tak zkrachuje.Podobně lidé,kteří se věnovali takzvaným duchovním vědám kauzalitu znali ze své praxe a teorie. Dnes je situace jiná.Vše se děje podle nepsaných a nevyslovených hesel, která ale stále platí v podtextu. Například Dnes ukradneme a za mnoho let to zjistíte (důchodová reforma).My zadlužíme a další generace to zjistí a zaplatí ( dostavba Temelína).My co jsme již v důchodu schválíme následujícím generacím odchod do důchodu v 80ti letech. My uděláme špatné zákony a ty začnou platit až za další vlády.My znečistíme přírodu a následky objeví až další generace. My zadlužíme stát a zaplatí se to později,odpovědnost bude mít někdo jiný.My vyplýtváme přírodní zdroje surovin,energie,vody, orné půdy,čistého vzduchu atd. Vypořádat se s tím bude muset někdo jiný.Ludvík XV. říkal, já už to nějak dožiji a můj nástupce aťsi také poradí.Ludvíka XVI. Popravili,přesto,že chtěl situaci ve Francii řešit.Dnešní doba nejen, že neustále více a více natahuje čas mezi příčinou a následkem,dnešní doba také mění příjemce následků a anonymizuje původce příčin.Anonymyzuje zesložiťováním jednoduchých věcí.

Pro přidání komentáře se přihlašte.
FERRIS
kvalita komentáře: 1 FERRIS 05. prosince 2016, 18:42
3 Proto dnešní vlády svádějí svoji neschopnost na svoje předchůdce. Někdy až do takové absurdity, že se všechny problémy svádějí na komunisty, kteří už tady od r. 1989 několik desetiletí nevládnou ;-)
HumanART
Body od neregistrovaných
  • Mesje Autor
    Mesje
  • 9 bodů
  • 1 komentářů
  • 1 hodnocení
  • 15 hodnocení neregistrovanými
  • 01. července 2013, 14:16
  • 1049 zobrazení
  • 0 oblíbené
© 2006 - 2019 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz