Jde to Dobré Wow!

Vážená redakce Jabloneckého měsíčku,

Literatura > Fejeton

 

Vážená redakce,

                nedávno jsem byla osočena, že se chovám jako diktátor a necitlivý student. Z jakého důvodu? Ráda bych se s Vámi o něj podělila …

                Jakožto studentka Obchodní akademie dojíždím do města každé ráno městským autobusem, stejně jako studenti z Průmyslové školy a Gymnázií dr. Randy i Balvanu. Celé čtyři roky se každý z nás potýkáme se stejným problémem, spíše řekněme nedorozuměním. Než jej nazývat slovy jako mezigenerační nenávist nebo problémy mezi mladšími a staršími ve společnosti, raději jej Vám vysvětlím a nepatrně naznačím, jak jej vidím já z mého pohledu.

                Nastupujíc každé ráno do autobusu pozdravím svého známého již po čtyři roky – řidiče. Další zastávku se už tak příjemně necítím. Zatlačena poněkud nedobrovolně na místo pro vozíčkáře k oknu, snažím se moc neublížit školní taškou šťastlivcům, kteří sedí za „dělící tyčí“. Po další zastávce se musím ponížit k mému nepříliš oblíbenému postoji na jedné noze, protože místo mé pravé nohy zaplnil konec hole patřící paní tlačící se nákupní taškou na moje záda. Bezmocně tedy v záchvatu touhy po trošce prostoru zahazuji školní tašku na mokrou zem. Cestujících však neubývá, právě naopak. V zastávce Mšeno, škola, v zastávce nákupních radostí, přistoupí dalších deset (ne-li patnáct) nedočkavých cestujících. Dopředu nevidím, ale dokáži si živě představit bezradný obličej řidiče, který již bezmocně mačká tlačítko a z reproduktorů se ozve: „Žádáme cestující, aby si postoupili dále do vozu.“ Zřejmě si nedokážete představit, kolik nenávisti tato nepatrná věta způsobí. Studenti se osopí větami typem – „Kam asi?“, a starší generace, konkrétně paní stojící místo mé pravé nohy, pronese pro mě nezapomenutelnou větu: „ Studenti jsou diktátoři!“ Z mých předchozích zkušeností jsem se naučila, že protestovat nemá smysl. Paní se asi taky nestojí pohodlně a při případných námitkách by se mi mohlo přihodit stejné nedorozumění jako včera, když starší pán ověšen taškami a balónky z nově otevřeného supermarketu Lidl upadl na mojí maličkost stojící vpředu ve voze a při pádu jí stačil obvinit z „ nechutného podkopnutí nohy“. Jistě si umíte představit, že tím jsem si vysloužila škaredé pohledy starších občanů a výsměšné pohledy mladších. Pán se uklidnil po pěti minutách, schoval svoji kartičku ZTP a po deseti minutách už po mně ani nechtěl občanský průkaz. Ale vraťme se k dnešnímu dni.  Ke škole se dostavím o deset minut později, než je psáno v jízdním řádu a řidič mi na otázku „Kdy už konečně ČSAD pošle ráno další autobus?“ opět jen kývne rameny.

                Nechci podporovat hádky mezi generacemi, ani nechci přisuzovat chyby té či oné straně. Jen se po předchozím rodinném nezdaru o poskytnutí připomínek přímo na ČSAD obracím na jinou stranu. Zamyslete se se mnou, prosím, zda je potřeba vyvolávat problémy mezi studenty, kteří se jen snaží dostat včas do školy a studovat, a opravdu se necítí jako diktátoři, a staršími lidmi, pro něž čerstvá výživa z ranních zásob supermarketů je zřejmě také nepostradatelná. Odpusťte mi mojí otevřenost, možná že tuto věc vidím jen z jedné strany, ale třeba zamyšlení některých lidí přispěje k vyřešení pro mnohé možná zanedbatelné a nepodstatné situace, ale pro nás dosti důležité. Vyslechněte hlas studentstva, i ve věcech týkajících se praktického života a soužití mezi občany Jablonce nad Nisou.

 

Pro přidání komentáře se přihlašte.
Rassi
kvalita komentáře: 0 Rassi 09. března 2009, 11:40
chcelo by to este pritvrdit na tej kritike trocha sa v druhej polke vytratila..inac som sa celkom bavil
Harr
kvalita komentáře: 0 Harr 12. prosince 2008, 22:45
Při přečtení mě napadl citát J.W.Goetha: " Chtěl bych" - neznmamená nic
" Chci!" - to dělá divy

Také tu cítím školu, přesně jak Pavla píše...
pavla
kvalita komentáře: 0 pavla 12. prosince 2008, 17:16
kdyby tady byla rubrika "školní práce" tak ano, napsané je to pěkně, chybí mi na konci nějaké "s pozdravem..." když je na začátku ...vážená redakce.Ale dost otřepané téma podle mě, nezlob se, sice chápu, ale... příliš tam tu školu cítím. Takhle mě to moc neoslovilo.
  • Tsuzi Autor
    Tsuzi
  • 0 bodů
  • 3 komentářů
  • 0 hodnocení
  • 11. prosince 2008, 22:17
  • 1916 zobrazení
  • 0 oblíbené
© 2006 - 2019 HumanART.cz - všechna práva vyhrazena | kontakt | reklama | podmínky | informace o HumanARTu | design & code by expectum.cz & ryz.cz